Facebook Google+ Twitter

Sejmowa komisja odrzuciła uchwałę upamiętniającą gen. Błasika

Sejmowa komisja kultury negatywnie zaopiniowała projekt uchwały upamiętniającej gen. Andrzeja Błasika, który zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie polskiego Tu - 154 w Smoleńsku.

 / Fot. Bartek Syta/PolskapresseJak donosi polskie radio.pl, posłowie Prawa i Sprawiedliwości przygotowali projekt uchwały w sprawie uczczenia pamięci o dowódcy Sił Powietrznych gen. Andrzeju Błasiku.

W ustawie posłowie napisali: "Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża głębokie ubolewanie z powodu oczerniającej kampanii szargającej mundur polskiego żołnierza, wymierzonej w śp. generała Andrzeja Błasika". Zaapelowali także "o podjęcie niezbędnych działań, które pozwolą na przezwyciężenie kłamstwa utrwalonego w opinii światowej i przywrócenie honoru byłego dowódcy Sił Powietrznych RP". Posłowie PiS uważają, że taka uchwała jest potrzebna, ponieważ gen. Błasik był jednym z najwybitniejszych dowódców, a pamięć o nim została brutalnie zbezczeszczona.

Elżbieta Kruk (PiS) podkreśla, że PiS wyróżnił gen. Błasika spośród wszystkich dowódców wojskowych, ponieważ "nikt nie podlegał takiej czarnej propagandzie jak generał Błasik".

Ponadto, PiS zarzuca rządowi i instytucjom państwowym, że nie protestowały, gdy w raporcie rosyjskiego MAK pojawiły się nieprawdziwe informacje dotyczące gen. Błasika. Zgodnie z tymi informacjami, generał przed lądowaniem był obecny w kokpicie, a w jego krwi stwierdzono obecność alkoholu.

Przewodnicząca komisji kultury, która odrzuciła projekt ustawy, Iwona Śledzińska - Katarasińska poinformowała, że projekt wykracza poza kompetencje komisji kultury i od tej pory takie projekty nie będę już szczegółowo rozpatrywane. Zaznaczyła, że taka propozycja musi najpierw trafić w postaci sprawozdania na salę plenarną. Nie oznacza to jednak, że posłowie nie będę mogli upamiętniać ważnych postaci i zdarzeń.

Za odrzucenie ustawy głosowało 11 posłów, a 8 było przeciw.

Komisja odrzuciła także dwa inne projekty uchwał: w sprawie uczczenia pamięci księdza infułata Józeła Wójcika (wniosek PiS), a także w sprawie politycznej rehabilitacji przywódców Centrolewu (wniosek SLD).


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

PiS chce "beatyfikować" przy pomocy Sejmu... Kto był postulatorem, który jakoś słabo przemyślał temat. Nawet gdyby przyjąć męczeńską śmierć, to należałoby wyróżnić w podobny sposób wszystkich, którzy zginęli w tej katastrofie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Był jednym z najwybitniejszych dowódców "
Katastrofa Casy i śmierć 20 najwyższych rangą oficerów oraz zarządzanie[ a raczej nie ] 36 Spec Pułkiem i w konsekwencji katastrofa Tu 154 M .

Komentarz został ukrytyrozwiń

To że istnieje legitymacja "Honorowego Dawcy Krwi" nie oznacza, że można mieć zaświadczenie sejmowe o byciu przywróconym w poczet ludzi honoru jakąś Uchwałą... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czyżby chłopaki z PiS-u o honor polskiego żołnierza chcieli walczyć przy pomocy sejmowych uchwał? Czy honor da się zadeklarować i przyklepać odnośnym zarządzeniem?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.