Facebook Google+ Twitter

Sekretarz stanu USA Hilary Clinton z wizytą w Chinach

Premier Chińskiej Republiki Ludowej Wen Jiabao w sobotę 21 lutego 2009 r. spotkał się w Pekinie z sekretarz stanu USA Hilary Clinton. Wen Jiabao wysoko ocenił wysiłki obecnej administracji USA dla rozwoju stosunków amerykańsko - chińskich.

Flaga Chińskiej Republiki Ludowej / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/fa/Flag_of_the_People%27s_Republic_of_China.svg/800px-Flag_of_the_People%27s_Republic_of_China.sPodczas pierwszej oficjalnej wizyty Hilary Clinton w ChRL strony omówiły szereg problemów dotyczących wzajemnych stosunków pomiędzy Chinami i USA. Wen Jiabao zaznaczył, że szefowa dyplomacji obecnej administracji USA wielokrotnie podkreślała konieczność rozwoju wzajemnej współpracy USA z Chinami. Szef rządu Chin oświadczył, że to właśnie odzwierciedla wysoką rangę jaką Waszyngton nadaje rozwojowi poprawnych stosunków z Pekinem. Wen Jiabao podkreślił także konieczność współpracy między Chinami i USA dla przeciwdziałania następstwom światowego kryzysu finansowo - ekonomicznego.

Z kolei Hilary Clinton podkreśliła konieczność ścisłej współpracy USA i ChRL w przeciwdziałaniu światowym wyzwaniom, w tym zmianom klimatycznym planety. Zaznaczyła, że Stany Zjednoczone i Chiny mają możliwość rozwijać przyjacielskie stosunki obecnie i zacieśniać je w przyszłości.

Przewodniczący ChRL Hu Czin Tao oświadczył, że w obecnych złożonych warunkach międzynarodowych pogłębianie i rozwój stosunków chińsko - amerykańskich ma jak nigdy dotąd ogromne znaczenie. Stały się one jednymi z najważniejszych dwustronnych stosunków na świecie, w dobie rozprzestrzeniania się światowego kryzysu i różnego rodzaju globalnych wyzwań.

Hu Czin Tao zaprosił prezydenta USA Baracka Obamę do złożenia w najbliższym czasie wizyty w Chinach celem dogłębnego omówienia wzajemnych stosunków i problemów międzynarodowych będących we wspólnym zainteresowaniu obu krajów. Wstępem do takich rozmów będzie oczekiwane spotkanie przywódców państw w kwietniu 2009 r. w Londynie.

Źródło: http://www.interfax.ru/politics/news.asp?id=64722&sw=%CA%E8%F2%E0%E9&bd=23&bm=1&by=2009&ed=23&em=2&ey=2009&secid=0&mp=0&p=1
http://www.interfax.ru/politics/news.asp?id=64736&sw=%CA%E8%F2%E0%E9&bd=23&bm=1&by=2009&ed=23&em=2&ey=2009&secid=0&mp=0&p=1

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 25.02.2009 10:34

W moim odczuciu również - trawestując nasze hasło - "Teraz Chiny"! Pozdrawiam serdecznie i życzę wiele zdrowia i siły ducha! D.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.02.2009 23:20

Wydaje mi się, że to niebawem Chiny przejmą pałeczkę od USA - jako największe mocarstwo światowe. Nastawiam uszu, ale nie słyszałem o skutkach kryzysu w Chinach.... To domena krajów, które wprowadziły liberalny kapitalizm i super-wolnorynkową gospodarkę. Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Długo oczekiwana informacja na temat pozycji zajmowanej przez Chiny w aktualnej, kryzysowej sytuacji. Tekst treściwy, świetnie napisany - Chiny nadal jednak wielka niewiadoma. Jak widać przywódcy chińscy świadomi rosnącej potęgi kraju będą próbować rozgrywać trudną, kryzysową sytuację na świecie "na swoje". Ciekawe, jaki będzie ciąg dalszy negocjacji i porozumień czołowych mocarstw współczesnego świata?

Komentarz został ukrytyrozwiń

I dobrze, niech rozmawiają.
Państwa o wysokim potencjale militarnym i gospodarczym, powinny sprawy swoje i świata rozstrzygać na drodze dyplomatycznej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Jak zwykle informacja ciekawa przedstawiona w zwięzłej formie..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.