Facebook Google+ Twitter

Seniorzy przyszłości. Jacy będą?

Ciągle rośnie wiek, w którym ludzie uznawani są za osoby starsze (za seniorów). Granica wieku przesuwa się bardzo dynamicznie. Jaka przyszłość nas czeka? Jaką rolę odegrają seniorzy?

Ciągle rośnie wiek, w którym ludzie uznawani są za osoby starsze (za seniorów). Granica wieku przesuwa się bardzo dynamicznie i w chwili obecnej seniorami nie określa się już ludzi nawet w wieku 60+.

Na podstawie badania „Aktywne starzenie się” przeprowadzonego przez Eurobarometr w 2011 r. Polacy odpowiedzieli, że człowiek zaczyna być uważany za starego w wieku 63 lat. Na to samo pytanie członkowie 27 państw UE odpowiedzieli, że człowiek zaczyna być uważany za starego w wieku 64 lat.

Wydłużenie wieku, kiedy jeszcze czujemy się młodzi, przekłada się oczywiście na wszystkie sfery życia. Większość ludzi po 60. roku życia już nie pracuje lub pracuje znacznie mniej niż w latach młodości. Mają już dorosłe dzieci, które nie wymagają opieki i dopiero wtedy mogą zrobić wiele rzeczy, na które przez całe życie brakowało im czasu. Istotną kwestię odgrywa tutaj również ewolucja podejścia do schematu rodzinnego.

Tradycyjny model rodziny opierał się na tym, że osoby starsze poświęcały cały swój czas na wychowanie wnuków. Jednakże od niedawna zauważalne jest odejście od tradycjonalizmu w tej sferze. Coraz bardziej widoczne jest zjawisko słabnięcia wyłącznego zaangażowania seniorów w sferę opieki nad wnukami i włączanie ich w inne aktywności, aktywności organizowane przez inne podmioty – zarówno państwo, jak i organizacje pozarządowe czy też podmioty rynkowe.

Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, że życie naprawdę zaczyna się wtedy, kiedy już siwiejemy. Osoby powyżej 60. roku życia mają bowiem nadal wiele przed sobą, a społeczeństwo coraz bardziej zwraca uwagę na to, co seniorzy mają do zaoferowania, a tym samym sami więcej oferują seniorom. Zmiana podejścia do starzenia się, w kierunku aktywnego starzenia się, umożliwi bowiem pokonanie wyzwań, jakim jest znaczne zwiększenie osób w podeszłym wieku w stosunku do wszystkich obywateli. Bogate doświadczenie i cenne umiejętności, przy jednoczesnym dłuższym zachowaniu dobrego zdrowia, jest bowiem jedynym rozwiązaniem dla starzejących się państw.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.