Facebook Google+ Twitter

Senat USA przyjął reformę systemu finansowego

W czwartek 20 maja, amerykański Senat przyjął projekt ustawy o reformie systemu finansowego. Wprowadza ona najdalej idące zmiany na rynkach finansowych od czasu wielkiego kryzysu z lat trzydziestych XX w.

Senator Chris Dodd (D-CT), przewodniczący Komisji ds. Banków i Bankowości, autor projektu senackiego / Fot. United States Senate, Office of Sen. DoddZa ustawą głosowało 55 demokratów i czterech republikanów, przeciwni byli pozostali republikanie (37) oraz dwoje demokratów. Przyjęcie ustawy w Senacie nie oznacza końca prac ustawodawczych - teraz będzie zwołana tzw. komisja konferencyjna, która zajmie się uzgadnianiem różnic między projektem senackim a wersją uchwaloną w grudniu przez Izbę Reprezentantów.

Harry Reid, lider większości demokratycznej w Senacie, uważa, że reforma ochroni amerykańską gospodarkę przed kolejnym kryzysem finansowym na wzór tego z 2008 r. Jednak republikański senator Judd Gregg z New Hampshire przestrzega przed jej skutkami. Jego zdaniem ustawa doprowadzi do przeregulowania branży finansowej, co spowoduje, że amerykańskie firmy znajdą się w gorszej sytuacji niż zagraniczna konkurencja, przepływ kapitału na rynku zostanie ograniczony, a najpoważniejsze problemy nadal będą nierozwiązane.

Firmy finansowe powstrzymują się z komentarzami do czasu, gdy ich prawnicy przeanalizują liczący ponad 1500 stron projekt i rozważą jego konsekwencje. Ale zarówno przedstawiciele wielkich firm inwestycyjnych z Wall Street, jak i niewielkich banków lokalnych z tzw. Main Street, wyrażają obawy, że reforma nie dotyka istoty problemu.

Postanowienia projektuSenator Chris Dodd (D-CT), przewodniczący Komisji ds. Banków i Bankowości, autor projektu senackiego / Fot. United States Senate, Office of Sen. DoddUstawa senacka, autorstwa przewodniczącego Komisji ds. Banków i Bankowości Chrisa Dodda (D-Conn.), wprowadza daleko idące zmiany w prawie regulującym instytucje finansowe. Przewiduje powołanie nowej Rady Nadzoru Stabilności Finansowej (Financial Stability Oversight Council, FSOC), złożonej z szefów głównych instytucji regulacyjnych, która ma kontrolować stabilność rynku finansowego. Będzie ona też mogła zadecydować o poddaniu instytucji finansowych o największym znaczeniu systemowym (nawet takich, jak banki inwestycyjne, które zasadniczo nie podlegają regulacji) regulacji federalnej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.