Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15190 miejsce

Sejm ustanowił rok 2014 rokiem Jana Karskiego

W ubiegły piątek, 6 grudnia Sejm ustanowił rok 2014 rokiem Jana Karskiego. Okazją ku temu jest setna rocznica urodzin kuriera i emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego.

Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic license/http://en.wikipedia.org/wiki/en:Creative_Commons / Fot. E. Thomas WoodJan Karski urodził się 24 czerwca 1914 roku w Łodzi. Od 1939 działał w konspiracji. Był kurierem i emisariuszem władz Polskiego Państwa Podziemnego. W 1942 roku udał się na misję do Wielkiej Brytanii i USA. Jego głównym zdaniem było informowanie o trudnej sytuacji ludności żydowskiej znajdującej się pod okupacją niemiecką. Dwukrotnie przedostał się do warszawskiego getta i obozu przejściowego w Izbicy. W kwietniu 2012 roku prezydent USA, Barack Obama odznaczył Jana Karskiego Medalem Wolności – najwyższym amerykańskim cywilnym odznaczeniem.

"Człowiek, który chciał zatrzymać Holocaust"


Mijająca setna rocznica urodzin Jana Karskiego jest okazją do oddania hołdu jednemu z najwybitniejszych Polaków. W uchwalonej przez sejm ustawie zapisano: „ Karski jest nazywany często człowiekiem, który chciał zatrzymać Holokaust - jako Emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego w czasie II wojny światowej był jednym z pierwszych, który poinformował rządy państw alianckich o tragicznej sytuacji Żydów na terenach okupowanych przez Niemców".

Wniosek Ministra Spraw Zagranicznych


Wniosek o ustanowienie roku Karskiego wniósł Minister Spraw Zagranicznych, Radosław Sikorski- został on poparty przez wszystkie partie. Starania ministra wsparła również Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego, wręczając list popierający przewodniczącej sejmowej komisji kultury Iwonie Śledzińskiej-Katarasińskiej.

Rok Karskiego rokiem wielkich projektów


Na nowe nadchodzące dwanaście miesięcy Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego przewiduje organizację licznych przedsięwzięć zarówno w kraju jak i zagranicą. Narodowy Bank Polski wybije setki monet związane z polskim emisariuszem. Ponadto zaplanowane są konferencje – w Warszawie i na zagranicznych uczelniach: Georgetown i Loyola. Wraz z Polskim Instytutem dyplomacji zostanie przedstawiony projekt dla młodych dyplomatów z Polski, Czech, Niemiec i Szwecji „Responsibility to Protect w teorii i praktyce dyplomacji”. Muzeum Historii Polski zorganizuje Dni Karskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.