Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29161 miejsce

"Sen o salonie" - wieczór autorski MKD dla Igora Bartosza

Wieczór autorski poezji Macieja Krzysztofa Dąbrowskiego odbył się 7 lutego 2010 r. w gościnnych progach MDSM Krakowskiego Salonu Poezji w Oświęcimiu.

MKD rozdaje autografy w swoim tomiku poezji "Romantica" / Fot. Ewa BielańskaPrzygotowaniom do XXXII Krakowskiego Salonu Poezji w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży towarzyszyły dramatyczne i jednocześnie magiczne nagłe zwroty akcji. Rozesłane zaproszenia, plakaty rozwieszone na wszystkich rogatkach Oświęcimia obwieszczały o przybyciu znakomitego Krzysztofa Kolbergera.

Spakowany, gotowy do podróży poeta, Maciej Krzysztof Dąbrowski, używający także pseudonimu "MKD", czeka na pociąg. Nagle autor dowiaduje się, że Krzysztof Kolberger, który tak pięknie miał czytać jego wiersze, zmaga się z 39 stopniową gorączką. Zapowiadany wieczór stanął pod wielkim znakiem zapytania...

Ale przecież... NIE! Tak być nie może! Ciężko chory na raka czteroletni Igorek Bartosz, któremu "salonowy" wieczór ma być zadedykowany, czeka na wsparcie, na pomoc! Trzeba jechać mimo wszystko, ale co robić ? MKD poszukuje telefonicznie Gospodarza Salonu, od którego zależą sprawy organizacyjne. Odnajduje go w drodze powrotnej z Niemiec do Polski i zawiadamia, że jest gotów pojechać, mimo choroby Krzysztofa Kolbergera. Niepodważalna jest myśl, że Wieczór Poezji musi się odbyć. Zbyt wiele osób zostało zaangażowanych i nie można również zapomnieć o Igorku - to przecież dla niego.

Gospodarz Salonu postanawia zwrócić się o pomoc do sprawdzonego przyjaciela. Będąc jeszcze na granicy, telefonicznie kontaktuje się z nestorem polskiej sceny, znakomitym aktorem Augustem Kowalczykiem, który właśnie wrócił z daleka i jeszcze nie zdążył rozpakować bagażu. Prawdziwa przyjaźń sprawdziła się i w tym przypadku. August Kowalczyk bez wahania podejmuje decyzję, by odbyć powtórną, długą wędrówkę tym razem, po to aby czytać poezje Macieja Krzysztofa Dąbrowskiego "Sen o salonie" w Krakowskim Salonie Poezji.

Nie było czasu, by poinformować zaproszonych gości o zmianach. Pojemna aula MDSM-u szczelnie wypełniła się ludźmi pragnącymi usłyszeć nie tylko słowa poezji, lecz przede wszystkim ciekawych ujrzenia tak bardzo lubianego i podziwianego Krzysztofa Kolbergera. Być może główna idea ratowania życia czteroletniego Igorka spowodowała, że pojawienie się na estradzie innego, znamienitego aktora, została przyjęta ze zrozumieniem i współczuciem dla chorego Krzysztofa Kolbergera.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (44):

Sortuj komentarze:

Organizatorzy
  • Organizatorzy
  • 16.09.2010 09:32

Dzisiaj w Centrum Kultury w Gdyni przy wsparciu Klubu Marynarki Wojennej odbędzie się wieczór poetycki MKD. Jego wiersze będzie czytał Krzysztof Kolberger. Zapraszamy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Życzę MKD sukcesów we wszystkich dziecinach twórczości - wszak jest to "człowiek orkiestra" i aby spełniły się Jego marzenia w życiu osobistym - spokoju i miłości. Tego mu życzę na wiosnę, a wraz z wiosną marzenia lubią się spełniać...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 12.03.2010 20:03

I ode mnie piękna złota róża dla bohatera tego artykułu. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Długo zastanawiałam się jak określić MKD. Tak – On jest kometą, która po przelocie zniknąwszy pozostawia srebrzysty warkocz. W omiecionych tym warkoczem słuchaczy pozostawia uczucie niedosytu, może nawet i tęsknoty. Grupka osób zasłuchanych w Jego wiersze, po słowach podziękowania dla MKD i wręczeniu Mu pięknej żółtej róży, w jednym czasie, zawiedzona jęknęła – "to już koniec ?" MKD jawi mi się tutaj też jako wojownik... walczący rycerz. Serdecznie pozdrawiam MKD i wszystkich Jego fanów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dla Autorki reportażu bardzo ciekawie napisanego 5+ :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo trafny komentarz, Anno :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

5* za bardzo dobry debiut - i nie chodzi o to, że o Maćku, ale że ciekawie, dynamicznie i wyczerpująco opisane zdarzenie, okoliczności i kontekst. A druga część, czyli dyskusja wywołana przez artykuł, to równie ważny element naszego tutaj pisania - dziennikarstwo to nie literatura i ferment, który z pisania powstaje i jego rezonans społeczny są ważniejsze niż zalety konstrukcyjne, czy piękno języka. Może dla autorki było to zaskoczenie, ale chcący czy niechcący przywołała emocje, które towarzyszyły przelotowi Komety MKD i wstrzelila się w ten sposób w sedno naszych frustracji wywołanych maglem i nepotyzmem w w24, a to jest dziennikarski fart - wazny element sukcesu..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Krakowski Salon Poezji w Oświęcimiu nie od dziś skutecznie propaguje wartościową
kulturę, a młodzież na niej wychowywana, jest w stanie docenić piękno słowa; i chwała
szefostwu tej placówki za tak efektywną i efektowną pracę.

Podziękowania należą się też organizatorom; mimo nieprzewidzianych zdarzeń,
spotkanie odbyło się i przebiegało w tak sympatycznej atmosferze.
Pozdrawiam p. Ewo :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tekst, który można tutaj przeczytać:
http://zsozator.net/wydarzenia_2009_10.htm
napawa optymizmem, że mamy młodzież wrażliwą na piękno słowa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale będzie się działo! Laureaci, jak widzę, z całej Polski. - http://www.ndk.com.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=85:konkurs-poetycki&catid=19:pracownia-teatralno-literacka To już siódma strzała?!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.