Facebook Google+ Twitter

Seks przed, czy po ślubie? Czy czystość przedmałżeńska ma znaczenie?

- Seks zaczyna być zabawą, zwykłą przyjemnością, a nie miłosnym aktem między małżonkami - mówi Ania, studentka teologii. Jednak, czy seks przeznaczony jest tylko dla małżonków?

- Czystość byłaby więc integracją płciowości w osobie, gdzie sfera cielesna, psychiczna i duchowa stanowią wewnętrzną jedność. Innymi słowy nie można oddzielać seksualności od duchowości, bo wówczas mamy do czynienia z tym, co Grecy nazywali tylko "erosem". "Eros sprowadzony jedynie do seksu staje się towarem, zwykłą rzeczą, którą można kupić i sprzedać, co więcej - sam człowiek staje się towarem." A przecież: "Kocha jednak nie sama dusza, ani nie samo ciało: kocha człowiek, osoba, która kocha jako stworzenie jednostkowe, złożone z ciała i duszy. Jedynie wówczas, kiedy obydwa wymiary stapiają się naprawdę w jedną całość, człowiek staje się w pełni sobą. Tylko w ten sposób miłość - eros - może dojrzewać, osiągając swoją prawdziwą wielkość." Tak pisał w encyklice "Deus Caritas Est" Benedykt XVI. Ten sam papież podkreśla, że pełnia miłości wyraża się w znaczeniu słowa "agape".

- Agape, to doświadczenie miłości, która teraz staje się naprawdę odkryciem drugiego człowieka, przezwyciężając charakter egoistyczny, który przedtem (w eros) był wyraźnie dominujący. Teraz miłość staje się troską człowieka i posługą dla drugiego. Nie szuka już samej siebie, zanurzenia w upojeniu szczęściem; poszukuje dobra osoby ukochanej: staje się wyrzeczeniem, jest gotowa do poświęceń, co więcej, poszukuje ich" - tak odpowiada na pytanie, jak należy interpretować czystość przedmałżeńską, ksiądz Jacek Gołębiowski.

Czystość przedmałżeńską można porównać do prezentu, którym chcemy obdarować swojego współmałżonka. Podobnie jest z prezentami, które wręczamy komuś np. z okazji urodzin - chcemy, aby ten upominek był nowy, nietknięty. I tak samo jest ze wstrzemięźliwością seksualną. Osoby, które założyły sobie, z różnych względów, głównie z powodów religijnych, że zachowają czystość aż do ślubu, ofiarują siebie w postaci nienaruszonego prezentu swojemu partnerowi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Między nami kochankami
  • Między nami kochankami
  • 22.11.2011 12:21

http://facebook.com/profile.php?id=188896587826235&refid=5

Komentarz został ukrytyrozwiń
gosc
  • gosc
  • 15.12.2010 03:22

Ani przed ani po o ile to jest mozliwe.
Nalezy pamietac,ze nie wszyscy ludzie sa zainteresowani seksem.
A gdzie tu slowo o cnocie mezczyzny?Kobieca cnota pochodzi z czasow gdy byla "dawana"jakiemus tam jako towar.
Dlaczego kobieta ma dawac dar temu jednemu jedynemu?
Wiele dziewczyn bierze slub z jednego tylko powodu:sukni slubnej!
Od dziecka nabijano jej do glowy,ze suknia ta jest brama do nieba.
Zwyczaj ten jest z czasow przedchrzescijanskich,gdzie ofiare skladana w postaci mlodej dziewicy bogom .Przyozdabiano ja w piekna suknie,kwiaty itd.To byla jej ostatnia suknia i ostatni dzien zycia.Szla do nieba.
Albo byla wydawana za maz(wydac=wydac,za maz=mezczyznie)i ten dzien byl ostatnim dniem wolnosci.
Pozniej sluzyla owemu rodzac,pracujac.Nie miala prawa mowic nie gdy maz ow zadal loza.
A milosc to wymysl epoki romantyzmu.Sa zakochania i owo trwa najwyzej rok.
Jak zyc do smierci z drugim bez milosci?Tak czy siak malzenstwo bylo i jest kontraktem.Bardzo pozytecznym w wypadku gdy na swiat przyjda dzieci.I tu widze sens w ochronie ciala kobiety.Jej lono,piersi z racji natury nalaza do dzieci(rodzenie,karmienie) a nie mezczyzny.Mezczyzna ma zarobic na rodzine i jej bronic.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 14.12.2010 18:10

Gratuluję Autorce tematu, odwagi w jego prezentowaniu i świetnego tekstu. Pytania dla młodych niezmiernie istotne.
5*

Komentarz został ukrytyrozwiń
Stefan Kap
  • Stefan Kap
  • 14.12.2010 17:21

Księżycowe pytania! Oczywiście, że przed i po, cały czas, jeżeli są sily i ochota. Wszak jest to jedna z form radości, jakiej doznawać możemy w naszym życiu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.