Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10184 miejsce

"Seksualność w średniowiecznej Europie" w ujęciu historyka

W serii „Rodowody Cywilizacji” Wydawnictwa PIW, ukazał się polski przekład pierwszej monografii z zakresu średniowiecznej seksualności. Profesor historii, Ruth Mazo Karras podjęła krąg zazwyczaj przemilczanych w podręcznikach tematów.

Ruth Mazo Karras, Seksualność w średniowiecznej Europie, przełożył Arkadiusz Bugaj, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 2012. / Fot. Okładka ksiązki Nie ulega wątpliwości, że problematyka seksualności po rewolucji obyczajowej w wieku XX przestała być tematem tabu. Znacząco rozwijać się zaczęła dziedzina naukowa, poświęcona tym jednym z najistotniejszych w życiu człowieka kwestiom. Naukowcy zwrócili się ku aspektom historycznym złożonego zespołu zagadnień jako uwarunkowań zachowań, obyczajów w sferze seksualnej współcześnie. Rozpatrywanie tych zagadnień pozwalało rzucić nowe światło na poszczególne okresy historyczne, przyczyniało się do lepszego poznania człowieka dawnego.

Szczególny rozwój badań nastąpił w II połowie XX wieku, niemniej profesor Ruth Mazo Karras, wykładowczyni na Uniwersytecie Minnesota zauważyła, że pośród mnogości studiów brak wyczerpującego omówienia wszelkich aspektów średniowiecznej seksualności. Zdecydowała się na opracowanie syntetyczne, krytycznie wykorzystujące badania poprzedników, ujmujące tematykę wyczerpująco. Jej pracy przyświeca zasadniczy cel ukazania wycinka dziejów jako „lekcji” czy „przykładu”, by poddane interpretacji fakty służyły nauką współczesnym zachowaniom. Opracowanie opiera się na założeniu, że pozostały do dziś podobieństwa między społecznością średniowiecznej Europy a współczesnymi społecznościami zachodnimi.

Można sądzić, że jej książka Seksualność w średniowiecznej Europie wypełnia lukę w dziedzinie interesującej nie tylko specjalistów, ale także szerokie grono odbiorców. Nie istnieje jednak w próżni, rozlicza się skrupulatnie z wykorzystania źródeł oraz dorobku innych naukowców. Autorka przywołuje bogaty materiał bibliograficzny, któremu zawdzięcza wyniki badań w swoim opracowaniu. Daje to czytelnikom obraz rozległości zagadnień, a ponadto inspiruje go do poszerzania lektur na dany interesujący temat. Przegląd badań otrzymał interesujący komentarz, który pozwala zyskać orientację w literaturze przedmiotu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Świetna i zachęcająca recenzja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawa recenzja. Niezwykle frapujący temat. Odnoszę wrażenie, że okres średniowiecza odebrał nam możliwość cieszenia się naszą seksualnością w sposób w jaki człowiek mógłby się nią cieszyć pełnią mocy.

Może czas więc nadrobić straconą epokę? ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 09.11.2012 03:12

Ta recenzja jest sexy z polotem i humorem. Zachęca nie tylko do lektury.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.