Facebook Google+ Twitter

Seniorki wyginają śmiało ciało

Od małego słyszymy hasło, że sport to zdrowie. Warszawskie seniorki mocno wzięły je sobie do serca.

Logo Bielańskiego Ośrodka Kultury / Fot. screenZ roku na rok przybywa w polskich fitness-klubach zajęć przeznaczonych dla starszych osób. Tak samo jak w niektórych ośrodkach kultury. Przykładem może być gimnastyka dla seniorów w Bielańskim Ośrodku Kultury przy ul. Goldoniego 1 w Warszawie.

Chętnych na takie zajęcia nie jest wcale mało. W tej chwili nie ma już na nie wolnych miejsc. Ćwiczą głównie panie. Co daje im gimnastyka dwa razy w tygodniu? Przede wszystkim, seniorki zdrowo wypełniają wolny czas, przychodzą na zajęcia również w celach towarzyskich. Dyskutują, żartują, po ćwiczeniach obowiązkowo herbatka.

Jak powiedziała Wiadomościom24.pl Karolina Płeska, wykwalifikowana instruktorka, ćwiczenia przywracają seniorkom życie, dają im dużo radości a ponadto przywracają funkcjonalność i niezależność od innych. Wiek nie jest przeciwwskazaniem do ćwiczeń. Karolina Płeska dodała, że najstarsza pani, z którą miała okazję prowadzić zajęcia ma 86 lat. Liczy się przede wszystkim sprawność, a nie wiek.

Instruktorka wyjaśniła, że dobrze przeprowadzone zajęcia są w pełni bezpieczne. Ćwiczenia są specjalnie przygotowane i dostosowane do możliwości seniorek. Początkowo rozgrzewka - trzeba zadbać o każdy staw. Następnie część wzmacniająca i na koniec stretching. Na takich zajęciach tempo jest wolniejsze niż na klasycznej gimnastyce, nie znajdziemy na nich również podskoków czy wypadów. Muzyka jest odpowiednio dobrana.

- Jeżeli ktoś jest przyzwyczajony do ruchu to i na wolności chce ruchu, bo emerytura to wolność. Poza tym w ten sposób przedłuża się życie, utrzymuje w dobrej kondycji, dba o sylwetkę - powiedziała nam jedna z uczestniczek zajęć.

Wszystkie panie ćwiczące w Bielańskim Ośrodku Kultury zostały tam skierowane z Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Również Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie dba o seniorów. Organizuje dwutygodniowe obozy letnie, gdzie starsi ćwiczą, spacerują, mają organizowane wieczorki.

Niestety miejsc dla seniorów jest wciąż za mało. Poza tym brakuje specjalnych programów przewidzianych dla starszych. Wiele sal jest bez okien i klimatyzacji.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

+ Emerytura to wolność, tak zawołała jedna z pań, gdy mąż zwrócił jej grzecznie uwagę, aby przed wyjściem na zajęcia ruchowe do fitness-klubu choć przez chwilę pomyślała o nim, który po obejrzeniu kolejnego meczu europejskiej ligi piłkarskiej siedzi głodny jak ten, nie przymierzając, wróbelek. Taki dialog, to nic innego jak prosta gra emocji, rozrywka sama w sobie, czyli rozrywka dla rozrywki. Bo czy jest na świecie coś piękniejszego jak widok kobiety wesołej, cieszącej się życiem mimo lat upływu?
Ale On emeryt widzi to zupełnie inaczej. On patrzy na to wszystko przez pryzmat czystej bielizny w szafie i lodówki pełnej twarożku ze szczypiorkiem. Przecież przez lata nawykł do tego, że bez jego udziału w domu zawsze jest czysto i kwiaty podlane na czas, mieszkanie przewietrzone jak należy i pies wyprowadzony o stosownej porze. A teraz czasy się zmieniły i jest zupełnie inaczej. Jak z tym żyć?
I wtedy ta jego najukochańsza emerytka tłumaczy mu, że On musi na świat inaczej spojrzeć. To znaczy, nie tak jak dawniej, tylko po nowemu. I że musi poczuć potrzebę zmiany, jakby chciał się drugi raz urodzić.
I wtedy On patrzy na Nią smutnymi oczyma, bo mu się marzy spokój i dawne czasy. Kiwa więc tylko głową i macha ręką zniechęcony, bo wie że czas go już zwyciężył. Po prostu stał się ofiarą czasu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.