Facebook Google+ Twitter

Seniorzy i niepełnosprawni mogą głosować przez pełnomocnika

Zbliżające się wybory prezydenckie będą pierwszymi, w których osoby powyżej 75. roku życia oraz niepełnosprawni w stopniu znacznym i umiarkowanym mogą głosować poprzez pełnomocnika. Na jego ustanowienie mają czas do 10 czerwca.

Seniorzy i niepełnosprawni nie muszą sięgać do urny / Fot. Grzegorz FrankiZnowelizowana pod koniec ubiegłego roku ustawa o wyborze Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej wprowadza w artykule 49. możliwość głosowania przez pełnomocnika. Z nowych przepisów skorzystać mogą seniorzy, którzy najpóźniej 20 czerwca br. ukończą 75. rok życia oraz wszystkie osoby posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Ustawa honoruje także orzeczenia równoznaczne czyli na przykład orzeczenie ZUS-u o zaliczeniu do I lub II grupy inwalidzkiej.

Obywatel, który chce ustanowić pełnomocnika, musi uczynić to do 10 czerwca przed wójtem, burmistrzem lub prezydentem miasta w gminie, w której jest on wpisany do rejestru wyborców. W tym celu konieczne jest wypełnienie odpowiedniego wniosku, do którego załącza się pisemną zgodę osoby mającej być pełnomocnikiem oraz kopię zaświadczenia o prawie do głosowania wydanego tej osobie, ale tylko w przypadku gdy osoba ta nie jest wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa do głosowania. Ponadto osoba niepełnosprawna musi doręczyć dokument poświadczający stopień niepełnosprawności. Sam akt ustanowienia pełnomocnictwa dokonuje się w miejscu zamieszkania wyborcy, a więc nie ma konieczności przemieszczania się do urzędu gminy.

Pełnomocnikiem nie może być osoba wchodząca w skład komisji obwodowej właściwej dla obwodu głosowania osoby udzielającej pełnomocnictwa, a także mężowie zaufania kandydatów na prezydenta i sami kandydaci. Jedna osoba może być pełnomocnikiem tylko jednego wyborcy, za wyjątkiem sytuacji, gdy pełnomocnictwo ustanowione jest wśród najbliższej rodziny. W takim przypadku można być pełnomocnikiem najwyżej dwóch osób.

Ustanowienie pełnomocnika nie pozbawia możliwości osobistego udziału wyborach; jeśli wyborca przybędzie do lokalu wcześniej niż pełnomocnik, to będzie mógł normalnie głosować.

Głosowanie za pośrednictwem pełnomocnika nie będzie jednak możliwe w szpitalach, zakładach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych oraz w oddziałach zewnętrznych tych zakładów i aresztów, a także w obwodach głosowania utworzonych za granicą i na polskich statkach morskich.

Skomplikowana sytuacja jest też w trzech okręgach wyborczych (katowickim, krośnieńskim i płockim), gdzie równocześnie z wyborami prezydenckimi odbywać się będą wybory uzupełniające do Senatu. Tam niepełnosprawni i osoby starsze postawione są w trudnej sytuacji: jeśli powołają pełnomocnika, to w ten sposób zagłosują tylko w jednych wyborach. Ordynacja wyborcza do Senatu nie przewiduje jeszcze takiej formy głosowania.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Wreszcie oby więcej takich dobrych informacji dla seniorów. Zwłaszcza ze strony państwa

http://www.bycseniorem.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń

A tu szerzej o udzielaniu pełnomocnictwa przez osoby niepełnosprawne i starsze podczas wyborów Prezydenckich 2010: link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.