Facebook Google+ Twitter

Senator Andrzejewski chce wyjaśnień w sprawie Słomki

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2006-08-17 11:52

Piotr Łukasz J. Andrzejewski, senator niezależny z rekomendacji Prawa i Sprawiedliwości, zażądał od prokuratora okręgowego w Gliwicach Roberta Hernanda, szczegółowych wyjaśnień w sprawie zatrzymania Adama Słomki, lidera KPN.

fot. J. Ostałowski/Fotorzepa. Senator Piotr Adnrzejewski i Krzysztof Putra. Senator zażyczył sobie, by na bieżąco informowano go o postępach w śledztwie. Domaga się także informacji, czy i jakie informacje służb wpłynęły na tok i sposób działania prokuratury w tej sprawie.

Parlamentarzysta powołuje się na artykuły 19 i 20 Ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Rzecz w tym, że wspomniane przepisy dają parlamentarzyście prawo do informacji dotyczących jedynie administracji rządowej, samorządu i spółek Skarbu Państwa. O informacjach dotyczących pracy organów śledczych nie ma tam ani słowa.

- Bronię praw człowieka, który wiele dla Polski zrobił - wyjaśnia Andrzejewski. Nie wierzy, by zarzuty wobec Słomki - kierowanie grupą przestępczą i popełnienie przestępstw wyborczych w 2005 r. - były uzasadnione.

Tymczasem Paweł Kamiński, wiceprezes Transparency International, określa postępowanie senatora jako "niedopuszczalne wykorzystywanie mandatu w sposób nadużywający stanowiska i uprawnień". O nadużyciu mandatu parlamentarzysty przez Andrzejewskiego mówi też Tomasz Tomczykiewicz, śląski poseł Platformy Obywatelskiej.

Prok. Michał Szułczyński, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gliwicach, nie chce komentować sprawy.

Senator Andrzejewski chce wiedzieć m.in., co stanowiło podstawę podejrzenia Słomki o popełnienie przestępstwa (kupowanie głosów przed wyborami prezydenckimi w 2005 r.) i na jakiej podstawie sformułowano zarzut o kierowanie przez lidera KPN grupą przestępczą.

Parlamentarzystę interesuje też, jaki jest stan zdrowia Słomki i dlaczego utrudniano mu kontakt z żoną. Chce też mieć "bieżące informacje o podejmowanych w postępowaniu krokach, w tym o stosowanych środkach zapobiegawczych wraz z uzasadnieniem".

Pyta ponadto, czy to prawda, że przeprowadzono przeszukania u osób trzecich celem zatrzymania do sprawy... dyskietek z materiałami źródłowymi dotyczącymi historii opozycji w PRL.

Żądając szczegółowych wyjaśnień od prokuratora, Andrzejewski powołuje się również na udzielone przez siebie poręczenie (wraz z nim poręczyli za Słomkę, Jadwiga Rudnicka i Zbigniew Romaszewski, senatorowie PiS).

Andrzejewski ironizuje, słysząc podstawowy zarzut wobec Słomki: kierowanie grupą przestępczą i popełnianie przestępstw wyborczych w 2005 r. - Bardzo często mamy do czynienia z prowokacjami wobec przyszłych parlamentarzystów. Sprawa Adama powinna być takim "memento mori". Zarzut skorumpowania za 10 zł? Przepraszam, to wydaje się śmieszne - mówi.

Senator jest z wykształcenia adwokatem, ale od lat, ze względu na funkcję parlamentarzysty, już nie prowadzi kancelarii. Jest również przewodniczącym Komisji regulaminowej, etyki i spraw senatorskich oraz członkiem założycielem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Przyznaje że zna Słomkę z ław sejmowych, bronił nawet Leszka Moczulskiego, pierwszego szefa KPN przed sądem. Przyznaje, że nie zna akt sprawy. - Być może jest winny - mówi o Słomce. - To oceni sąd, ale nie podoba mi się, że wykorzystuje się środek zapobiegawczy - mówi.

W śledztwie dotyczącym korupcji wyborczej, której organizatorem miał być Adam Słomka, zarzuty postawiono już 16 osobom.

Co mówi ustawa o wykonywaniu mandatu posła i senatora?
Art. 19.
1.W wykonywaniu mandatu poseł lub senator ma prawo, jeżeli nie narusza dóbr osobistych innych osób, do uzyskiwania informacji i materiałów oraz wglądu w działalność organów administracji rządowej i samorządu terytorialnego, a także spółek z udziałem Skarbu Państwa oraz zakładów i przedsiębiorstw państwowych i samorządowych, z zachowaniem przepisów o tajemnicy ustawowo chronionej.

Art. 20.
1.Poseł lub senator ma prawo podjąć - w wykonywaniu swoich obowiązków poselskich lub senatorskich - interwencję w organie administracji rządowej i samorządu terytorialnego, zakładzie lub przedsiębiorstwie państwowym oraz organizacji społecznej, a także w jednostkach gospodarki niepaństwowej dla załatwienia sprawy, którą wnosi we własnym imieniu albo w imieniu wyborcy lub wyborców, jak również zaznajamiać się z tokiem jej rozpatrywania.
D.P.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.