Facebook Google+ Twitter

Sekretarz generalny NATO odwiedzi dziś Polskę

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-13 07:29

Do Polski przylatuje dziś sekretarz generalny NATO Jaap de Hoop Scheffer. Wizyta jest związana z 10. rocznicą wstąpienia naszego kraju do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wcześniej sekretarz generalny odwiedził Czechy i Węgry, które razem z Polską świętują 10-lecie członkostwa w Pakcie.

Szef NATO spotka się z prezydentem, premierem, oraz ministrami spraw zagranicznych i obrony narodowej. Weźmie także udział w Forum Transatlantyckim z okazji 10. rocznicy rozszerzenia Sojuszu o Polskę, Czechy i Węgry. Przed wylotem z Brukseli, Jaap de Hoop Scheffer chwalił te kraje za udział w operacjach i misjach Sojuszu. „Są ważnymi członkami w sprawach wojskowych, politycznych i praktycznych. Jestem bardzo zadowolony, że 10 lat temu 3 kraje zdecydowały się dołączyć do rodziny natowskiej" - mówił sekretarz generalny Sojuszu.

To kolejna po Krakowie wizyta szefa NATO w Polsce w ostatnich dwóch tygodniach i zapewne pożegnalna, bo w połowie roku Jaap de Hoop Scheffer kończy kadencję. O wyborze następcy zdecydują kraje członkowskie i musi to być decyzja jednomyślna. Nie jest wykluczone, że poznamy ją już na kwietniowym szczycie Sojuszu w Strasburgu i Kehl. Jeśli zgody nie będzie, negocjacje mogą potrwać nawet do wakacji.

Europejska prasa pisze, że najpoważniejszym kandydatem na stanowisko nowego sekretarza generalnego jest premier Danii Anders Fogh Rasmussen. Mówi się też o szansach polskiego ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.