Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

35147 miejsce

Seks czy papieros? We Francji minister obniża cenę prezerwatyw

Czy bezpieczny seks stanie się nowym panaceum w walce z nikotynizmem? Od dziś francuski minister zdrowia wprowadza do sprzedaży tanie prezerwatywy. Specjalne automaty zostaną umieszczone w punktach sprzedaży... papierosów.

 Uliczny automat do dystrybucji prezerwatyw/Fot.Paulina Plizga20 centów za sztukę

Po sukcesie akcji "Prezerwatywa za 1 euro", rząd wprowadza nową strategię walki z AIDS. Dotychczas prezerwatywy można było nabyć głownie w aptekach oraz sklepach z artykułami pierwszej potrzeby. Pomocniczą rolę odgrywały również uliczne automaty, pozwalające na zakup prezerwatyw w razie nagłej potrzeby. Były one jednak stosunkowo drogie.

Prezerwatywy za 20 centów euro sztuka (pakowane po 5, czyli paczka za 1 euro) będzie można nabyć w całej Francji już od dzisiaj. Sprzedaż ma być szeroko upowszechniona. Prezerwatywy będzie można kupić zarówno w kioskach, supermarketach, jak i w liceach i na uniwersytetach.

Dystrybutory prezerwatyw znajdą również miejsce w punktach sprzedaży wyrobów tytoniowych, popularnie zwanych "tabak" (fr. bureau de tabac). Ta decyzja rządu może nawiązywać do programu walki z nikotynizmem.

Wiele krajów wspólnoty europejskiej wprowadziło już całkowity zakaz palenia w miejscach publicznych. Francja dopiero rozpoczęła ten proces. Od przyszłego roku wchodzi w życie częściowy zakaz, który obejmie miejsca rozrywki: kluby, dyskoteki, restauracje, kawiarnie, a także popularne bary (fr. café comptoir) , gdzie co rano przeciętny Francuz wypija filiżankę mocnej kawy, na stojąco przypalając papierosa i dyskutując o polityce.

Wiadomość o całkowitym zakazie palenia, który ma zacząć funkcjonować w 2009 roku, wzbudza protesty wśród zwolenników tzw. codziennych przyjemności, jakimi są kawa i papieros. Fala niezadowolenia obejmuje również właścicieli lokalów, którzy obawiają się spadku obrotów po wprowadzeniu restrykcji antynikotynowych.

Sprzedawcy wyrobów tytoniowych, wciąż narzekający na stale rosnące ceny papierosów (około 5 euro za paczkę papierosów w 2006), nie znaleźli pocieszenia w nieudanej akcji ratowania sytuacji ze strony rządu. Minister finansów zapowiedział obniżenie podatku VAT na automaty do gier, popularnie zwane fliperami. Niegdyś były one na wyposażeniu większości barów i stanowiły wziętą rozrywkę wśród młodzieży. Flipery poszły w zapomnienie wraz z nastaniem epoki gier wideo i komputerowych. Definitywnie – jak się o tym przekonał pan Minister.

Być może dlatego rząd postanowił zaproponować inne rozrywki, wprowadzając sprzedaż tanich prezerwatyw wśród paczek papierosów i pudełek cygar. Francuzi będą mogli kochać się do utraty tchu... zamiast tracić dech od papierosowego dymu. Paryski bar/Fot.Paulina Plizga

Nie zapominajmy jednak, że głównym celem akcji rządowej jest walka z AIDS. Walka o tyle skuteczna, że liczba osób zakażonych wirusem od roku 2003 ustabilizowała się (jak donosi Instytut Badan Sanitarnych w zeszłym roku liczba ta wynosiła 6,7 tys.). Paryż pozostaje jednak miejscem szczególnego natężenia zachorowań na tę chorobę.

Prezerwatywa jest jak dotychczas jedynym ogólnodostępnym środkiem zapobiegawczym przeciw zakażeniu HIV .

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Rozumiem Aniu ,ze jesteś zaintrygowana porannymi spotkaniami Francuzów przy barku?!Trudno mi było jednak pójść i zapytać ludzi ,co myślą o wprowadzeniu tanich prezerwatyw w ogólnodostępnych miejscach.Mimo iż nagłośniony,jest to temat dość intymny.
Nie chciałabym ryzykować własną skora,udając się rano do baru i pytając panów kolejno :" Co sadzi Pan o sprzedaży tanich prezerwatyw? ".Chyba wyobrażasz sobie ich reakcje?! :o

Komentarz został ukrytyrozwiń

Heh, bardzo dobrze dymku już niebędzie :). Popieram ich :). Pełne uznanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gumka zamiast fajki... hmm... a może chodzi o to, że wielcy aktorzy w hollywodzkich filmach zawsze po "scenie" zapalali papierosa?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy tekst, zwracasz uwagę na istotne zagadnienia. No i "wyłowione" z sieci wielu, wielu informacji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W tym szaleństwie jest metoda. Rozbawiło mnie jednak stwierdzenie "w razie nagłej potrzeby". Zabawnie brzmi, co nie zmienia faktu, że czasem jest prawdziwe ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 01.12.2006 09:17

Temat ciekawy, jak zwykle dobrze przygotowany :-) W sumie brakuje mi jeszcze trochę wypowiedzi Francuzów (np. z tych barów od kawy, papierosa i polityki ;-) ). Ale generalnie +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.