Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5972 miejsce

Sekretne życie księży

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2009-01-30 14:30

Zakochują się. Romansują. Uprawiają seks, płodzą dzieci. Jak normalni faceci. Tyle, że w ukryciu. Ponad połowa polskich księży katolickich chciałaby mieć legalne żony i jednocześnie odprawiać msze w kościele. O sekretach księży w świetle najnowszych badań nad celibatem prof. Józefa Baniaka pisze Anita Czupryn

Ksiądz Wojtek robi zakupy w Auchan: kilka butelek francuskiego wina, koniak, sery, oliwki, winogrona. - To nie na romantyczny wieczór z kobietą - puszcza oko, wskazując na reklamówki. - To na kolację z biskupem. Proboszcz mnie prosił o kilka sprawunków.

Spotykamy się w supermarketowym bistro. Ksiądz wie, że chcę pisać reportaż o mężczyznach w sutannach, którzy żyją z kobietami, a jednocześnie służą Kościołowi. Od razu proponuje, aby mówić sobie na "ty".

Wysoki, zwalisty brunet w dżinsach, bez koloratki. Dłonie ma szerokie, kanciaste, okrągłą twarz, ostre spojrzenie. Mieszka na Pomorzu. Trzydziestopięciolatek, używa młodzieżowego języka: "kumać", "wyluzuj". Często mówi też "kuźwa", a seks z kobietą określa "puknięciem". Ale to od niedawna. Wcześniej było inaczej. Zakochał się pięć lat temu. Ona była studentką.

- Totalnie zwariowałem na jej punkcie - opowiada. Chciał zrezygnować z kapłaństwa. Rozmawiał z proboszczem, był u biskupa. Usłyszał: "Tylko nie to. Dostaniesz czas na zastanowienie się. Oficjalnie oddelegujemy cię na studia." Nieoficjalnie - i jego przełożeni o tym wiedzieli - żył z kobietą w mieszkaniu, które kupił na jej nazwisko.

Mówi, że kupił jej też samochód. Przez trzy lata prowadzili wspólne gospodarstwo domowe. Ona skończyła studia i pewnego dnia powiedziała mu, że kończy też z nim. - Zainwestowałem w nią pieniądze, uczucia, wszystko. Wróciłem na plebanię goły jak święty turecki - mówi.

Bóg celibatu nie wymaga
Profesor Józef Baniak z Wydziału Teologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, socjolog religii, na potrzeby swoich badań przeprowadził z księżmi ponad 800 wywiadów o ich sekretnym życiu seksualnym. Wynika z nich, że dla przełożonych Kościoła najważniejsze jest jedno. Aby ksiądz nie zrezygnował z kapłaństwa i nie chciał się żenić. - Mówią: "Jak chcesz, to sobie reguluj te sprawy po cichu. Nie odchodź, my ci pomożemy" - opowiada.

Księży, którzy decydują się na związek małżeński z kobietą, kościelni hierarchowie traktują jak zdrajców. Bo się sprzeniewierzyli. Odważyli się wystąpić przeciwko mitowi świętości instytucji. Podchodzą do tego tak, jak w czasach średniowiecza. Tyle, że wyraźnie zostają w tyle z takim myśleniem.

Cały artykuł przeczytasz na Polskatimes.pl.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Agusia K.
  • Agusia K.
  • 27.09.2012 10:40

Rzeczywiście celibat jest im do szczęścia niepotrzebny, ponieważ oni i tak tego nie przestrzegają, jak widać tutaj wypowiedź o ks. Sławku...

Komentarz został ukrytyrozwiń
:)
  • :)
  • 27.07.2012 12:10

Celibat to wymysł hierarchów kościoła rodem ze średniowiecza. Miał on uniemożliwić podział majątku kościoła pomiędzy żonę i dzieci duchownych. Celibat dla zdrowego mężczyzny jest sprzeczny z naturą.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Katzrayna KOS
  • Katzrayna KOS
  • 29.04.2011 10:50

BZDURA! (do Janusza)
Ksiąz, to ksiądz i powinien zyć w celibacie i się pilnować. Składa przysięgę Bogu, że własnie tak będzie żyl.
Nie chciałabym księdza która uprawia seks i udziela mi Komunii.
Ale jeżeli już jakiś kapłan złamie swoją przysięgę (to jest wgl chore) to natychmiast powinien byś oddalony od obowiązków księdza, a nie powinien być 'wspierany' przez biskupow itd byle tylko nie wystąpić od kapłaństwa i nie wziać ślubu ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wcale im nie współczuję. Wiedzieli co wybierają, sami i dobrowolnie. Niech nie wymagają od katolików współczucia. Składali przysięgę jemu, którego nazywają stwórcą???? Niech mają pretensje ewentualnie do swoch szefów, ale to starcy i już nie pamietają swojej młodości!!!!! Moim zdaniem, skoro dojrzeli do miłości - nawet zbyt późno - niech wystąpią z tej sekty religijnej!!!!! Antyklerykał.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.