Facebook Google+ Twitter

Sejm zatwierdził podwyższone gwarancje dla depozytów bankowych

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-10-23 11:33

Sejm zdecydował o objęciu gwarancjami depozytów we wszystkich bankach do wysokości 175 tysięcy złotych czyli równowartości 50 tysięcy euro. Dotychczas banki gwarantowały w całości depozyty do tysiąca euro, a w 90 procentach - wkłady od 1 do 22,5 tys. euro.

Znowelizowana ustawa o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, przewiduje, że stuprocentowe gwarancje na 50 tysięcy euro dla depozytów bankowych będą obowiązywać bezterminowo. Daje też rządowi możliwość samodzielnego podwyższania wysokości gwarantowanych sum.

Gwarancjami nie będą objęte wkłady w Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych, które nie są częścią polskiego systemu bankowego. Dzieje się tak dlatego, że nie odprowadzają one składek do Funduszu.

Ustawę o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym przyjęto bez głosów przeciwnych, przy jednym wstrzymującym się. Jej nowelizację przeprowadzono w trybie pilnym w związku z kryzysem na światowych rynkach finansowych. Zdaniem specjalistów, podniesienie wysokości gwarancji powinno choć w części przyczynić się do odbudowy zaufania do instytucji finansowych i zapobiec wycofywaniu środków przez obywateli.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.