Facebook Google+ Twitter

Sejmowa debata o emeryturach pomostowych i kapitałowych

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-10-15 10:35

W Sejmie rozpoczęła się debata o emeryturach pomostowych i kapitałowych. Rządowy projekt ustawy przewiduje, że prawo do nich będą miały osoby, które przez co najmniej 15 lat pracowały w szczególnych warunkach lub wykonywały pracę o szczególnym charakterze.

Dodatkowe warunki to odpowiedni staż ubezpieczeniowy i wiek - kobiety 55 lat i mężczyźni 60.
Obecna ustawa obowiązuje tylko do końca roku i nowe przepisy mają ją zastąpić. Znacznie ograniczają one krąg uprawnionych.

W poniedziałek do marszałka Sejmu wpłynął prezydencki projekt przedłużający obowiązywanie dotychczasowej ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Marszałek Bronisław Komorowski zapowiedział, że po zbadaniu przez prawników trafi on do sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny.

Na dzisiejszym posiedzeniu posłowie zajmą się także projektem ustawy o emeryturach kapitałowych. Dotyczy wypłaty świadczeń zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych. Będą dwa rodzaje emerytur kapitałowych: okresowe - dla kobiet miedzy 60 i 65 rokiem życia i dożywotnie dla kobiet i mężczyzn po ukończeniu 65 roku życia.

Wysokość świadczenia nie będzie zależała od płci i wieku. Środki zgromadzone w OFE będą przekazywane do funduszy dożywotnich emerytur kapitałowych. Emeryt będzie mógł wybrać fundusz. Wypłaty tych emerytur rozpoczną się w przyszłym roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.