Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

335 miejsce

Seks i zabójstwa we włoskim zakonie sióstr franciszkanek

Niemiecki historyk ks.prof. dr Hubert Wolf, odkrył w watykańskim archiwum Kongregacji do Spraw Dogmatu, dokument o zachowaniu sióstr zakonnych w klasztorze w Sant'Ambrogio, pozbawionych razem z przełożoną elementarnych hamulców moralnych.

W XIX wieku igraszki miłosne wśród osób składaających żluby czystości nie należały do rzadkości. Obra olejny z tego wieku przedstawia taką scenę. / Fot. Wikipedia Commons Działo się to w 1859 roku. Pruska księżna Kathrin von Hohenzollern – Sigmaringen, zakonnica tego klasztoru, błagała kuzyna arcybiskupa Gustawa Adolfa zur Hohenlohe – Schillings fürsta, o pomoc ucieczki z zakonu rozpusty i zbrodni.

Księżna Kathrin urzeczona pierwotnie nieskazitelnością siostry przełożonej zakonu franciszkanek w Sant’-Ambriogo, postanowiła resztę wdowiego życia spędzić w klasztorze jako zakonnica. Po pewnym czasie jednak zmieniła zdanie, kiedy do jej uszu dotarły wieści o czynnym uprawianiu seksu przez zakonnice z ich klasztornym spowiednikiem Giussepe Petersem,

Do rąk Kathrin dotarł także list o łamaniu ślubów czystości przez przełożoną zakonu siostrę Marię Luizę, która czynnie współżyła z pewnym tajemniczym mężczyzną. Kiedy księżna Kathrina przekazała jej treść listu, Maria Luisa profanując święte przykazania, wszystkiego się wyparła, poczym księżna Kathrin nagle ciężko zachorowała? Sprawczynią choroby, jak się potem okazało, była siostra Maria Luisa, która chciała ją otruć, by sprawę zatuszować i zawładnąć jej majątkiem? Księżna jednak wyzdrowiała, dawka trucizny okazała się za mała. W dniu 25 lipca 1859 roku, po 15 miesiącach pobytu w klasztorze, arcybiskup Gustav Adolf ułatwił ucieczkę.
Pruska księżna Kathrin von Hohenzollern-Sigmaringen po owdowieniu wstąpiła do klasztoru, gdzie spotkało ją ogromne rozczarowanie zachowaniem zakonnic. / Fot. Wikipedia Commons

Księżna opisała potem wszystkie miłosne ekscesy zakonnic z klasztornym spowiednikiem i przekazała inkwizycji - instytucji sądowo-policyjnej kościoła katolickiego, ustanowionej w XIII wieku przez papiestwo w celu tępienia herezji. Wtedy powstał ogromny „Sex-and-Crimi-Skandal” w historii kościoła.

Dominikanin Vincenzo Salluam blisko trzy lata prowadził śledztwo. Przesłuchał 60 wiarygodnych świadków, w tym 36 sióstr zakonnych wspomnianego klasztoru. Protokoły z przesłuchań czyta się jednym tchem, jak sensacyjną powieść. Na ich podstawie prof. Hubert Wolf opublikował książkę: „Die Nonnen von Sant’Ambrogio” - Zakonnice klasztoru w Sant’Ambrogio.

Przed Trybunałem Kardynalskim przełożona zakonu Maria Luisa, przyznała się do trzech zabójstw na zakonnicach, próby otrucia księżnej Kathariny, intymnego współżycia z siostrami zakonnymi i ze spowiednikiem. Na swą obronę opowiedziała historię, kiedy jako 13-latka wstąpiła do zakonu, założycielka zakonu franciszkanek siostra Madre Agnessa Firraro, zmuszała ją do uprawiania z nią seksu. Spowiednik oznajmił, że w klasztorze spowiadał pod przybranym nazwiskiem, faktycznie nazywa się Joseph Kleutgen i urodził się w Dortmundzie. Podkreślił, że jako Jezuita z teologicznym wykształceniem przyjaźni się z papieżem Piusem IX., zaś uprawiany przezeń seks z przełożoną siostrą Marią Luizą, był dla niego stosunkiem z osobą o cechach świętości.

Kolegium Kardynalskie skazało Marię Luizę na 18 lat pozbawienia wolności, spowiednika na 2 lata aresztu w Sanatorium Jezuitów. Marię Luizę po pewnym czasie umieszczono w Zakładzie Psychiatrycznym. Odtąd wszelki ślad po niej zaginął. Spowiednik Joseph Kleugten po opuszczeniu sanatoryjnego aresztu, otrzymał z rąk papieża Piusa IX zadanie przygoto-wania dogmatu o papieskiego o niezawodności i nieomylności papieża, co miało związek ze zbliżającym się soborem watykańskim.

To, co się działo w niedostępnych murach żeńskiego klasztoru w Sant’Ambrogio, było niczym innym, jak chrześcijańską upadłością w XIX wieku. Kościół był wtedy zagrożony i trwał w defensywie. A gdy kościół zamyka się przed światem, zamyka się również jego system. wtedy religia staje się patologią.

Na podst.: Bild-ZeitungWybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.