Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3548 miejsce

Seksualność osób niepełnosprawnych intelektualnie jest taka, jak nasza

Współautorzy: Magdalena Wróbel

Seksualność osoby z niepełnosprawnością to nadal tabu. Na nasze pytania na ten temat odpowiada dr Izabela Fornalik, pedagog specjalny i edukator seksualny, wykładowca uczelni wyższych, od wielu lat prowadząca w całej Polsce warsztaty dotyczące seksualności osób niepełnosprawnych.

Pani Iza wraz z osobami niepełnosprawnymi. / Fot. Tomasz MeuśMarta, Magda Wróbel: Czy seksualność osób niepełnosprawnych intelektualnie różni się w jakiś sposób od seksualności osób pełnosprawnych?
Dr Izabela Fornik: Aby odpowiedzieć na to pytanie musimy najpierw ustalić, czym jest seksualność, bo przecież nie jest to jedynie współżycie seksualne czy masturbacja. Seksualność to identyfikacja płciowa, czyli rozumienie i akceptowanie faktu, że jestem osobą określonej płci, to także orientacja seksualna, zachowania seksualne, miłość, reprodukcja. Jest ona wyrażana przez nas w myślach, fantazjach, zachowaniach, wartościach, związkach… To bardzo „pojemne” pojęcie. Jeśli w ten sposób spojrzymy na seksualność osób niepełnosprawnych intelektualnie, to możemy odpowiedzieć następująco: „nie, seksualność osób niepełnosprawnych intelektualnie nie różni się od naszej”, ponieważ nie mają upośledzonej płci, są mężczyznami, kobietami, dojrzewają płciowo, zakochują się, przeżywają dramat niespełnionej miłości, odczuwają potrzeby seksualne, chcą uprawiać seks, niekiedy wziąć ślub…

A zatem nasza seksualność niczym się nie różni. Różni nas jedynie poziom rozumienia własnej seksualności, kontroli jej przejawów. Dojrzewająca, niepełnosprawna intelektualnie nastolatka często nie rozumie, czym jest miesiączka, więc traktuje ją jak objaw choroby, bo leci krew. Chłopak nie wie, jak reagować, gdy ma erekcję czy polucje nocne. Jeśli pojawia się napięcie seksualne, to nastolatek czy dorosły może mieć kłopot z opanowaniem chęci zaspokojenia potrzeby seksualnej tu i teraz, bo nie rozumie, że masturbacja powinna mieć miejsce w miejscu odosobnionym. Mogłabym podawać całe mnóstwo przykładów. Dlatego niezwykle ważna jest nasza rola, rodziców i nauczycieli. Jeśli my nie pomożemy im zrozumieć swojej seksualności, to będą ją wyrażać w sposób, który nie podoba się innym, który narusza społeczne normy.

- Ale przecież w naszej mentalności osoby niepełnosprawne intelektualne, z zespołem Downa, przez całe życie pozostają dziećmi. Jak tu z nimi rozmawiać o seksie?
Tak, to prawda, większość ludzi twierdzi, że osoby niepełnosprawne intelektualnie przez całe życie pozostają wiecznymi, aseksualnymi dziećmi, a to nieprawda. Czasem rodzice, a nawet niektórzy nauczyciele i opiekunowie podtrzymują taki właśnie społeczny obraz swoich dzieci lub podopiecznych. Widać to w infantylnym ubiorze, kupowanych prezentach np. maskotka dla 30-latki, czynnościach, do jakich są podopieczni zachęcani. Kiedyś zostałam zaproszona na obchody Dnia Dziecka do placówki dla niepełnosprawnych mężczyzn i zobaczyłam kilkudziesięciu panów, ba, nawet staruszków z balonikami, w kolorowych czapkach. Opiekunowie, terapeuci używają określeń „nasze dziewczynki, nasi chłopcy” w odniesieniu do kobiet i mężczyzn w kwiecie wieku. W efekcie ekspedientka, kelner, pani w urzędzie zwracają się do dorosłej osoby niepełnosprawnej intelektualnie „per ty” i traktują z przymrużeniem oka.

Ale wracając do rozmów o seksie… one właśnie uświadamiają osobom niepełnosprawnym intelektualnie, że są dorośli, pozwalają zrozumieć, czym jest seksualność, jak zmienia się ciało, dlaczego reaguje w taki właśnie sposób, co jest dozwolone a co nie. Kiedy zaczynam zajęcia z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie, zwykle widzę na twarzach wstyd pomieszany ze strachem, ale stopniowo pojawia się ulga, że i na takie tematy można rozmawiać, że słowo „penis”, „pochwa”, „seks” to nie są słowa wulgarne i zakazane. Pojawia się otwartość. A z czasem pytania.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

m
 • m
 • 16.02.2012 19:12

Seksualność to nie tylko seks ale również. Dlatego głównie interesuje mnie temat seksu między osobami niepełnosprawnymi intelektualnie. Zezwalać? Zabraniać? To są trudne pytania.

Komentarz został ukrytyrozwiń
m
 • m
 • 16.02.2012 19:09

szczerze mówiąc to wywiad nie odpowiedział na moje pytania, a na pewno nie wszystkie, wywiad nie przekazał mi niczego, czego bym nie wiedziała. Przede wszystkim co zrobić jeżeli przyjdzie do nas osoba niepełnosprawna intelektualnie i powie, że uprawiała seks? Zniechęcać ją do tego? Zachęcać? Czy nie robić nic? Rozumiem, że należy edukować osoby niepełnosprawne intelektualnie na temat zabezpieczenia podczas stosunku. A jeżeli dziewczynka zajdzie w ciążę, co wtedy?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mooro
 • Mooro
 • 04.08.2011 19:22

Seksualność osoby z niepełnosprawnością ??? ale jaką niepełnosprawnością?

Seksualność osób niepełnosprawnych i tyle. Po co wymyślać takie durnoty jak "osoby z niepełnosprawnością"

Poza tym tekst ok, tylko na fotce przewijają dziecko - to nie seksualność a rodzicielstwo. To zupełnie inne rzeczy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Vadim Saferian
 • Vadim Saferian
 • 22.07.2011 16:34

To bardzo złożony i delikatny problem. Nasza świadomość o tym jest zbyt niska. My tzw. zdrowi ludzie też mamy problemy. Ja np. Potrzebuję pilnie pomocy i informacji o metodach powiększenia członka.Nie wierzę w metody operacyjne czy ćwiczenia.http/seksbaza.com/forum-czlonek-meski/index.php Czy ktoś zna inne metody? sam je wypróbował?:/Czy ktoś mi pomoże?

Komentarz został ukrytyrozwiń
mati.kcz@gmail.com
 • mati.kcz@gmail.com
 • 22.07.2011 12:09

Zachęcam do wchodzenia na stronę : http://filmsline.com/seksnews/news-swing-seks.php . Przeczytajcie o świństwach i pazerstwach z tamtej strony!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mieczysław Keraasjan
 • Mieczysław Keraasjan
 • 22.07.2011 02:08

Niektóre z tych osób znajdują sobie bliskie osoby. Wywiad na prawdę ciekawy. Na pewno trudno prowadzić wywiady w takich tematach, wielkie gratulacje dla redaktora. Więcej informacji o seksualności pod tym linkiem : http://tinyurl.com/3tn93ca. Gorąco pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziewczyny bardzo dobry wywiad!! Powiem tak jak i poprzednicy, że seks nadal jest tematem tabu i to wśród pełnosprawnych osób, a co dopiero wśeód niepełnosprawnych. Straszne jest to, że rodzice nie potrafią rozmawiać na te tematy z dziećmi , mam nadzieję, że to kiedyś w naszym kraju się zmieni, że seks nie będzie tematem tabu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Oświecony
 • Oświecony
 • 19.07.2011 10:11

Jest to delikatny temat i trudny ogólnie. Dlatego trzeba być podwójnie ostrożnym i delikatnym w tym temacie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Znakomity wywiad i artykuł, duże brawa dla autorek tak trudnego tematu! Miałbym kilka zastrzerzeń co do "kolorowych czapeczek i misiów i lalek pluszowych", jak również co do masturbacji w ciemnej, wilgotnej piwnicy,brrr.. ( jestem zwolennikiem masturbacji na wolnym powietrzu lub w ogrodach wśród kwiatków, motyli i śpiewu ptaków;)) Ale ponieważ jest to naprawdę świetny artykuł, dajmy dzisiaj temu pokój, uff!...

W mojej okolicy Hamburg - Alsterdorf jest duży ośrodek rehabilitacyjny dla intelektualnie niepełnosprawnych. Posiadają duże profesjonalne ATELIER - Malarskie (wskazówki "WOMANHOUSE" od Judy CHICAGO dla każdej Artystki - Malarki!) którego by się nie powstydził i żaden profesjonalny artysta.

Miasta umożliwia tej placówce na HH-Alsterdorf na terenie całego miasta i w okręgach na terenie Niemiec profesjonalne wystawy malarskie dla intelektualnie niepełnosprawnych!...
Uważam iż należy o tym wspomnieć, ponieważ a) życie artystyczne może i powinno być częścią życia ogólnego ( w tym także seksualnego ) dla osób intelektualnie niepełnosprawnych.
b) życie osób niepełnosprawnych nie powinno być widziane jako "kara boska" (!) Coś mniej wartościowego, "ofiarnego" aniżeli życie osób intelektualnie zdrowych, sprawnych.
Pozdrawiam serdecznie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Baaardzo, baaardzo ważny temat, a podejście do niego równie ważne i co najważniejsze - dobre! Wywiad na 5 gwiazdek. :-)
W dzisiejszych czasach potrzeba takich jasnych, prostych wskazówek, zasad i wyjaśnień, żeby wreszcie WSZYSTKIE bariery móc przełamać, a osoby niepełnosprawne nie były traktowane jak ludziki z innej planety. :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.