Facebook Google+ Twitter

SELLINARIUM: PRÓCHNIKA 18. Łódź – Warszawa – Paryż. TANSMAN

O ŻYCIU I TWÓRCZOŚCI KOMPOZYTORA OPOWIE PODCZAS NAJBLIŻSZEGO SELLINARIUM WOJCIECH WENDLAND. WYKŁAD 18 GRUDNIA W POŁUDNIE W TEATRZE WIELKIM W ŁODZI.

SELLINARIUM: PRÓCHNIKA 18. Łódź – Warszawa – Paryż. ALEKSANDER TANSMAN WYKŁAD 18 GRUDNIA 2016, godz. 112:00 TEATR WIELKI W ŁODZI / Fot. Teatr Wielki w ŁodziPróchnika 18 - w kamienicy pod tym adresem urodził się światowej sławy polski kompozytor, Aleksander Tansman, autor odnalezionej opery buffo ZŁOTE RUNO. Niezwykle ciekawe losy jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów, łodzianina, w Polsce niemal nieznanego, który podbił wielkie sale koncertowe Europy i Stanów Zjednoczonych przedstawi podczas niedzielnego SELLINARIUM dr Wojciech Wendland. Spotkanie poprowadzi Michał J. Stankiewicz. Wykład odbędzie się 18 grudnia o godz. 12:00 w Teatrze Wielkim w Łodzi.

Życie Aleksandra Tansmana mogłoby posłużyć za kanwę niejednego filmu. We wczesnej młodości zaprzyjaźnij się z o trzy lata starszym Julianem Tuwimem i o trzy lata młodszym przyszłym wielkim dyrygentem – Pawłem Kleckim. Rodziny przezwały ich nawet trzema muszkieterami. Wspólnie zaczęli wielkie kariery, razem też cała trójka wyjechała do Warszawy na studia i zamieszkała w jednym pokoju przy ul. Chmielnej. Niestety ich drogi szybko rozeszły się bezpowrotnie. Z Warszawy Tansman wyjechał do Paryża, gdzie bardzo szybko odniósł duży sukces. Sam donosił: „Jestem dotychczas pierwszym i jedynym Polakiem, którego dzieła rozbrzmiewały w gmachach Opery Paryskiej, Théâtre des Champs Élysées lub Monnaie brukselskiej. I też się żalił: Polscy muzycy urządzają w Paryżu koncerty muzyki polskiej z wykluczeniem mojego udziału, ku ogólnemu zdziwieniu i nawet czasem więcej niż zdziwieniu, całego tutejszego świata muzycznego.” Wojciech Wendland, autor książki W 89 lat dookoła świata. Aleksander Tansman u źródeł kultury i tożsamości, przedstawi niezwykle ciekawe losy jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów, łodzianina, w Polsce niemal nieznanego, który podbił wielkie sale koncertowe Europy i Stanów Zjednoczonych.

Prowadzenie: Michał J. Stankiewicz

SELLINARIUM, czyli nowy projekt edukacyjno-kulturalny Teatru Wielkiego w Łodzi skierowany przede wszystkim do starszych miłośników sztuki operowej: seniorów, dorosłych i młodzieży akademickiej i ponadgimnazjalnej, obejmuje seminaria i wykłady poświęcone literaturze, malarstwu, architekturze i wielu innym przejawom kultury, ale także przyrodzie, polityce czy kulinariom – zawsze jednak w powiązaniu z muzyką i teatrem operowym. Mocnym punktem spotkań są zapraszani goście, specjaliści w swoich dziedzinach.

Następne spotkanie: 29 stycznia 2017, 12:00
HALKA – WARIACJE
gość: prof. Małgorzata Komorowska

Bilety: 15 zł
do nabycia na stronie: http://www.operalodz.com/ lub www.bilety24.pl
dzięki aplikacjom mobilnym do pobrania ze strony www.operalodz.com
w kasie Teatru - tel. 42 633 77 77.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.