Facebook Google+ Twitter

Sejm uchwalił ustawę parytetową. 35 procent kobiet na listach wyborczych

Sejm przegłosował dzisiaj ustawę o parytetach wyborczych. Od teraz, na listach wyborczych musi się znaleźć co najmniej 35 procent kobiet oraz minimum 35 procent mężczyzn.

Premier RP Donald Tusk na mównicy sejmowej. 3.12.2010 / Fot. PAP/Bartłomiej ZborowskiUstawa ma, zdaniem projektodawców, zwiększyć liczbę kobiet w polityce. Podobne plany pojawiły się już na początku roku. Wtedy to posłowie głosowali nad 50-procentowym parytetem, ale projekt został odrzucony. Była to obywatelska inicjatywa Kongresu Kobiet. Parlament naniósł poprawkę, zmniejszając parytet do 35 procent. Dopiero po uwzględnieniu tej zmiany, posłowie przegłosowali ustawę.

Za przyjęciem ustawy było 241 posłów, przeciw 154, a 9 wstrzymało się od głosu.

Sejm zdecydował, że jeśli kandydat wycofa się już po zarejestrowaniu list wyborczych, to 35-procentowa wartość nie będzie musiała być zachowana.

Posłowie głosowali przeciwko poprawce mówiącej o tym, że na trzech pierwszych miejscach musi się znaleźć minimum jedna kobieta, a w na pięciu - dwie.

Ustawa parytetowa będzie dotyczyć wyborów do Sejmu, Parlamentu Europejskiego, rad gmin i powiatów. W świetle konstytucji, nowe zarządzenie nie może odnosić się do do wyborów uzupełniających i przedterminowych, ponieważ dokonywanie wszelkich zmian podczas trwającej kadencji jest niezgodne z prawem. Ustawa nie dotyczy także wyborów do Senatu i do rad gmin do 20 tys. mieszkańców, w których obowiązuje ordynacja większościowa.

O wprowadzeniu parytetów wielokrotnie mówił Donald Tusk. Premier RP był wielkim zwolennikiem wprowadzenia zmiany w tej kwestii, jeszcze kiedy Sejm głosował nad 50-procentowym parytetem.

Przeciwny parytetom od dawna był natomiast prezes PiS, Jarosław Kaczyński. "To zły pomysł. Takie rzeczy należy pozostawić biegowi wydarzeń, można powiedzieć wynikających z naturalnych procesów społecznych. Wtedy to jest dużo mocniejsze, nie sztuczne i następuje rzeczywista zmiana" - podkreślił Kaczyński, cytowany przez PAP.

Czytaj też:
Jarosław Kaczyński o parytetach
Inni politycy o parytetach

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.