Facebook Google+ Twitter

Sekretna miłość Szekspira

Wokół osoby Williama Szekspira nagromadziło się wiele tajemnic związanych z jego życiem i twórczością. Książka Karen Harper skupia się na jednej z nich - potajemnym małżeństwie barda ze Stanfordu.

Nie ma we wspólnej dwojga serc przestrzeni
Dla barier, przeszkód. Miłość nie to miłość, jeśli
Zmienny świat naśladując sama się odmieni
Lub zgodzi się nie istnieć, gdy ją ktoś przekreśli.
O, nie: to znak wzniesiony wiecznie nad bałwany,
Bez drżenia w twarz patrząc sztormom i cyklonom

(Sonet 116)

Okładka / Fot. Prószyński i S-ka"Sekretna miłość Szekspira" Karen Harper to niezwykła powieść historyczna opisująca dzieje romansu Anne Whateley i Williama Szekspira. Obejmuje ona lata 1564-1616 (od narodzin do śmierci). Wokół jego osoby nagromadziło się wiele tajemnic związanych z jego życiem (zgubione lata - nie wiadomo co się z nim działo przez pewien czas) i twórczością (ciągłe spory o autorstwo jego sztuk). Książka ta skupia się na jednej z nich - potajemnym małżeństwie barda ze Stanfordu.

Według oficjalnych dokumentów William Szekspir poślubił po kryjomu Anne Whateley z Temple Grafton (zapis w rejestrze: Wm Shaxpere), a dzień później o kilka lat od siebie starszą Anne Hataway (zapis w rejestrze: Anne Hatway i William Shagspere). Było to małżeństwo z przymusu, z uwagi na dziecko, które miało nadejść. Wydawać by się mogło, że to zwykła pomyłka w nazwisku. Ale czy sędzia z Worchester, który dokonał obu tych wpisów, pomyliłby również miasta oraz zapomniałby przekreślić pierwszą notatkę? Innym wytłumaczeniem może być to, że nie chodziło o tego samego pana młodego. Jednak w owych czasach nazwisko Szekspira nie było bardzo popularne i nie był jeszcze ustalony właściwy jego zapis.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Dziękuję i pozdrawiam. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak napisana recenzja zachęca do czytania i myślę że skutecznie. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.