Facebook Google+ Twitter

„Sekret” – premiera z dorobku Charlotte Brontë na polskim rynku

Do księgarń trafił „Sekret” - zbiór pięciu nigdy wcześniej nie publikowanych w Polsce opowiadań Charlotte Brontë - autorki m.in. słynnej powieści „Jane Eyre. Autobiografia”.

Okładka książki Okładka książki Na książkę składa się 6 opowiadań - tytułowy „Sekret” oraz „Lilly Hart”, „Albion i Marina”, „Ślub” i „Spojrzenie w album z obrazkami”. Utwory są fragmentem cyklu młodzieńczych dzieł o królestwie Angrii oraz Verdopolis (Mieście Szklanym) w Afryce. Świat przedstawiony w opowiadaniach został wymyślony przez Charlotte Brontë oraz jej brata Branwella. Za sprawą licznych elementów zaczerpniętych z gotyckich romansów czy nadprzyrodzonych zdarzeń opowiadania te przez wielu badaczy określane są jako prekursorskie wobec dzieł J.R.R. Tolkiena oraz C.S. Lewisa.

- Młodzieńcze utwory Charlotte Brontë nie powstawały z myślą o druku. Był to świat sekretny, tworzony przez nią i jej brata. Od wczesnego dzieciństwa snuli historie, które zaczęli spisywać. Zaowocowało to pisanymi przez kilkanaście lat sagami o Mieście Szklanym i Angrii. Charlotte i Branwell wypracowali wspólną tożsamość literacką. Wymieniali się swoimi bohaterami, gdy jedno porzucało postać, drugie przejmowało ją i kontynuowało jej losy. Królestwo Angrii stało się trybuną, na której rodzeństwo Brontë przedstawiało swoje poglądy na temat miłości, polityki i życia - mówi Eryk Ostrowski, biograf i autor popularniej książki „Charlotte Brontë i jej siostry śpiące”.

Głównym opowiadaniem tomu, który ukazał się nakładem Wydawnictwa MG jest tytułowy „Sekret”. W Verdopolis młoda markiza musi poradzić sobie ze wstrząsającym sekretem, który zagraża jej szczęściu i małżeństwu. W wiejskiej rezydencji młoda mężatka nie może zrozumieć, dlaczego mąż nie pozwala jej się kontaktować ze światem. Bohaterka próbuje wyjaśnić tę tajemnicę.

Na polskim rynku dostępna jest obecnie cała seria Wydawnictwa MG, w której docelowo znajdą się wszystkie tytuły rodzeństwa Brontë, także te wcześniej w naszym kraju nigdy nie wydane. I tak, w ramach serii dostępne są powieści Charlotte Brontë: „Jane Eyre. Autobiografia”, „Shirley”, „Vilette” oraz wydane w Polsce po raz pierwszy: „Profesor” i „Niedokończone opowieści”. Kupić można także powieści Anne Brontë: „Lokatorka Wildfell Hall” i „Agnes Grey”. W ramach serii ukazała się także powieść Emily Brontë „Wichrowe wzgórza” w zupełnie nowym, premierowym tłumaczeniu. Dostępne są także dwie powieści biograficzne: „Charlotte Brontë i jej siostry śpiące” Eryka Ostrowskiego oraz „Życie Charlotte Brontë” autorstwa Elisabeth Gaskell.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi:


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.