Facebook Google+ Twitter

Sejm uchwalił nowelizację prawa prasowego

Nowelizacja prawa prasowego doprecyzowuje definicję sprostowania, likwiduje formę odpowiedzi oraz uchyla sankcje karne za uchylanie się od zamieszczenia sprostowania. Redaktor naczelny będzie mógł odmówić sprostowania, ale na warunkach zapisanych w ustawie, a w ciągu roku osoba zainteresowana będzie mogła wytoczyć powództwo w tej sprawie.

 / Fot. Galeria Garros/wikimedia/CC-BY-3.0Posłowie przegłosowali przygotowaną przez Senat nowelizację prawa prasowego. W 2010 r. Trybunał Konstytucyjny uznał niektóre zapisy prawa prasowego za niekonstytucyjne i które przestały obowiązywać 14 czerwca br. Nowelizacja dotyczy przede wszystkim definicji sprostowania i odpowiedzi.
Nowelizacja likwiduje formę odpowiedzi i jako jedyną formę polemiki z publikacją pozostawia sprostowanie. Musi być ono rzeczowe i odnoszące się do faktów. Jego objętość (lub czas antenowy) nie może przekraczać dwukrotności zamieszczonego materiału. Sprostowanie musi być złożone na piśmie w siedzibie redakcji lub nadane na poczcie.

Sprostowanie ma być opublikowane w tym samym dziale, tą samą czcionką i pod równie widocznym tytułem jak publikacja, którego dotyczy. Powinno być dostarczone w ciągu 21 dni od publikacji. Sprostowania nie można komentować w tym samym numerze (audycji, przekazie elektronicznym). W przypadku internetu sprostowanie musi być zamieszczone w ciągu 3 dni roboczych.

Nowelizacja prawa prasowego uchyla sankcje karne za odmowę lub zwlekanie z zamieszczeniem sprostowania. Osoba zainteresowana będzie mogła w ciągu roku od publikacji wytoczyć powództwo o sprostowanie. Sprawy ma rozpatrywać sąd okręgowy w ciągu 30 dni. Od jego wyroku służyłaby apelacja do sądu drugiej instancji, który musi ją rozpatrzyć w ciągu 30 dni, a jego wyrok ma być ostateczny.

Jak informuje www.tvpparlament.pl za nowelizacją głosowało 308 posłów, żaden nie był przeciwny, 136 wstrzymało się od głosu. W przyszłym tygodniu nowelizacja ustawy trafi pod obrady Senatu.

Znajdź nas na Google+


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Iście kurierskie tempo. Jednak jakby nic się nie zmieniło. Wystarczy poczekać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.