Facebook Google+ Twitter

"Senat zabija prasę". Protest przeciwko nowelizacji prawa prasowego

"Wolność słowa jest zagrożona (...). To nie jest problem tylko dziennikarzy i redaktorów. To wyzwanie dla wszystkich obywateli Polski" - między innymi takie słowa możemy przeczytać w liście dziennikarzy do senatorów RP.

Siedziba Senatu RP. / Fot. Ausir. Licencja: Creative Commons 3.0W dzisiejszych wydaniach gazet można przeczytać o akcji pod tytułem "Senat zabija prasę. Polskie media solidarnie protestują przeciwko skandalicznej zmianie prawa prasowego". W związku z tym, do senatorów RP został napisany list, pod którym solidarnie podpisało się wielu redaktorów naczelnych, bez względu na reprezentowaną linię redakcyjną i poglądy.

Pod listem podpisali się między innymi redaktorzy naczelni największych polskich dzienników i tygodników. Wśród nich znaleźli się: Piotr Lisicki z "Uważam Rze", Adam Michnik ("Gazeta Wyborcza") czy Tomasz Wróblewski z "Rzeczpospolitej". Podpisy złożyli także naczelni takich tytułów, jak: "Fakt", "SuperExpress", "Newsweek", "Wprost", "Polityka" oraz "Przegląd Sportowy".

Reprezentację tworzą redaktorzy naczelni w sumie aż 57 tytułów. Niezbyt często się zdarza, aby ludzie reprezentujący tak różne poglądy, solidarnie występowali w jednej sprawie. Tym razem jednak jest ona poważna.

Dziennikarze, jako największy problem uznają projekt nowelizacji prawa prasowego, który jest tworzony w Senacie. Miałaby ona wprowadzać odpowiedź prasową w miejsce sprostowania. Odpowiedź taka mogłaby być nawet dwa razy dłuższa, niż sam artykuł. Według autorów listu, spowodowałoby to pretekst dla wielu osób lub instytucji do zamieszczania odpowiedzi na każdy krytyczny tekst. PR-owcy natomiast wykorzystaliby to na ukryte reklamowanie swoich firm. W rezultacie wolność słowa byłaby zagrożona, a polska prasa nie mogłaby pełnić swojej najważniejszej funkcji - pisać prawdy.

Redaktorzy podają przykład Słowacji, gdzie w 2008 roku wprowadzono podobne przepisy. Protest tamtejszych mediów było słychać w całej Europie i ostatecznie wycofano się z tych zapisów w 2011 roku.

Autorzy kończą list jednoznacznym apelem: "Dopóki nie jest za późno, dopóki spór o polskie prawo prasowe nie przekształci się w ogólnoeuropejski skandal kompromitujący nasz kraj, apelujemy: wycofajcie się z tych projektów".

Przeczytaj list do senatorów RP na wyborcza.pl


Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Panie Marku, w pełni się z Panem zgadzam. Najgorsze jest to, że w ostatnich czasach władza bardzo dużo rzeczy chciała zrobić po cichu. Niektóre rzeczy na szczęście nie przechodziły :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pod listem podpisali się między innymi redaktorzy naczelni aż 57 wymienionych tytułów.
Przecież tutaj widać jak na dłoni, gdzie władza ma polską inteligencję. Wymyślił to jakiś aparatczyk, który dobrze jest obeznany w rozgrywkach prawnych, zna doskonale ścieżkę legislacyjna i wie, w którym momencie włączyć bez większego rozgłosu maszynerię ustawodawczą. No tutaj mu się nie udało "po cichutku"... Ale ileż energii i myślenia angażują tacy pomysłodawcy, aby wyślizgać miliony ludzi! To się nazywa zaangażowanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Owszem, ale w tym przypadku mówi się o senacie, jako całej izbie, ponieważ właśnie tam toczy się dyskusja nad projektem. Tak samo, jak się piszę "Polska wybrała prezydenta". To nie Polska, lecz jedynie jakaś (większa) część kraju. Niestety mamy demokrację i musimy się z tym liczyć. W niektórych przypadkach zatem generalizujemy, to normalne. Z kolei każdy świadomy obywatel powinien wiedzieć, kto zasiada w sejmie i senacie i nie trzeba o tym pisać. I czy jest to polecenie Salonu, czy nie, to fakt jest taki, że senat również jest władzą ustawodawczą i w tym przypadku pomysł płynie stamtąd.

Komentarz został ukrytyrozwiń
JW@
  • JW@
  • 07.05.2012 20:04

Nie Senat ;tylko Platforma zabija prasę! Takie jest polecenie tzw. Salonu i polityków PO ,a senatorowie tylko je realizują!

W Senacie jest ok. 90% senatorów z nadania Platformy ..... proszę nie wprowadzać ludzi w błąd!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.