Facebook Google+ Twitter

Sejm zgodził się na prywatne szpitale

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2008-10-22 09:42

Pakiet ustaw reformujących służbę zdrowia został wczoraj przyjęty przez Sejm głosami Platformy i PSL. Nie oznacza to jednak, że wejdą one w życie. Już wiadomo, że będzie prezydenckie weto, do którego odrzucenia głosy posłów rządzącej koalicji nie wystarczą.

Szpital. Operacja. / Fot. Mikołaj Suchan, "Dziennik Zachodni"O losach i kształcie reformy zadecyduje więc postawa lewicy. - Hańba, hańba - krzyczały po głosowaniu zgromadzone w Sejmie pielęgniarki. Rozwinęły także transparent z napisem: "Pacjent w niebezpieczeństwie".

Czy tak jest rzeczywiście? Wprowadzenie w życie projektu ustawy oznacza, że do 2010 r. wszystkie zakłady opieki zdrowotnej przekształcą się w spółki prawa handlowego. Leczeni w nich nadal jednak będzie finansowane z naszych składek zgromadzonych w NFZ. Niezależnie od tego, czy szpitalem będzie rządził samorząd, czy wydzierżawi go prywatnemu inwestorowi, za pobyt w szpitalu nie trzeba będzie płacić z własnej kieszeni. Pacjent nie zapłaci też za podawane w nim leki, o ile będą to medykamenty znajdujące się na liście leków refundowanych. Nie trzeba też będzie dokładać się do szpitalnego wyżywienia.

Pobyt w szpitalu ma być krótszy, bo każdy dzień niepotrzebnego zajmowania łóżka, zwlekanie z postawieniem diagnozy i przedłużanie czasu leczenia to dla placówki medycznej będą dodatkowe koszty. A z wyników finansowych zarząd szpitala będzie rozliczany. Przyjęta przez Sejm ustawa budzi kontrowersje prezydenta czy posłów PiS, ale wspiera ja nie tylko rząd. Za prywatyzacją szpitali opowiadają się organizacje pacjentów. - Jeśli szpital sam zarabia, to ma pieniądze, żeby kupić nowocześniejszy sprzęt i zapewnić lepszą opiekę medyczną - ocenia Tomasz Szelągowski z Federacji Pacjentów Polskich.

Co będzie dalej? Prezydent Lech Kaczyński już zapowiedział, że ustawy nie podpisze. Żeby weto prezydenta odrzucić, potrzebne są głosy lewicy. A ta wczoraj zdecydowała się zagłosować przeciwko ustawie. Nie wiadomo jednak, jak SLD ostatecznie zachowa się w Senacie. Jak się dowiedzieliśmy, PO zgodziła się zgłosić poprawki autorstwa SLD, zgodnie z którymi przekształcenia szpitali w spółki nie będą obligatoryjne. W zamian za to SLD pomoże odrzucić weto prezydenta i reforma stanie się faktem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.