Facebook Google+ Twitter

Sejm uchwalił ustawę. Zbrodnia wołyńska to nie ludobójstwo

Po burzliwej dyskusji na temat kwalifikacji rzezi wołyńskiej Sejm RP przyjął uchwałę upamiętniającą tę zbrodnię, lecz nie zgodził się na ustanowienie dnia 11 lipca jako Dnia Pamięci Męczeństwa Kresowian.

 / Fot. PAP/Jakub Kamiński Ostateczny tekst uchwały upamiętniającej zbrodnię wołyńską na okoliczność 70. rocznicy nie zadowala wszystkich parlamentarzystów, gdyż w jej tekście nie uwzględniono poprawki, zgłoszonej przez opozycję – PiS, Solidarną Polskę i SLD, by określenie „czystka etniczna o znamionach ludobójstwa” zastąpić pojęciem „ludobójstwo”. Pomimo apeli zgłaszanych na mównicy sejmowej posłów opozycji, ich wnioskowania o godne uczczenie ofiar rzezi wołyńskiej oraz przekonywania, że uchwała w zaproponowanym przez nich brzmieniu nie zaprzepaści starań Ukrainy w związku z wejściem do Unii Europejskiej, poprawka przepadła.

Czytaj także: Hermaszewski o zbrodni wołyńskiej: Ocalałem. Z rodziny wymordowano 18 osób

Zdecydowały względy polityczne, zgłaszane przez ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, że zbyt radykalne określenie zakłóci relacje międzynarodowe. Wypowiedź ministra krytykowali m.in. Józef Zych z PSL i Kazimierz Michał Ujazdowski z PiS. Obaj przekonywali, że rzeź wołyńska była ludobójstwem. „Nie można budować stosunków z innymi narodami na zakłamaniu historii własnego narodu” - podkreślił Zych. Przypomniał również, że zgodnie z konwencją ONZ z 1948 r. „ludobójstwem jest którykolwiek z (...) czynów dokonanych w zamiarze zniszczenia w całości lub w części grup narodowych, etnicznych rasowych lub religijnych".

Ustawa w pełnym brzmieniu z uznaniem rzezi za "czystkę etniczną o znamionach ludobójstwa" została przyjęta. Za przyjęciem uchwały było 263 posłów, przeciw było 33, a od głosu wstrzymało się 146. Poszczególne kluby poselskie opozycji podzieliły się: pomimo niezgody na kwalifikację zbrodni w ostatecznym kształcie tekstu klub SLD głosował za, PiS wstrzymał się od głosu. Jedynie Ruch Palikota zgłosił sprzeciw. Janusz Palikot wysunął twierdzenie, że izba sejmowa nie jest od tego, by rozstrzygać kwestie historyczne, zaś w ustawie brakuje zasadniczych słów: „Przepraszamy i prosimy o wybaczenie”.

11 lipca minęło 70 lat od tzw. krwawej niedzieli, kiedy UPA wymordowała ok. 11 tys. ludzi. W tym dniu i kolejnym UPA dokonała planowego ataku na Polaków w 150 miejscowościach w powiatach włodzimierskim, horochowskim, kowelskim oraz łuckim. Wykorzystano fakt gromadzenia się w niedzielę 11 lipca ludzi w kościołach. Doszło do mordów w świątyniach m.in. w Porycku (dziś Pawliwka) i Kisielinie. Około 50 kościołów katolickich na Wołyniu zostało spalonych i zburzonych. Zbrodnia oddziałów UPA wspieranych przez miejscową ludność ukraińską z lat 1942-1945 pochłonęła - jak szacunkowo podaje IPN - ok. 100 tys. ofiar. Sejm nie zgodził się na upamiętnienie tej daty, uznając, że funkcjonuje już w kalendarzu dzień pamięci - 17 września.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski wypowiedziami tylko potwierdził jaki jest naiwny i głupi . No bo okazuje się że prawda jest niezawsze dobra i może komuś zaszkodzić .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niektórzy skłonni są sądzić, że dyskutowany problem nie interesuje zbyt wielu osób w Polsce, ale czy tak jest w istocie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ironia historii niejednokrotnie dowiodła i stale dowidzi, że w raz upływem dekad i zmniejszającą się liczebnością świadków, zbrodnia (ludobójstwo) traci swój prawdziwy wymiar i pozostaje tylko mglisty jest obraz jako fakt historyczny, który ostatecznej swej postaci staje się przedmiotem sprzecznych interpretacji, podyktowanych wizją aktualnych zwycięzców, gdyż to ZWYCIĘŻCY piszą historię. Wraz ze śmiercią ostatnich świadków, każdy nawet najlepiej udokumentowany fakt historyczny da się podważyć, gdyż nie będzie już nikogo, kto by zaświadczył, że za zbrodnie ludobójstwa w hitlerowskich obozach koncentracyjnych na okupowanych ziemiach polskich byli odpowiedzialni NIEMCY nazistowskie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

(...) gdyż na tym padole nie mogą na tą ostatnią przysługę liczyć…. (korekta)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Powołując się nieskromnie na Naszego Największego Wieszcza a być może także Wizjonera (Proroka)J, w jednym ze swoim znamienitych dzieł przedstawił wizję podobnych zakłamań prady historycznej --- Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie… Tym cytatem skierujmy się z wołaniem o sprawiedliwość do Boga w stosunku do ofiar Wołynia, gdyż na tym padole na nie mogą liczyć….

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mówię o definicji uchwały i ustawy .

W spory nie wchodzę .
Dla mnie jest oczywiste ,że była to niewyobrażalna zbrodnia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tym samym, interpretując niezgodnie z definicję ludobójstwa wg ONZ, Sejm wykazał się kuriozalną grą słów, dał wyraz ignorancji wobec uznawanych i przyjętych norm prawnych w celu manipulacji politycznych ze względu na partykularne korzyści.

Innymi słowy, Sejm poświecił kolejny raz ofiary i ocalonych z rzezi wołyńskiej dla tymczasowego celu ---- politycznie poprawnego wizerunku Ukrainy kandydującej do UE. Jak wszyscy dobrze wiemy z historii, Niemcom, którzy zostali uznani jako sprawcy ludobójstwa, fakt ten nie zaszkodził a nawet pomógł. Zatem nie widzę przesłanek, które miałyby zaszkodzić Ukrainie.

Przyznanie się ZAWSZE znacznie lepiej jest odbierane i akceptowane niż pokrętna gra słów, które mają na celu odsuniecie groźby odpowiedzialności i zadośćuczynienia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Owszem, Pani Elżbieto, to akt prawny, ale każdy akt prawny powinien opierać się na prawdzie historycznej. Sejm nie jest UPRAWNIONY, aby wyrokować o prawdzie historycznej, czy było to ludobójstwo czy może czystka. Wg. prof. Ćwiąkalskiego (profesora prawa) wszelakie fakty i zebrane dowody wskazują BARDZIEJ na LUDOBÓJSTWO, a nie na znamiona ludobójstwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sejm przyjął uchwałę o zbrodni wołyńskiej.
Ustawa to akt prawny o charakterze ogólnym ,powszechnie obowiązującym .
To tak na marginesie .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Takie sprawy nie można milczeć , zbrodnia jest zbrodnia , przebaczamy narodowi Ukraińskiemu ale pamiętamy , tak samo jak były mordy faszystowskie , to powinno być zawsze przypominane na znak do czego ludzie są zdolni , aby się to już nigdy więcej nie powtórzyło . Należy się zadość uczynienie itd.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.