Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15563 miejsce

Seks w mediach - kultura obnażania

Książka Briana McNaira, brytyjskiego socjologa mediów, pokazuje jak ewoluowały media, przechodząc od konserwatywnego patriarchatu do liberalnej wolności seksualnej.

Brian McNair- Seks, demokratyzacja pożądania i media, czyli kultura obnażania / Fot. materiały dystrybutoraSeria Spectrum, która ukazuje się dzięki wydawnictwu Muza, jest jedną z najciekawszych serii tematycznych ukazujących się na polskim rynku. Prezentowane są w niej książki z szeroko pojętej dziedziny nauk społecznych, w których rozważane są kwestie kluczowe dla naszej współczesności i rozwoju cywilizacji. Jedną z najciekawszych pozycji owej serii jest dzieło Briana McNaira’a "Seks, demokratyzacja pożądania i media, czyli kultura obnażania".

Autor jest brytyjskim socjologiem mediów, wykładowcą na uniwersytecie Stirling. W owej książce, porusza on problem przedstawiania tematu płci i seksualności w kulturze. Uważa on, iż w XX wieku nastąpiła seksualizacja zarówno kultury masowej jak i wyższej. Powodem tego są przemiany społeczne, jakie nastąpiły w tym okresie w społeczeństwach kapitalistycznych oraz powstanie nowych środków przekazu, które przyspieszają ten proces. Do głosu zaczęły dochodzić dyskryminowane dotychczas grupy społeczne: kobiety, homoseksualiści, których seksualność nie była obecna w życiu publicznym. „Kulturą obnażania” nazywa McNair coraz powszechniejszą obecność seksu w mediach, która spowodowana jest liberalizacją współczesnego świata.

Książka pisana jest w formie eseju, w którym przeplatają się przemyślenia autora, przytaczane są przykłady filmów, programów telewizyjnych, opisywane są zjawiska mające miejsce w mediach oraz cytowane są wypowiedzi innych naukowców, z książek o podobnej tematyce. Autor na początku książki analizuje pojęcie seksualności, sięga do przykładów naukowych oraz przedstawia jak owo pojęcie kształtowało się na przestrzeni historii. Głównie zajmuje się historią kultury, która zawsze była patriarchalna. „Kultura obnażania” rozpoczęła się wraz z liberalizacją życia publicznego, do głosu zaczęły dochodzić kobiety i mniejszości seksualne, które posiadły swój własny kulturowy idiom, oparty głównie na epatowaniu swoją seksualnością. Spowodowało to reakcję dominującego dotychczas męskiego punktu widzenia, co doprowadziło do całkowitego voyeryzmu współczesnej kultury.

McNair za najbardziej widoczny skutek „kultury obnażania” uważa ekshibicjonizm zwykłych ludzi, którzy w programach typu reality show czy talk-show całkowicie ujawniają swoje intymne sfery, mówiąc o swoim życiu seksualnym czy całkowicie obnażając się przed kamerami. Nie jest to powodem do wstydu, lecz możliwością zaistnienia i zarobienia pieniędzy.

Seksualność jest najlepiej sprzedającym się towarem we współczesnych mediach. Powoli przedzierała się do świadomości społecznej, z tematu tabu stała się wszechobecna. McNair w swojej książce opisuje ten proces z wielka wirtuozerią, pokazując ciekawe przykłady, zwracając uwagę na rzeczy przełomowe dla współczesnej kultury.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Plusik

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.