Facebook Google+ Twitter

Sekretarz obrony USA Chuck Hagel ustąpił ze stanowiska

Chuck Hagel, sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych podał się do dymisji. Wiadomość została oficjalnie potwierdzona przez Biały Dom.

Sekretarz obrony Chuck Hagel. By Secretary of Defense [CC-BY-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons / Fot. Secretary of DefenseChuck Hagel, senator i weteran wojny wietnamskiej został poproszony przez prezydenta Baracka Obamę o rezygnację z zajmowanego stanowiska sekretarza obrony Stanów Zjednoczonych. Wręcz mówi się, iż jest ofiarą zapaści demokratycznych rządów Obamy.

Decyzja prezydenta USA tłumaczona jest zagrożeniem ze strony Państwa Islamskiego, co z kolei wymaga innego rodzaju umiejętności niż te, które prezentuje Hagel. Ustępujący sekretarz to Republikanin z doświadczeniem wojskowym i sceptycznym nastawieniem wobec wojny w Iraku. Marniejąca kasa Pentagonu w dobie sekwestracji budżetu skłaniała go do poczynienia znacznych redukcji w siłach wojskowych Stanów Zjednoczonych, mi.in. wycofywanie US Army z Afganistanu.

Jeszcze przed ogłoszeniem dymisji Hagla nie ustawały spekulacje na temat jego ewentualnego następcy. Najczęściej wymieniano nazwiska Michele Flournoy, byłej podsekretarz obrony, senatora Jacka Reeda, Demokraty z Rhode Island i byłego oficera z 82nd Airborne oraz Ashton B. Cartera, byłego zastępcy sekretarza obrony.

Oprócz różnicy zdań Obamy i Hagla co do właściwej ścieżki postępowania wobec zagrożenia ze strony Państwa Islamskiego, wskazuje się, że ustępujący sekretarz w dość niefrasobliwy sposób postępował w dobie zagrożenia wirusem Ebola. Nie zyskał też uznania w kontekście trwających rozmów międzynarodowych o ograniczeniu programu jądrowego Iranu.

Chuck Hagel, 68-letni weteran wojny w Wietnamie, był brany pod uwagę jako kandydat Republikanów w wyścigu o fotel prezydenta. Urząd sekretarza obrony sprawował od lutego 2013 r. Uważany był za wybitnego znawcę problematyki militarnej, bezpieczeństwa i polityki zagranicznej.

Był to już trzeci pana sekretarz obrony za czasów prezydentury Baracka Obamy. Wcześniej rezygnację złożył Robert Gates, będący człowiekiem pozostałym po administracji Busha, oraz Leon Panetta, który służył również jako dyrektor CIA przed przejściem na emeryturę w 2013 roku.

Co ciekawe, Hagel może pochwalić się polskim pochodzeniem. Jego dziadkowie od strony matki pochodzili z Wielkopolski, z Dąbrówki Kościelnej i nosili nazwisko Kąkolewscy.


źródła: nytimes

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.