Facebook Google+ Twitter

Seniorzy-wolontariusze pomogą w poszukiwaniu zaginionych osób

Wolontariusze to bardzo dobry materiał na współpracowników. Tym razem organizacja ITAKA zajmująca się m.in. poszukiwaniem osób zaginionych znalazła nowych kandydatów do pomocy, dotychczas często pomijanych - seniorów.

Po raz pierwszy fundacja ITAKA zajmująca się poszukiwaniem osób zaginionych zachęca seniorów do współpracy przy wolontariacie. Akcja „Szukaj z nami”, realizowana w ramach programu „Seniorzy w akcji”, skierowana jest do osób powyżej 55 roku życia. Podjęta praca może być zależna od doświadczenia zawodowego, życiowego i zainteresowań. "Proponujemy zaangażowanie się w projekty różnych działów: Zespół Poszukiwań i Identyfikacji, dział komunikacji, dział prawny, administracja" - czytamy na stronie ITAKI.

Zgłoszenia przyjmowane są do 24 września na stronie fundacji, w dziale dla wolontariuszy. Szczególnie poszukiwane są osoby z Warszawy bądź okolic, które chciałyby podjąć dłuższą współpracę, minimum do końca kwietnia 2009 roku.
Logo programu "Seniorzy w akcji" / Fot. http://www.zaginieni.pl/o-nas/oferty-pracy
Fundacja oferuje elastyczne godziny pracy, możliwość realizowania własnych projektów oraz podpisanie umowy wolontarystycznej.
- Umowa ta zapewnia ze strony fundacji ubezpieczenie dla osoby zgłaszającej się do pomocy. Wolontariusz natomiast zobowiązuje się do wypracowania określonych godzin. Zerwanie umowy nie pociąga za sobą żadnych konsekwencji. Umowa ma jednak uświadomić zgłaszającej się osobie, że fundacja oczekuje od niej dłuższej współpracy. Osoby zgłaszające się do wolontariatu są szkolone i uczestniczą w warsztatach. Dlatego jeśli dana osoba rezygnuje po 3 miesiącach, to jest to pewna strata dla fundacji - wyjaśnia Lucyna Kicińska współtwórca programu "Seniorzy w akcji".

W jaki sposób seniorzy mogą włączyć się w działalność ITAKI? - Mogą uczestniczyć zarówno w poszukiwaniu ludzi zaginionych, jak i w innych programach. Jeżeli rozpoczną działalność w Zespole Poszukiwań i Identyfikacji ich praca polegać będzie m.in. na przyjmowaniu zgłoszeń o osobach zaginionych, kontakcie z mediami, z rodzinami osób zaginionych - mówi Kicińska.

Kontakt z fundacją nie jest bezpośredni, ponieważ byłoby to fizycznie niemożliwe. Fundacja ITAKA posiada tylko jedno biuro w Warszawie. Jednak do programu może zgłosić się niemal każdy senior.
- Od osób zgłaszających się oczekujemy znajomość obsługi komputera. Nie musi ona być na poziomie dwudziestolatka. Wystarczy podstawowa umiejętność. - tłumaczy Lucyna Kicińska.

Działalność w ITACE rozpoczyna się od trzydniowego wyjazdu na szkolenia. Po powrocie wolontariusze współpracują z innymi pracownikami, aby nabrać doświadczenia. Cała akcja finansowana jest przez Polsko - Amerykańską Fundację Wolności i Towarzystwa.

***
Fundacja ITAKA działa od 1999 roku. Powstała z inicjatywy dziennikarza Wojciecha Tochmanna. W ramach swojej pracy Tochmann już wcześniej poszukiwał ludzi zaginionych. Jednak oprócz pomocy w odnalezieniu bliskich osób, potrzebowali oni często także pomocy prawnej czy psychologicznej. Założona fundacja miała to wszystko zapewnić. Swoją właściwą nazwę ITAKA przyjęła dopiero w 2005 roku. Zmieniono ją na ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych. Do dziś fundacja wyjaśniła (lub znacznie przyczyniła się do wyjaśnienia) trzech tysięcy zaginięć. Obecnie oprócz poszukiwania ludzi zaginionych ITAKA prowadzi inne programy "Nie uciekaj", " Lecz depresję", "Bezpieczna praca" , "Missing Persons International Division".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Bardzo fajnie senior będzie miał się czym zająć i będzie się czuł potrzebny:)
http://bycseniorem.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobra wiadomość.

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Tak zwany wolontariat "50 plus" jest co raz bardziej popularny w Polsce i co raz więcej seniorów chce się w taki działania angażować :-) Pamiętam jak jakoś jakoś 1,5 roku temu przyszła do mnie dziennikarka TVP3 właśnie w tej sprawie i za bardzo nie miałem jej co powiedzieć...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.