Facebook Google+ Twitter

Sekty na Naszej-Klasie

  • B P
  • Data dodania: 2009-09-07 18:26

W serwisie Nasza-Klasa swoje profile zakładają przedstawiciele nowych ruchów religijnych. Swoje konta mają już m.in. Kościół Scjentologiczny, Nowe Jeruzalem, Sathya Sai Baba, Church of Satan, Anton Szandor La Vey (twórca Kościoła Szatana), Świadkowie Jehowy, realianie oraz Hare Kryszna. Internet stał się kolejnym sposobem dotarcia do potencjalnych adeptów nieświadomych zagrożeń.

Logo portalu / Fot. materiały prasowe portalu nasza-klasa- Kont na Naszej-Klasie jest już ponad 13 milionów. Sprawdzenie wszystkich profili przez nasz zespół byłoby fizycznie niemożliwe. Nie mamy także takiego prawnego obowiązku, ale w trosce o użytkowników sytuację na serwisie kontrolujemy na podstawie zgłoszeń. Jeśli Dział Obsługi Użytkownika dostanie zgłoszenie, nasi specjaliści niezwłocznie i skrupulatnie sprawdzą dane konto. Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie. Jeżeli profil narusza prawo, bądź zawiera treści niezgodne z zasadami współżycia społecznego, konto zostanie usunięte - twierdzi Jan Samołyk, specjalista do spraw PR portalu.

Mowa tu o profilach należących do tak zwanych grup kultowych, czy też nowych ruchów religijnych, nazywanych potocznie sektami. Większość z nich pomimo głoszonych przez siebie szczytnych ideałów - miłości, prawdy, bezinteresowności, życia w zgodzie z prawdziwą wiarą - w praktyce niekoniecznie je realizuje. Niektóre oskarżane są o liczne przestępstwa. Do często powtarzających się zarzutów kierowanych pod ich adresem zalicza się stosowanie przez nie przemocy fizycznej i psychicznej wobec wyznawców, molestowanie seksualne, pedofilię, przestępstwa gospodarcze oraz narkotykowe, grożenie osobom, które opuściły grupę, bądź ją krytykują.

Na NK swoje profile posiadają m.in. Kościół Scjentologiczny, Nowe Jeruzalem, Sathya Sai Baba, Church of Satan, Anton Szandor La Vey (twórca Kościoła Szatana), Świadkowie Jehowy, realianie oraz Hare Kryszna. Odnajdujemy też profil Ryszarda Matuszewskiego i Bogdana Kacmajora. Pierwszy z nich jest przywódcą Bractwa Zakonnego Himawanti, został aresztowany w 2002 r. pod zarzutem przygotowywania zamachu na papieża, a w roku 2003 skazany za napaść na byłą członkinię sekty. Kacmajor natomiast jest guru sekty Niebo, która zasłynęła z nadawania swoim wyznawcom egzotycznych imion takich jak "Trójkątyzacja Kota", "Autobusem Przez Miasto" czy też "I Śrubokręt Nie Pomoże". Dzieci rodzące się w sekcie nie były nigdzie rejestrowane, nie uczęszczały do szkół, nie były objęte planem szczepień i opieką medyczną, zresztą tak jak i jej dorośli wyznawcy. W 1993 r. Kacmajor uprowadził swojego syna Dawida, wobec którego został pozbawiony praw rodzicielskich, a w 1994 r. otrzymał wyrok półtora roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na pięć lat za stawianie oporu policji.

Pojawienie się sekt na NK raczej nie dziwi, ponieważ od dawna internet stał się kolejnym sposobem dotarcia do potencjalnych adeptów nieświadomych zagrożeń, które te grupy niosą. Zgodnie z obowiązującą od maja 1989 r. ustawą o gwarancji wolności sumienia i wyznania nowym ruchom religijnym nie można zakazać tego rodzaju działalności.

- Profile sekt mogą być zablokowane, o ile w treści będzie namowa do łamania prawa lub samo naruszenie prawa. Osoba, która uważa, że zostały naruszone normy prawa może zgłosić się do jednostki policji i złożyć zawiadomienie - stwierdza Agnieszka Hamelusz z wydziału prasowego Komendy Głównej Policji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Ciekawa rzecz, ze po wskazanej wyzej "klasie" bynajmniej nie widac nigdzie tego deklarowanego 90pare %ego katolickiego spolecznstwa.... Do katolikow jest zapisanych raptem trzy osoby, do chrzescijan 13 (prawie tyle co do ateistow i agnostykow)...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • B P
  • 08.10.2009 20:53

> jesli autorka nie wie - to w polskim prawodawstwie termin sekta (!)

autorka to wie :)

> Konstytucja gwarantuje wolnosc wyznania kazdemu... Rozumiem, ze kolezanka jest temu przeciwna?

Zastanawiam się z czego to szanowny kolega wywnioskował...

P.s. zdradzę Panu sekret... nie jestem katoliczką ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

A co by nie ograniczyc sie do tczego gadania, gdyby ktos chcial w rzeczywistosci zobaczyc jak wyglada dialog miedzwyznaniowy (co ciekawe w przewadze mniejszosci wyznaniowych - znacznie wiecej jest bowiem osob deklarujacych takowe niz np. katilizym) to majac konto na NK, moze sie o tym przekonac osobiscie tutaj: http://nasza-klasa.pl/school/184546

Komentarz został ukrytyrozwiń

> W serwisie Nasza-Klasa swoje profile zakładają przedstawiciele nowych ruchów religijnych

To sekty czy nowe ruchy religijne - bo to zasadnicza roznica...

> Swoje konta mają już m.in.

...rozne nurty chrzescijanstwa i katolicyzmu. :]

> Jeżeli profil narusza prawo, bądź zawiera treści niezgodne z zasadami współżycia społecznego, konto zostanie usunięte

A konta zakladane przez "przedstawicieli nowych ruchów religijnych" za zwyczaj tego nie czynia... Generalnie - jesli autorka nie wie - to w polskim prawodawstwie termin sekta (!) nie istnieje.Jesli jakas grupa niesie ze soba zagrozenie to po prostu jest definiowana jako grupa przestepcza.

> nazywanych potocznie sektami

...przez katolikow?

> Większość z nich pomimo głoszonych przez siebie szczytnych ideałów - miłości, prawdy, bezinteresowności, życia w zgodzie z prawdziwą wiarą - w praktyce niekoniecznie je realizuje.

To tak jak KRK? ;) Np. w kwestii skromnoci bedacej cnota i ubustwa?

> Niektóre oskarżane są o liczne przestępstwa.

To nie oskarzenie a wyrok moze swiadczyc o czyjejs winie - p. np. jak to jest z o. dyrektorem.

> Do często powtarzających się zarzutów kierowanych pod ich adresem zalicza się stosowanie przez nie przemocy fizycznej i psychicznej wobec wyznawców, molestowanie seksualne, pedofilię, przestępstwa gospodarcze oraz narkotykowe, grożenie osobom, które opuściły grupę, bądź ją krytykują.

No patrz - to tak jak w KRK...

> Odnajdujemy też profil

A ile jest profili JPII albo nawet samego J.Ch.

> Zgodnie z obowiązującą od maja 1989 r. ustawą o gwarancji wolności sumienia i wyznania nowym ruchom religijnym nie można zakazać tego rodzaju działalności.

Konstytucja gwarantuje wolnosc wyznania kazdemu... Rozumiem, ze kolezanka jest temu przeciwna?

> Profile sekt mogą być zablokowane, o ile w treści będzie namowa do łamania prawa lub samo naruszenie prawa. Osoba, która uważa, że zostały naruszone normy prawa może zgłosić się do jednostki policji i złożyć zawiadomienie - stwierdza Agnieszka Hamelusz z wydziału prasowego Komendy Głównej Policji.

I sprawa jasna... Kolezanka zauwazyla gdzies naruszenie prawa - prosze zglosic doniesienie do policji. Co do wypowiedzi Fras to ma chlop racje... Oby tylko reprezentowane przez niego stowarzyszenie faktycznie stosowalo sie do jego slow...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.