Facebook Google+ Twitter

"Selfie" - zdjęcie, który zrobił sobie każdy!

Jeśli jesteście użytkownikami portali społecznościowych, to prawdopodobnie zetknęliście się ze zjawiskiem, które idealnie opisuje słowo "selfie". Czym jest "selfie" i dlaczego stało się tak popularne we współczesnym społeczeństwie?

Słowo "selfie", czyli tak zwana "focia z rączki" jest autoportretem, który wykonujemy najczęściej przy pomocy smartfona. Jednak nie są to zdjęcia zapoczątkowane w erze smartfonów. Kiedyś aby zrobić zdjęcie, ktoś musiał się poświęcić i je wykonać. Obecnie wystarczy wyciągnąć przed siebie rękę i niczym Inspektor Gadżet objąć telefonem siebie, swoich przyjaciół i to, co nas otacza. Prostym przykładem jest "selfie" papieża Franciszka.


 / Fot. fot. public domain

Zdjęcie z prawej jest klasycznym "selfie", które zaraz po zrobieniu zostało dodane na internet i swoją popularność osiągnęło w krótkim czasie. To właśnie dlatego tego typu zdjęcia są tak bardzo popularne! Selfie może być wykonany dziś natychmiast. I ta jest niesamowitym wabikiem, ponieważ możemy dzielić się teraźniejszością a nie tylko wspomnieniem. Dlatego robimy sobie zdjęcie na tle koncertu, meczu, ważnych wydarzeń w naszym życiu. Chcemy pokazać wszystkim, że osiągnęliśmy cel i dzielimy się swoim szczęściem.

Poprzez "selfies" możemy również prosić oglądających o wsparcie - na przykład zdjęcie złamanej nogi, zepsutego roweru bądź lody, który roztopił się i spadł z patyczka. Poprzez "lajki" i komentarze jesteśmy podtrzymywani na duchu, nie czujemy się samotni z własnymi problemami.

Wygląda na to, że nie tylko zjawisko, ale określające je słowo, na dobre zadomowiło się w wirtualnym świecie. W grudniu 2012 roku magazyn Time opublikował zestawienie 10 najmodniejszych słów mijającego roku, wśród których znalazło się „selfie”. W ubiegłym roku słowo to stało się tak popularne, że zostało włączone do wersji online słownika Oxford English Dictionary, a w listopadzie wspomniany słownik dał mu miano „Słowa roku”.

 / Fot. fot. public domain

Rekordową liczbą udostępnień na Twitterze zapisze się "selfie" z tegorocznej gali oskarowej. Podczas uroczystości jej konferansjerka Ellen DeGeneres w pewnym momencie zgromadziła w jednym miejscu kilka gwiazd, aby wszystkie mogły zrobić sobie zdjęcie z ręki smartfonem firmy Samsung. Zdjęcie to zostało udostępnione przez użytkowników Twittera ponad 3 miliony razy.

Pozostaje mi jedynie zachęcić Was do robienia "selfies" i dzielenia się z przyjaciółmi swoimi pięknymi, jak i smutnymi chwilami. Oby tych drugich było jak najmniej!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.