Facebook Google+ Twitter

Sejm. Umowy zlecenia będą objęte składkami ZUS od 2016 roku

Posłowie zdecydowali, że umowy zlecenia zostaną ozusowane z dniem 1 stycznia 2016r., zaś dochody członków rad nadzorczych od 1 stycznia 2015r. Szacuje się, że ponad 1 milion ludzi w Polsce pracuje na podstawie umów zleceń.

Sala posiedzeń plenarnych Sejmu RP, 22 października 2007. By Piotr VaGla Waglowski, http://www.vagla.pl (Own work) [Public domain], via Wikimedia Commons / Fot. Piotr VaGla Waglowski, http://www.vagla.plPosłowie zdecydowali, że umowy zlecenia zostaną ozusowane z dniem 1 stycznia 2016r., zaś dochody członków rad nadzorczych od 1 stycznia 2015r. Szacuje się, że ponad 1 milion ludzi w Polsce pracuje na podstawie umów zleceń.

Jeszcze podczas wtorkowego wystąpienia w Sejmie Tadeusz Tomaszewski z Sojuszu Lewicy Demokratycznej mówił: "Według danych Eurostatu 1/3 aktywnych Polaków pracuje na umowach śmieciowych, a jeśli chodzi o osoby młode poniżej 35. roku życia, to podaje się, że może to być prawie 65 proc. osób". Złożony przez niego wniosek mniejszości nie zyskał skuteczności w dzisiejszym głosowaniu. Przewidywano wejście w życie przepisów dotyczących ozusowania umów zleceń już od 1 lipca 2015r., a nie od 1 stycznia 2016r.

W myśl ustawy obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu podlegać będą członkowie rad nadzorczych. Wprowadzono obowiązek odprowadzania składek do ZUS od umów zleceń do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Nowela uniemożliwia narastanie zjawiska tzw. zbiegu tytułów do ubezpieczenia. W wyniku zawierania podwójnych umów można było unikać ozusowania. Często składkę odprowadzano tylko od umowy z niższą kwotą wynagrodzenia, a druga, z wyższą kwotą, nie była oskładkowana.

Zmiany mają przynieść dodatkowe wpływy do ZUS w wysokości 650 mln zł. Z tego około 350 mln zł to dochód z pieniędzy członków rad nadzorczych.

Nad zmianą ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw głosowało 419 posłów; 8 głosów przeciw, 2 wstrzymało się.

źródła: sejm.gov.pl
TVN24bis.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Najbardziej dochodowe latoś okazywało się napędzanie krzyżówki psa z pająkiem. Bez nowelizacji w prawie karnym można tylko bogacić się pokazowo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Zmiany mają przynieść dodatkowe wpływy do ZUS w wysokości 650 mln zł. Z tego około 350 mln zł to dochód z pieniędzy członków rad nadzorczych".

Wynika z tego, że najbardziej dochodowym stanowiskiem pracy dla ZUS jest - funkcja (etat czy jak tam to nazwać...) członka rad nadzorczych, więc nuże do dzieła! Wystarczy tylko 10-krotnie zwiększyć ilość tych stanowisk i mamy 3,5 mld w w ZUS-ie do przodu... Czysty biznes!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.