Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26906 miejsce

Senlis, miasto na peryferiach

Położone na niewielkim wzgórzu w Pikardii, w departamencie Oise, nad rzeką Nonette, 40 km na północ od Paryża liczy obecnie ponad 2000 lat i około 20 tys. mieszkańców.

Katedra - transept południowy, przebudowany w XVI wieku w stylu gotyku płomienistego / Fot. WikipediaLecę do Francji. Lądowanie przewidziane na godzinę dziesiątą rano opóźnia się z jakiegoś powodu. Od 45 minut krążymy nad lotniskiem Paris-Charles-de-Gaulle. W dole widzę równiny porośnięte zbożami i ogromne lasy, istniejące tu chyba od zawsze. Przez wiele wieków królowie Francji przyjeżdżali w te okolice na łowy. Gdzieś tutaj, w 987 roku zginął na polowaniu Ludwik V, ostatni z dynastii Karolingów. Lecimy nisko nad historycznym regionem Valois. Wyraźnie widzę autostradę północną Paryż – Lille i domy malowniczych miejscowości. Rozpoznaję Chantilly. Moją uwagę przykuwa jakieś zabytkowe miasteczko. To chyba będzie Senlis, założone przez Rzymian w I wieku p.n.e.

Kilka lat temu czytałam „Barbarzyńcę w ogrodzie” i wtedy postanowiłam je zwiedzić, ale do tej pory mi się to nie udało. Obliczam szybko czas. Mogę pojechać do Nantes, właściwego celu podróży, ostatnim pociągiem. Mam prawie cały dzień na odkrywanie Senlis. Jestem zupełnie nieprzygotowana. To nic, poradzę sobie. Moim przewodnikiem będzie sam Zbigniew Herbert!
Po wylądowaniu dowiaduję się, że na lotnisku strajkuje personel naziemny, odpowiedzialny za rozładowanie bagażu. Jak to dobrze, że nigdy nie zabieram zbyt wielu rzeczy. Moja torba waży 4 kilogramy.

Wysiadam z dziesiątką innych pasażerów. Reszta czeka w samolocie. Po wyrzuceniu zawartościAreny rzymskie z I wieku p.n.e. / Fot. Wikipedia luku bagażowego na płytę lotniska, pasażerowie odszukają swoje walizy i poniosą je sami do wyjścia.

Ja w tym czasie biegnę do informacji: - Jak dojechać do Senlis? Chyba przez Paryż… - Nie, na II terminalu, za piekarnią „Chez Paul”, jest dworzec autobusowy. Tam musi być jakiś autobus.

Tak, za godzinę będę mogła wyruszyć. To tylko 17 km od lotniska, tuż za Parkiem Asterix’a.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 02.09.2010 15:49

Świetny przekaz - czytałem jak ulubione opowiadanie. /5*/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Małe jest piękne.
To lubię, odkrywanie nowych zakątków, jeszcze turystycznie nieodkrytych, a urokliwych .
+5

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.