Facebook Google+ Twitter

Sejm przyjął zmiany dotyczące dozoru elektronicznego

Zmianę ustawy o wykonywaniu kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym w systemie dozoru elektronicznego przyjęto głosami 433 posłów; nikt nie był przeciw i nikt nie wstrzymał się od głosu.

mat.ilustracyjny / Fot. adjam/stock.xchngIstotną zmianą jest zastosowanie tych przepisów prawa karnego wobec skazanych odbywających karę w warunkach dozoru elektronicznego, które pozwolą im na korzystanie z warunkowego zwolnienia. Do tej pory było to niemożliwe i powodowało rozwój niepożądanego zjawiska w którym skazani decydowali się odbywać pozostałą im część kary w zakładzie karnym.

Koszt odbywania kary dzięki możliwości odbywania kary w systemie dozoru elektronicznego jest o wiele niższy. Jak zauważono i uzasadniano już w projekcie zmiany ustawy z listopada 2011 r., powstrzymano również wydatkowanie pewnych aktywów niematerialnych, czyli koszty społeczne wynikające z długotrwałej izolacji więźniów i osłabienia więzi społecznych.

Wskazywano przy tym na zjawisko tzw. prizonizacji polegającej na uzależnianiu się osób odbywających karę pozbawienia wolności od systemu penitencjarnego, przejmującego za skazanego odpowiedzialność za zabezpieczenie podstawowych potrzeb życiowych.

Nowelizacja doprecyzowuje też warunki pod jakimi dozorujący przechowuje i archiwizuje dane osobowe.

mat.ilustracyjny / Fot. adjam/stock.xchng Za sukcesem systemu elektronicznego dozoru przemawiają także liczby. W ostatnich dwóch latach karę w warunkach dozoru elektronicznego odbywało 6199 skazanych z czego 3222 odbyło karę. Niewiele ponad 300 dopuściło się poważniejszego naruszenia prawa. 30 skazanych uszkodziło urządzenia monitorujące w znacznym stopniu ale zwrócono przy tym uwagę, że w innych krajach europejskich było to częstym zjawiskiem w czasie wdrażania podobnych systemów.

Koszt miesięczny jaki przypada na jednego skazanego pozostającego w warunkach systemu dozoru elektronicznego, to niewiele ponad 550 zł, zaś osoba odbywająca karę pozbawienia wolności w zakładzie karnym, to wydatek ok. 2600 zł.

Kara pozbawienia wolności wykonywana w "elektronicznych" warunkach jest w najogólniejszych zarysach monitorowaniem miejsca pobytu skazanego. Bransoleta z nadajnikiem pozostaje w konfiguracji z urządzeniem w domu skazanego, zaś sygnał kontroluje czuwająca centrala.

Więcej o pracach nad ustawą na stronie Sejmu RP (link)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.