Facebook Google+ Twitter

Senior za więziennym murem

"W polskich więzieniach z roku na rok przybywa skazanych w podeszłym wieku. Wiadomo, że będzie ich coraz więcej. Bo społeczeństwo się starzeje, życie wydłuża, a w wiek senioralny wkraczają skazani z dużymi wyrokami i dożywociem.

 / Fot. Jerzy KirzyńskiDzisiaj w naszych jednostkach penitencjarnych osadzonych powyżej 60. roku życia jest 2750 osób" – przeczytaliśmy w Forum penitencjarnym” nr 191 z 2014 roku.

W więzieniach, jak w soczewce skupia się sporo społecznych problemów.

Podczas awantury zdenerwowany 60-latek strzelił w kierunku żony z przerobionego pistoletu hukowego. Ranna w nogę kobieta trafiła do szpitala.

- Mężczyzna został doprowadzony do Sądu, który zastosował wobec niego trzymiesięczny areszt - poinformowała asp.  / Fot. Archiwum KWP LublinFaustyna Łazur, oficer prasowy KPP w Janowie Lubelskim. - Odpowie on za znęcanie się nad żoną, uszkodzenie ciała oraz nielegalne posiadanie amunicji.

Karę 25 lat więzienia, maj 2014 r., wymierzył Sąd Okręgowy w Lublinie 70-letniemu Zdzisławowi F., którego uznał za winnego zabójstwa trzech osób 23 lata temu, w Opolu Lubelskim.

85-letnia kobieta skazana za zabójstwo w Austrii ma do odsiadki 16 lat, 80-latek w celi spędził już rok z dwuletniego wyroku.

Najstarszymi więźniami w Polsce są b. funkcjonariusze UB, pozbawieni wolności za znęcanie się nad przesłuchiwanymi.

Zbliżają się do 90. roku życia. Nieco młodszych tzw. kolarzy odsiadujących wyroki za jazdę rowerem pod wpływem alkoholu wypuszczono niedawno, po zmianie prawa.

 / Fot. Jerzy KirzyńskiPo lekturze wspomnianego artykułu „ Uwięziona starość” str. 6 z którego pochodzi również zdjęcie zajrzeliśmy do statystyk Centralnego Zarządu Służby Więziennej.

O ile w 2015 r. w wieku 61-63 za kratami było 1049 osób tymczasowo aresztowanych i skazanych, w tym 37 kobiet ; w wieku 64-66 osadzonych 600 /29 kobiet/ oraz w grupie 67 + 554 /22/ to w 2013 r. odpowiednio: 1048 /39/, 571 /28/, 482 /19/ i w 2007 r. za więziennym murem starość spędzało: 696 /25/, 338 /8/ i 362 /16/.

Prawnicy, kryminolodzy powtarzają: wiek nie jest okolicznością łagodzącą.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Artykuł zasygnalizował problem, który powinien zostać poddany głębszej analizie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Intrygujący artykuł...TWATWARATWA....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ta....a Służba Więzienna(Oficerowie typu Psychologowie,"Wychowawcy" i inni ) grają ze społeczeństwem w bambuko ,nie resocjalizując by nie móc wypuszczać skazanych na Wolność he he Polska .Wychowawca tak ten tytuł społeczny brzmi dumnie i tyle...co robi SW?.. Bo nie robi nic, a jeśli to niewiele i na Pokaz.No bo: to przecież rzekomo lepsi Obywatele..Pracujący z Skazanymi...ta. Chyba Społeczeństwo jeszcze nie zapomniało...o typach, typu:( element społeczny) skazany za Pedofilię niejaki T.....Ten Przykład pokazał jak Ci rzekomo lepsi obywatele nie potrafią nic, lub nie umieją nic- zmienić i to za żadne pieniądze he he .....rzeczywistość i brak perspektyw serwowany przez Funkcjonariuszy SW. powroty do przestępstwa albo makabryczne zbrodnie dokonywane przez opuszczających mury więzienia...bo dla innych...Pozostaje Starość gdyż tez nikt nie zmienia ich osobowości jest jak piszę albo nie Umieją albo po prostu brak chęci czy granie po prostu ze społeczeństwem w Bambuko.Z Poważaniem WARS...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.