Facebook Google+ Twitter

Senat poparł ograniczenie subwencji dla partii politycznych

Podczas dzisiejszych obrad Senat poparł projekt zmian w ustawie o finansowaniu partii politycznych, które zakładają m.in. ograniczenie subwencji dla partii o 50 proc.

Senator PiS Piotr Andrzejewski. Senat rozpoczął 14 bm. czterodniowe posiedzenie, podczas którego zajmie się m.in. nowelizacją ustawy ograniczającej finansowanie partii politycznych. / Fot. PAPZa zmianami zaproponowanymi przez Platformę Obywatelską, które w zeszłym tygodniu odrzucił Sejm, zagłosowało 53 senatorów. Przeciw wyraziło 39, a tylko jeden senator wstrzymał się od głosu. Senatorowie odrzucili natomiast poprawkę zakładającą możliwość "samoograniczenia", wedle której partie polityczne mogłyby wnioskować o jeszcze niższą subwencję z budżetu państwa.

Nowe przepisy zaczną obowiązywać już od 1 stycznia 2011 roku. Partie polityczne, które otrzymują wsparcie finansowe z budżetu państwa, dostaną o połowę mniej pieniędzy w latach 2011-2013.

Do tej pory na najwięcej pieniędzy z budżetu liczyć mogła Platforma Obywatelska, która w ubiegłym roku z tego tytułu otrzymała ponad 40 mln złotych. Na drugim miejscu pod tym względem było Prawo i Sprawiedliwość z kwotą prawie 38 mln złotych. PSL i SLD otrzymywały kolejno ok 15 mln oraz 14 mln złotych.

 / Fot. Piotr VaGla Waglowski, public domain, commons.wikimedia.orgZdaniem serwisu Money.pl, na nowych przepisach najwięcej stracić mogą właśnie te dwie ostatnie partie, które w zeszłym roku musiały posłużyć się do realizacji swoich celów dodatkowym kapitałem. Polskie Stronnictwo Ludowe pożyczyło w Mazowieckim Banku Regionalnym kwotę 7 mln złotych, natomiast Sojusz Lewicy Demokratycznej ratował się kredytem w wysokości 5,6 mln złotych w banku PKO BP.

Gratulacje od prezydenta

Prezydent Bronisław Komorowski, przebywający dziś w Sejmie ze względu na prace nad zmianami w konstytucji, cytowany przez Gazetę Wyborczą powiedział, że "bardzo się cieszy, gratuluje Senatowi i ma nadzieję, że ustawa w takim kształcie trafi na jego biurko do podpisu". Choć - jak zaznaczył - ustawa najpierw trafić musi jeszcze raz pod obrady Sejmu, więc jej los nie jest do końca przesądzony.

Zobacz więcej:
PO chce ograniczenia o 50 procent subwencji dla partii w senacie
Subwencje dla partii pozostaną. Sejm odrzucił projekt PO
SLD przedstawia nowy pomysł ws. subwencji partyjnych

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (22):

Sortuj komentarze:

Leonard K
 • Leonard K
 • 16.12.2010 21:11

Ręce opadają jak czyta się takie posty typu :EMERYTKA .Na szczęście nie wszyscy emeryci tak rozumują???!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Donio
 • Donio
 • 16.12.2010 12:27

PO finansowana jest przez gangsterów i mafię

Komentarz został ukrytyrozwiń

A czy Pani wie, Pani Emerytko, że Skarb Państwa stracił 2 miliardy złotych przez aferę hazardową, w której brali udział członkowie Pani ukochanej partii i prawie nikomu za to włos z głowy nie spadł? Jedynym prawdziwie ukaranym został szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego Mariusz Kamiński bo wyrzucono go ze stanowiska za nic. Może winni w tej aferze oddadzą chociaż część tych pieniędzy? Może wtedy starczy i dla partii politycznych i dla emerytów na podwyżki. Ciekawy artykuł o aferze i emerytach: http://wiadomosci.wp.pl/kat,113994,title,PO-zamiata-afere-pod-dywan---jestesmy-w-Rywinlandzie,wid,12812553,wiadomosc.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oj, Pani Emerytko, ma Pani 600 zł emerytury i woła >popierajcie ten rząd<? A o podwyżkach cen Pani słyszała? A o podwyżkach emerytur coś mówili? Pisze Pani, że PIS pluje jadem a Pani co teraz robi? Taka obraza ? Słowo "dziadowski" tak bardzo ubodło?. A może tak kogoś>zastrzelimy i wypatroszymy<?

Sądzę, że obcięcie subwencji nie wykończy PiS - u. Dlaczego? Wśród zwolenników PiS u jest wielu ludzi bezinteresownych, którzy gotowi są pracować na rzecz tej partii za darmo i również wspomóc ją finansowo.

Komentarz został ukrytyrozwiń
EMERYTKA
 • EMERYTKA
 • 15.12.2010 23:19

PIS- znowu pluje jadem, teraz przez BRUDZIŃSKIEO, (POWIEDZ MI JAK SIĘ NAZYWASZ A POWIEM CI CO JESTEŚ WART????)MÓWI; DZIADOSKI RZĄD, DZIADOSKI PREMIER! CZEMU NIE POWIE; DZIADOSKIE PIENIĄDZE!!! JESTEM EMERYTKĄ Z 600 ZŁ EMERYTURĄ, WTEDY GOTOWA BYM BYŁA DOŁOŻYĆ P. BRUDZIŃSKIEMU ŻEBY JUŻ NIE BRUDZIŁ W NASZYM KRAJU!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
genek
 • genek
 • 15.12.2010 18:52

w polityce potrzebujemy ludzi bogatych,którzy nie musza pobierac różnych opłat od nas,tzn naszych podatków,przecież kaczynski nie ma nawet konta w banku,ale pod łóżkiem mamusi 3 walizki dolarów,na czas ewakuacji do tego miejsca z kąd si ezjawił

Komentarz został ukrytyrozwiń
wytrzeźwiałem prawie
 • wytrzeźwiałem prawie
 • 15.12.2010 18:17

Shit . oczywiście miało być przedkładają doraźną korzyść polityczną ponad interes państwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń
wytrzeźwiałem
 • wytrzeźwiałem
 • 15.12.2010 18:12

smutne jest to, że Polacy są tak podatni na populistyczne hasła jak obcięcie subwencji. Prawda jest taka, że w związku z brakiem reform, każdego dnia Polska zadłuża się na więcej niż dostają wszystkie partie na cały rok!!!!!!!!! To jest tylko odciąganie tępego wzroku opinii publicznej od prawdziwych problemów. Głosowałem na platformersów, ale zawiodłem sie na nich bo przedkładają interes państwa nad doraźny korzyść polityczną.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Chłop z małopolski
 • Chłop z małopolski
 • 15.12.2010 18:02

Rząd to już pięknie kłamie chce znieść dotacje do partii jak Wałęsa każdemu dawał 100 milionów, a od Nowego roku 1% Vatu do góry, w krótce wybory zacoś trzeba wzmocnić PO. Niech raz na zawsze szlag trafi te wszystkie partie polityczne !, do roboty a nie na jałmużne czekać.

Komentarz został ukrytyrozwiń
pawel wypych
 • pawel wypych
 • 15.12.2010 17:58

Ten Rząd wie co robi, a wszyscy którzy już podejrzewają ,że będzie korupcja /pis/ mogą sobie pogratulować bo wiedzą jak się to robi. Przysłowie ludowe [ każdy złodziej boi się , że go okradną]. Gratulacje !!!!!!!.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.