Facebook Google+ Twitter

Sejm ustanowił rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza

Dnia 22 grudnia 2015 r. podczas 6. posiedzenia Sejmu RP została przyjęta uchwała sejmowa ustanawiająca rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza. W ten sposób proklamacja patronatu Sienkiewiczowskiego nastąpiła w obu izbach parlamentu polskiego.

 / Fot. pocztówkaOstatnie przedświąteczne posiedzenie Sejmu RP zdominowały burzliwe dyskusje wokół Trybunału Konstytucyjnego, jednak w tok obrad włączono również rozpatrzenie uchwał dotyczących patronatów nadchodzącego roku.

Zgodnie z projektem rozpatrzonym przez Komisję Kultury i Środków Przekazu w przypadającą w przyszłym roku – 170. rocznicę urodzin oraz 100. rocznicę śmierci Henryka Sienkiewicza Sejm uczci jego pamięć poprzez ustanowienie go patronem 2016 r.

W tekście sejmowej uchwały akcentowany jest fakt, iż Henryk Sienkiewicz to pierwszy Polak uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury, doceniony za całokształt twórczości i – jak wówczas stwierdzono – "rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha Narodu".

Projektodawcy zauważają też, że twórczość autora oraz jego działalność społeczna i orędownictwo za polską niepodległością odegrały istotną rolę w odzyskaniu przez Polskę wolności.

Projekt wpłynął do Sejmu 19 listopada 2015 r. 24 listopada 2015 r. został skierowany do pierwszego czytania w Komisji Kultury i Środków Przekazu, następnie 9 grudnia 2015 r., po przeprowadzeniu pierwszego czytania i rozpatrzeniu projektu, komisja przyjęła sprawozdanie, w którym zaproponowała do niego poprawki o charakterze stylistycznym i redakcyjnym.

Dnia 22 grudnia 2015 r. ok. godz. 15. odbyła się dyskusja wokół poselskiego projektu uchwały ustanawiającej Rok Sienkiewicza. Wszystkie wystąpienia klubów parlamentarnych świadczyły o akceptacji uchwały. W imieniu klubu PiS zabrała głos Joanna Lichocka, klubu PO - Elżbieta Gapińska, klubu Kukiz`15 - Bartosz Józwiak, klubu Nowoczesna - Grzegorz Furgo oraz klubu PSL - Urszula Pasławska. Ostatni głos poselski optował za tym, by przyjąć uchwałę przez aklamację.

Głosowanie nad projektem odbyło się jednak późnym wieczorem o godz. 22.22 - w złożonym bloku głosowań. Wzięlo w nim udział 410 posłów, z czego 409 opowiedziało się za uchwałą, nikt się nie sprzeciwił, ale 1 osoba wstrzymała się od głosu (był nim poseł PiS - Tadeusz Cymański).

Uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 22 grudnia 2015 r. w sprawie ustanowienia roku 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza sygnowana przez Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego brzmi:

W 170. rocznicę urodzin oraz 100. rocznicę śmierci Henryka Sienkiewicza Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, mając na uwadze zasługi dla Narodu i nieoceniony udział w dziele odrodzenia Polski, czci Jego pamięć i postanawia ustanowić rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza.

Henryk Sienkiewicz to pierwszy Polak uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury, doceniony za całokształt twórczości i – jak wówczas stwierdzono – rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha Narodu. Jego powieści historyczne podtrzymywały kolejne pokolenia Polaków w czasach narodowych niedoli.

Za swoje obywatelskie zasługi dla Ojczyzny przez współczesnych zwany „Hetmanem Duchowym Polaków”, a za etos dobroczynności – „Wielkim Jałmużnikiem Narodu”. Twórczość Henryka Sienkiewicza, działalność społeczna i nieustanne orędownictwo za niepodległym państwem polskim odegrały niezwykle istotną rolę w odzyskaniu przez Polskę wolności.

Niech Sienkiewiczowska spuścizna stanowi podstawę patriotycznego wychowania młodych pokoleń Polaków, jak bowiem pisał o Nim Stanisław Cat-Mackiewicz: „My wszyscy z niego”


Sejm przyjąl także uchwały ustanawiające rok 2016 Rokiem Feliksa Nowowiejskiego, Rokiem Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski, Rokiem Cichociemnych.

Zobacz także: Ustanowienie Roku Henryka Sienkiewicza 2016 przez Senat RP

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Nietradycyjne spojrzenie na pisarza Henryka Sienkuewicza np. na muzułmaskie korzenie jego przodków w: http://culture.pl/pl/artykul/za-co-polacy-kochaja-sienkiewicza

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak na razie skromny bardzo ten Rok Sienkiewicza 2016. Np.w mediach ledwie jeden program telewizyjny poświęcony pisarzowi Henrykowi Sienkiewiczowi! http://vod.tvp.pl/23524971/2016-rok-sienkiewiczowski

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wiosną w Oblęgorku będzie sposobność obejrzenia wystawy o ostatnich latach życia pisarza w Szwajcarii. Pewnie największy ruch turystyczny w tym miejscu nastąpi zwyczajowo w weekend majowy, kiedy akurat przypada 170. rocznica urodzin. Będzie to bardzo cenny czas ze względu na nowe wydawnictwa Muzeum w Oblęgorku - w tym Dziennik Marii z Szetkiewiczów Sienkiewiczowej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To mam rok na odwiedzenie Oblęgorka!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.