Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2730 miejsce

Sejm RP zdecydował: rok 2018 będzie Rokiem Ireny Sendlerowej

Zdecydowaną większością głosów: 435 za, 1 wstrzymujący się, bez żadnego sprzeciwu Sejm RP przyjął uchwałę ustanawiającą przyszły rok Rokiem Ireny Sendlerowej.

Tablica upamiętniająca Irenę Sendlerową na ścianie budynku przy ulicy Pawińskiego 2 (dawniej: Opaczewska 1) na warszawskiej Ochocie. / Fot. Krzysztof KrzakZ taką inicjatywą wystąpił do Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego w styczniu bieżącego roku rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak. Poparło go wówczas blisko 5 tysięcy osób, wśród których przeważali uczniowie, nauczyciele i rodzice szkół noszących imię bohaterskiej Ireny z Krzyżanowskich Sendlerowej.

Ta działaczka społeczna, kierowniczka referatu dziecięcego Rady pomocy Żydom "Żegota" przyszła na świat w Warszawie 15 lutego 1910 roku. Dwa lata później, ze względu na słabe zdrowie, wraz z rodzicami wyprowadziła się do Otwocka. Tu, bawiąc się z żydowskimi rówieśnikami, nauczyła się języka jidysz, który będzie jej bardzo pomocny w późniejszej działalności. Po śmierci ojca, lekarza Stanisława Krzyżanowskiego (zmarł na tyfus plamisty, którym zaraził się od pacjentów), razem z matką Janiną, Irena pomieszkiwała w Tarczynie i Piotrkowie Trybunalskim, gdzie poznała swojego pierwszego męża, Mieczysława Sendlera, z którym dwukrotnie brała ślub i tyleż samo razy się rozwodziła.

Do Warszawy Irena Sendlerowa powróciła w 1927 roku i podjęła studia prawnicze na tutejszym uniwersytecie, by po dwóch latach przenieść się na polonistykę. Praktykę pedagogiczną odbyła w filii Domu Sierot Janusza Korczaka "Różyczka" w Wawrze. W czasie okupacji hitlerowskiej zaangażowała się w działalność konspiracyjną, przede wszystkim zaś w pomoc dzieciom pochodzenia żydowskiego. Jako pracownica wydziału opieki społecznej zarządu miejskiego w Warszawie miała przepustkę do getta. Władze niemieckie nie zgodziły się, by opieka społeczna docierała do mieszkających tam Żydów, Tablica upamiętniająca Irenę Sendlerową na ścianie budynku przy ulicy Pawińskiego 2 (dawniej: Opaczewska 1) na warszawskiej Ochocie. / Fot. Krzysztof Krzakzezwalały jednak na udzielanie im pomocy medycznej. Toteż Irena Sendlerowa przebrana za pielęgniarkę, wraz ze swymi współpracownikami, nosiła tam jedzenie, leki i pieniądze. Zorganizowała też akcję przemycania dzieci żydowskich z getta. Oblicza się, że dzięki temu zdołano ocalić około 2,5 tysiąca żydowskich dzieci. Ta jej działalność nie była znana niemal do połowy lat 60. ubiegłego wieku. W 1965 roku Irena Sendlerowa otrzymała najwyższe izraelskie odznaczenie cywilne nadawane osobom nieżydowskiego pochodzenia, przyznawane przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Jad Waszem w Jerozolimie, czyli medal Sprawiedliwa wśród Narodów Świata. Była też laureatką przyznawanego przez dzieci Orderu Uśmiechu (2007 r.) oraz Orderu Orła Białego (2003 r.). Dwukrotnie (z inicjatywy ówczesnego Prezydenta RP, Lecha Kaczyńskiego), jej kandydatura była zgłaszana do pokojowej Nagrody Nobla.

Zasługi Ireny Sendlerowej przypomniano w uchwale wniesionej do laski marszałkowskiej przez posłów Prawa i Sprawiedliwości. W przyszłym roku (12 maja) przypada 10. rocznica śmierci Ireny Sendlerowej. Sejm przyjął też uchwały czyniące przyszły rok Rokiem Konfederacji Barskiej i Rokiem Praw Kobiet.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.