Facebook Google+ Twitter

Sen a poziom osiągnięć akademickich

  • B P
  • Data dodania: 2009-06-11 08:04

Amerykańscy badacze z University of Pittsburgh wykazali istnienie pozytywnej korelacji między jakością snu a osiągnięciami akademickimi, zwłaszcza w dziedzinie matematyki.

 / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:RelojDespertador.jpgWyniki wskazują, że wyższe oceny z matematyki związane były z jakością snu, czyli czasem niezbędnym do regeneracji organizmu (pojęcie to wiąże się głównie z głębokością snu, a nie jego długością) oraz łatwiejszym budzeniem się. Podobna zależność występowała w przypadku takich dyscyplin naukowych jak historia i język angielski.

W badaniu wzięło udział 56 nastolatków (w tym 34 kobiety) w przedziale między 14 a 18 rokiem życia. Uczeni porównywali ich wzorzec snu z uzyskanymi przez nich wynikami egzaminów. Jakość snu była mierzona obiektywnie za pomocą czujników snu oraz subiektywnie dzięki pamiętnikom prowadzonym przez uczestników badań.

Wyższe oceny z matematyki powiązane były z mniejszą liczbą przebudzeń w nocy, mniejszą ilością czasu spędzanego w łóżku, wyższą wydajnością snu, a także jego wyższą jakością.

Według dr Jennifer C. Cousins problemy ze snem występują zazwyczaj w wyniku zażywania substancji psychoaktywnych, z powodu trudności emocjonalnych i poznawczych oraz wskutek pogorszenia w funkcjonowaniu społecznym. Zdaniem badaczki należy dążyć do zwiększenia świadomości społeczeństwa na temat znaczenia snu, a także negatywnych konsekwencji niewłaściwego snu.

Autorzy badania stwierdzają, że uzyskane wyniki dostarczają niepodważalnych dowodów na znaczenie snu w okresie dorastania oraz podkreślają znaczenie rozwoju programów interwencyjnych skierowanych do uczniów i studentów, mających na celu rozwiązanie istniejących problemów ze snem oraz poprawę ich funkcjonowania w ciągu dnia.

Źródło:
1. Physorg.com
2. Telegraph.co.uk

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Zastanawia mnie ta akademickość w odniesieniu do przedziału wiekowego badanej grupy ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.