Facebook Google+ Twitter

Senator McCain wie, że Władimir Putin szykuje inwazję

Jeden z najbardziej wpływowych Amerykanów udzielił wypowiedzi dla RMF24. Senator John McCain ostrzega przed Putinem, który przypomina Breżniewa i deklaruje pomoc narodowi ukraińskiemu.

Amerykański senator, Republikanin, John McCain. wikipedia; licencja: public domain. / Fot. Username146Informacje senatora Johna McCaina o ruchach wojsk rosyjskich pozwalają rozmówcy RMF24 na ostrożną prognozę: "Nie wiem, czy inwazja nastąpi, ale wiem, że Putin ją szykuje." Jeden ze znaczniejszych amerykańskich polityków nie jest, oględnie rzecz ujmując, zwolennikiem Rosji i przywódców FR. Kwestię wyboru działań jakie należy podjąć przeciwko Moskwie stara się omówić tytułem niejakiego dyskursu i dyplomatycznie pominąć szczegóły w temacie otwartego konfliktu międzynarodowego: "To, co musimy zrobić, to uznać Władimira Putina za zwykłego pułkownika KGB, którym przecież jest. (...) Musimy zbudować zjednoczony front przeciw niemu, musimy wprowadzić ostre sankcje, (...) musimy go ukarać za okupację Krymu, a także gruzińskiej Abchazji i Osetii Południowej." McCain od dawna przestrzega przed Putinem będąc zwolennikiem dążeń Ukrainy.

Reprezentant Partii Republikańskiej jest obecnie jednym z nielicznych weteranów wojny wietnamskiej w Senacie Stanów Zjednoczonych, m.in. John Kerry, Thomas Carper. Zapytany o gotowość amerykańskich żołnierzy do walki na pomoc Ukrainie, utrzymuje, że "są gotowi pomóc narodowi ukraińskiemu, na przykład dostarczając tutaj broń, dając pomoc wywiadowczą i szkoleniową. Oferujemy także pieniądze." Chyba daje o sobie znać amerykańska strategia gospodarowania na cudzym terytorium.

Władimira Putina poznał osobiście. Mówi o nim, że "jest po prostu starym pułkownikiem KGB, który wierzy w odbudowę rosyjskiego imperium" - i dodaje - "To przecież on powiedział, że największą tragedią XX-wieku był rozpad Związku Radzieckiego." Tym samym nie widzi go wśród wielkich tego świata jak Aleksaner Wielki czy Juliusz Cezar: "Ja bym bardziej postawił go w szeregu sowieckich przywódców pokroju Leonida Breżniewa." Niestety, John McCain nie przedstawił cech wspólnych łączących rosyjskie głowy państwa.

Senator McCain zwany jest "Amerykańskim Bulterierem" czy "Pitbulem" co poniekąd tłumaczy jego poglądy i politykę. Zagrożenie dla Polski i innych państw sąsiednich sprowadza do nieskomplikowanego zarysowania przykładu "boga" i "Kuby"*: "Nie będą zagrożone, o ile wreszcie zaczniemy traktować Władimira Putina w taki sposób, na jaki zasługuje."

* - przysłowie "Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie" znane już starożytnym, np. "Ab alio exspectes, alteri quod feceris" (Co zrobisz drugiemu, oczekuj od niego) - Seneka Młodszy.

źródło: RMF24

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Amerykańscy senatorzy to wielcy cynicy, naruszający nie tylko zasady (najprostsze) przyzwoitości, ale i religijne przykazania. Choć z reguły są bardzo religijni. Każe państwo dbające o swoje bezpieczeństwo szykuje się do wojny w myśl starorzymskiej zasady si vis pacem, para bellum (Jeśli chcesz pokoju, gotuj się do wojny). Ten amerykański "jastrząb pokoju" jest zapewne przekonany, iż na świecie nikt nie wie o bezgranicznie brutalnych wojskowych ingerencjach ( w tym również wbrew decyzjom ONZ) w Iraku, Afganistanie, Serbii i Libii. Jakim prawem np. wojska amerykańskie zrujnowały Irak zabijając setki tysięcy niewinnych ludzi? Bo im się władca tamtejszy nie podobał, wiec sobie wymyślili broń masowego rażenia, którą niby Irak posiadał. O innych przykładach nawet nie chce mi się wspominać. Uczciwy człowiek takiemu komuś, jak ten senator, z miejsca by powiedział; zamknij twarz gościu. Wstydu sobie i krajowi nie przysparzaj.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jestem zdania, że właśnie takich słów można było się spodziewać i takiego stanowiska oczekują ludzie wszem i wobec. Co do pokrywania się z rzeczywistością i ich akuratnością to już niby innego rodzaju historia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie będzie żadnej inwazji. Nie rozumiem dlaczego wszyscy tak to łykają, ja wcześniej również ale do pewnego momentu miarka się przebrała. Ktoś kłamie w tej sprawie nie wiem tylko dlaczego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rosyjscy żołnierze zaminowują miejsce dyslokacji ukraińskiej jednostki wojskowej.

"Kilkadziesiąt min przeciwpancernych umieścili dziś, 16 marca, w Teodozji rosyjscy żołnierze wokół miejsca dyslokacji 1. Batalionu piechoty morskiej Marynarki Wojennej Ukrainy. W tej chwili trwa proces minowania - napisano na stronie floty"

Czytaj więcej na http://www.rmf24.pl/raport-ukraina/fakty/news-rosjanie-minuja-batalion-ukrainskiej-piechoty-morskiej,nId,1358780?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak podaje dziennik.pl za MSZ Ukrainy, na terenie obwodu chersońskiego w okolicy wsi Striłkowe miał miejsce desant wojsk FR. Kilkudziesięciu żołnierzy przetransportowanych śmigłowcami w asyście transporterów opancerzonych i mieli rozlokować się w pobliżu stacji gazowej Czornomornaftohazu. Jak podaje MSZ Ukrainy, desant został odparty. Jak? Nie podano.
Więcej: http://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/453477,rosyjski-desant-wyladowal-w-obwodzie-chersonskim-na-ukrainie.html?utm_source=nextclick&utm_medium=nextclick&utm_campaign=nextclick

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.