Facebook Google+ Twitter

Sejm zajmie się dziś ustawą budżetową na 2009 rok

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-12-03 09:37

Według przyjętej wczoraj przez rząd autopoprawki obniżony zostanie planowany wskaźnik wzrostu PKB z 4,8 do 3,7 procent.

Zdaniem wiceprzewodniczącej sejmowej komisji finansów publicznych Krystyny Skowrońskiej z PO, przełoży się to na wpływy do budżetu, a to z kolei oznacza oszczędności. Wiadomo także, że rząd nie zamierza zwiększać deficytu budżetowego, gdyż jak przekonują posłowie PO, biorąc pod uwagę sytuację gospodarczą na świecie, Polska nie może sobie na to pozwolić.

Odnosząc się do zaproponowanej przez Radę ministrów autopoprawki Marek Wikiński z SLD przypomniał, że Lewica już podczas pierwszego czytania ustawy budżetowej w Sejmie mówiła o tym, że zakładany wskaźnik wzrostu PKB jest nierealny. Jego zdaniem, wczorajsza decyzja rządu to ruch w dobrą stronę. Mimo to, jak podkreśla Wikiński, przyjęta prognoza może się okazać zbyt optymistyczna.
Aleksandra Natalii-Świat z PiS pozytywnie odbiera to, że rząd zdecydował się na urealnienie budżetu. Jednak- jej zdaniem- konieczna jest zmiana filozofii podejścia do ustawy budżetowej.

Jak podkreśla wiceprzewodnicząca PiS, priorytetem założeń budżetowych na przyszły rok nie może być jedynie obniżenie deficytu budżetowego. Poza tym rządowy projekt jest nierealistyczny. Chodzi m.in. o założenie uzyskania dochodów z prywatyzacji na poziomie 12 miliardów złotych. To - zdaniem Natalii-Świat- jest niemożliwe.

Proponowana przez rząd poprawka oznacza zmniejszenie dochodów do budżetu o miliard 710 milionów złotych. Dlatego też dzisiaj minister finansów Jacek Rostowski ma wyjaśnić gdzie w związku z tym rząd zamierza szukać oszczędności.

Wiadomo już, że w ramach działań antykryzysowych rząd chce utworzyć nową rezerwę celową w budżecie w kwocie ponad miliard 100 milionów złotych. Środki na ten cel będą pochodzić ze zwiększenia akcyzy na samochody i alkohol.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.