Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19247 miejsce

Seksualność człowieka - bez tabu!

Seksualność jest integralną sferą życia człowieka, ważnym źródłem energii, przyjemności, szczęścia, a bywa także lęków, kompleksów i frustracji. W Gdańsku powstała pierwsza w Polsce Poradnia Zdrowia Psychoseksualnego "Bez Tabu". Rozmowa z terapeutką Katarzyną Dułak i edukatorką Agatą Hublewską.

Z czyjej inspiracji została poradnia powołana?
specjaliści: od lewej dr Katarzyna Bojarska, Rafał Smól, mgr Marta Kosińska, wyżej mgr Katarzyna Dułak / Fot. materiał PoradniKatarzyna Dułak: - Poradnia Zdrowia Psychoseksualnego "Bez Tabu" powstała przy Fundacji Centrum Wspierania Partycypacji Społecznej w listopadzie tego roku. Pomysłodawczynią jest dr Katarzyna Bojarska, wykładowczyni akademicka oraz uznana w kraju specjalistka w dziedzinie nieheteroseksualnych tożsamości, orientacji seksualnych, tożsamości płciowych i studiów queer. Poradnię tworzy zespół psychologów specjalizujących się w seksuologii.

Nazwa poradni wskazuje, że świadczy usługi zdrowotne w szczególnie wrażliwym obszarze.
Jaką konkretnie pomoc oferuje?

- W ramach poradni udzielamy wszechstronnej pomocy i konsultacji seksuologicznych; może to być w formie pomocy indywidualnej, partnerskiej/małżeńskiej oraz rodzinnej - niezależnie od płci, orientacji seksualnej oraz tożsamości płciowej pacjentów, a także pomocy w zakresie seksualności dziecięcej. Kolejną dziedziną w której specjalizuje się nasz ośrodek, jest pomoc psychologiczna skierowana do osób homoseksualnych, biseksualnych, transpłciowych, interseksualnych, a także heteroseksualnych członków ich rodzin, przyjaciół, w tym również dla ich heteroseksualnych partnerów i współmałżonków. grafika / Fot. materiał szkoleniowy PoradniPonad to, przy poradni prężnie działa Grupa Edukacyjna "Bez Tabu", która zajmuje się działalnością edukacyjną w dziedzinie szeroko pojętej seksualności człowieka.

Czyli dotyka niezwykle intymnych sfer życia człowieka. Osobie zgłaszającej się z nietypowymi problemami zdrowotnymi z pewnością trudno przełamać opór wewnętrzny przed ich ujawnieniem. Jak zespół sobie z tym radzi?
- W wielu kręgach kulturowych, również w Polsce, seksualność jest nadal tematem tabu. Dzieciom, a zwłaszcza małym dziewczynkom od najwcześniejszych lat wpaja się, że sfery intymne są czymś wstydliwym, złym, nie wartym uwagi. O seksualności mówi się ze strachem, przestrzegając przed molestowaniem, lub niechcianą ciążą. Taki trening może przyczyniać się do tego, że seks jest postrzegany jako coś niebezpiecznego i bardzo trudno wielu osobom jest o nim mówić otwarcie. Seksualność niezaprzeczalnie jest integralną częścią osobowości każdego człowieka i tak jak w każdej innej sferze, również tutaj mogą pojawiać się problemy. Zdajemy sobie sprawę, że wizyta w poradni może może budzić pewne obawy, lęki, dlatego zgłaszające się do nas osoby traktujemy z należną uwagą i troską. Przede wszystkim obowiązuje nas tajemnica zawodowa; tak więc wszystkie informacje i tematy, które poruszamy, pozostają w poradni i są objęte ścisłą tajemnicą.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

"Wierzę, że jeśli nasza działalność przyczyniła się do choćby jednego zapobieżenia niechcianej ciąży, czy uniknięcia zarażeniem wirusem HIV, to było warto poświęcić ludziom swój czas.

Osiągnięcie celów powyżej nie zmienia tego co jest przyczyna zachowań prowadzących do niechcianej ciąży czy HIV. To taj jakby starać się spiłować wierzch góry lodowej, który wystaje ponad wodę bez usuwania tej części pod wodą. Taka góra może być nawet jeszcze bardziej niebezpieczna.

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Dobry, ciekawy i potrzebny artykuł. Miejmy nadzieję, że PZP "Bez Tabu" systematycznie będą się rozwijać w kraju - oby tylko nie okazało się, że nie wiedzieć czemu, zniknęły.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 31.12.2008 12:02

Szczęścia, co radość daje, miłości, co niesie pokój, zdrowia, co rodzi wytrwałość, wiary, co nadzieje prowadzi, dni wypełnionych do końca, nowych wschodów słońca i niech więcej takich rzeczy Nowy Rok Ci użyczy... :-) Isa S.

link

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 23.12.2008 22:10

Takie teksty to ja lubię. Mądre, edukacyjne, wiecej takich tekstów i poradni!
Jasne, że plus.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 22.12.2008 19:17

+ ... o seksie porozmawiamy po świętach, dzisiaj zostawiam tylko plusa i najpiękniejsze życzenia świąteczne , ciepłych i radosnych Świąt BN życzę ... :-) IS

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Miejmy nadzieję, że pierwsza w Polsce Poradnia Zdrowia Psychoseksualnego "Bez Tabu" w Gdańsku nie okaże się ostatnią w Polsce Poradnią Zdrowia Psychoseksualnego "Bez Tabu". Skoro LPR dryfuje w nicość, to jest na to szansa.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 21.12.2008 11:21

+) Świetny i bardzo aktualny materiał. Gratuluję tematu i rozmowy. Tekst pięknie skomponowany. Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus za przedstawienie tej jakże ważnej sfery życia bez tabu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ Wypada zyczyć rozwoju, objecia tym rodzajem działalności reszty kraju i jak najwiekszej ilosci mlodziezy. Wypełniaja luke wychowawcza między rodzicami-szkołą-kosciołem.
I o to chodzi!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.