Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4583 miejsce

Sen o miedzianej patelni, czyli gdzie są prawdziwi Cyganie?

Ech, zamarzyła mi się prawdziwa patelnia. O cygańskich patelniach krążyły w mojej rodzinie legendy. No i mam klops. Fiasko finansowo-moralne.

"Najlepsze patelnie robią Cyganie", tak mówiła moja babcia, dumnie wieszając piękną, miedzianą patelnię nad kuchenką z "duszą". I przyszedł czas, że i ja zapragnęłam mieć takie cudo, tylko gdzie je można kupić? Dowiedziałam się, że na Dworcu Świebodzkim czasami stoją Cyganie z patelniami.

Spotkanie pierwsze

Jest! I Cygan, i patelnie jak wymarzone - ciężkie, miedziane, chyba drogie. Po zbiciu ceny ze 100 złotych na 80, dumnie poszłam do domu i tu czekała mnie niemiła niespodzianka. Patelnia, pomimo zapewnień sprzedawcy, nie była miedziana, lecz jedynie pokryta jej cienką warstwą. Po pierwszym użyciu, cała wewnętrzna powierzchnia patelni po prostu zardzewiała.

Spotkanie drugie

Nie poznał mnie...
Ja: - A te patelnie to z czego?
Kotlarz: -Jak to z czego? Nie widać? Z miedzi.
Ja: - Nie bardzo, bo ja taką kupiłam w zeszłym tygodniu i nie jest miedziana. Proszę zobaczyć.
Potarłam brzeg patelni i niecnie odkryłam srebrzysty metal pod spodem.

Kotlarz: - Mówiłem, że są pokryte miedzią.
Ja: - To chyba się nie dogadaliśmy. Ale dlaczego wewnątrz patelnia natychmiast rdzewieje?
Kotlarz: - Bo patelnia musi "pić tłuszcz", smarować trzeba, najlepiej to słoninką i tak zostawić.
Ja: -To dlaczego moja babcia nie musiała smarować, tylko tak na sucho przetarła i to tak pięknie błyszczało?
Kotlarz: - Bo to pewnie była cygańska . No, kiedyś to robili porządne, a teraz to inne czasy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

gFBpJJIzJgEg
  • gFBpJJIzJgEg
  • 24.09.2012 09:07

.... nie udało sie Ś+P Lecha Kaczyńskiego (za przeproszeniem) zgnoić i poochwać pod płotem to teraz zaczynają brużdzić i wyznaczaś drogę dla Jarosłwa.To nie wasz koń ani nie wasz wf3z i wara ... zrobią tak, żeby było dobrze.Czyż nie lepiej jest odmf3wić modlitwę za zmarłych, aniżeli bawić się w rajfura i fałszywego proroka.Ks. Sowa to akceptuje ??

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo celna konstatacja - Pani Małgorzato. Kulturą Romów interesuję się już od wielu lat, także kulturą muzyczną i także kulturą obyczajową. Oczywiście ma pani rację, pisząc, o rozziewie pomiędzy zapisami prawa, a rzeczywistością, która doprowadziła do częściowego wynarodowienia się Romów i odejścia od tradycji kulturowej tego narodu. Na szczęście i chyba także na przekór Romowie zachowali swoją narodową specyfikę, z tym tylko, że coraz rzadziej obnoszą się z nią na zewnątrz. Danym mi było poznać historię młodej Romki, która do pierwszej klasy szkoły podstawowej chodziła... dwa tygodnie i nigdy dalszej nauki w szkole już nie podjęła. Decyzję o nie posyłaniu dziewczynki do szkoły podjęła jej matka, ponieważ - jak mi powiedziano - dziecko było prześladowane przez zarówno swoich rówieśników, jak też, niestety, nauczycieli. Ta śliczna Romka ma teraz 17 lat. Nie sprawia wrażenia analfabetki i nią, na szczęście, nie jest. Korzysta z dobrodziejstw Internetu, ale np. w kinie nigdy nie była. I takie są, między innymi, paradoksy kulturowe współczesnych Cyganów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Małgorzata poszukuje prawdziwych Cyganów. Mogę podrzucić Ci parę adresów, ale generalnie kieruj się na wrocławski Brochów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ze względu na zainteresowania historią Żydów i porównują losy tych obu narodów, którym konstytucja RP z marca 1921 r. zapewniła ''zupełną ochronę życia, wolności i mienia wszystkim bez różnicy pochodzenia, narodowości, języka, rasy lub religii”,
w następnym stwierdzono, że „wszyscy obywatele są równi wobec prawa" (potem podobna w tonie konstytucja z 1952 r. i 1976),patrząc na Cyganów po prostu czuję się strasznie podle. Prowadzona polityka przymusowej asymilacji, zakaz kultywowania tradycji (życie w taborach), brak opieki państwa w tak podstawowych działaniach jak np. edukacja ale z poszanowaniem ich języka i kultury, wręcz nakaz osiedlenia się lub emigracji, to wszystko sprawiło, że " udusiliśmy" prawdziwych Cyganów. A przecież tęsknimy za ich taborami, kulturą i zwyczajami. Smutne to...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja tam uważam, że prawdziwych Cyganów, śpiewających i grających prawdziwą romską muzykę też już nie uświadczy. Oglądałam festiwal w Glinojecku, ale było to raczej cygańskie disco polo, no, może z drobnymi wyjątkami. A poza tym i tak się wszystko pomieszało. To nie Cyganka stawiała mi karty, ale ja Tarota Cygance. I Cyganowi też. Nawet byli zadowoleni z mojego wróżenia. O!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 19.07.2009 18:55

Dzisiaj już prawdziwych Cyganów nie ma.... Tak jak w piosence, ale nie pozwalają zapomnieć o sobie , o swojej kulturze, piosenkach. http://www.cezar-studio.home.pl/zzzz/19lipiec.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.