Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4826 miejsce

Sensacyjne odkrycia w podziemiach zamku w Książu

 • Źródło: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
 • Data dodania: 2006-09-05 13:42

Ekipa poszukiwaczy znalazła w szybach windowych zamku Książ unikatowe dokumenty oraz metalowe okucia, sztukaterie i inne elementy wystroju komnat sprzed wybuchu wojny.

Jakub Bortnik / Fot. Dariusz GdeszEkipa poszukiwaczy znalazła w szybach windowych zamku Książ unikatowe dokumenty.
Mroczne historie dotyczące hitlerowskich planów wobec obiektu to najsilniejszy magnes przyciągający turystów do Książa. Ale do tej pory mogli o nich tylko posłuchać od przewodników. Teraz część pomieszczeń wcześniej niedostępnych została otwarta dla zwiedzających.

Podziemia odgruzowane

W maju tego roku kierownictwo Książa dostało propozycję nie do odrzucenia. Ogólnopolski miesięcznik „Odkrywca” zaproponował oczyszczenie zagruzowanych części zamku i przygotowanie dla turystów trasy śladami II wojny światowej. Poszukiwacze zadeklarowali, że częściowo sami sfinansują przedsięwzięcie.
– Takie propozycje składaliśmy już w latach 80. Nigdy jednak nie traktowano nas poważnie. Dopiero teraz spotkaliśmy się ze przychylnością kierownictwa zamku – opowiada Dariusz Korólczyk, koordynator prac.
Eksploratorzy oczyścili zasypane szyby windowe i wykute w skale pomieszczenia, do których można wejść od strony tarasu z fontannami.

Sensacyjne odkrycia

W trakcie usuwania prac ekipa odkryła wiele unikatowych eksponatów. W zasypanych szybach windowych badacze znaleźli klamki, metalowe okucia, sztukaterie i inne elementy wystroju komnat sprzed wybuchu wojny. W zwałach gruzu było również wiele sensacyjnych dokumentów. W dobrym stanie zachowały się gazety w języku niemieckim i rosyjskim oraz m.in. faktury za cement, który Niemcy wykorzystywali do wzmocnienia podziemi wykutych pod zamkiem. Wynika z nich, że sprowadzano go do Książa z Bolesławca. Dokumenty powinny pomóc w wyjaśnieniu kilku zagadek związanych z budową tajemniczych podziemi. Między innymi to, jakie ilości cementu zostały zużyte do budowania podziemnych bunkrów i jaki jest skład cementu. Dzięki temu będzie wiadomo, czy budowle miały wytrzymać tylko bombardowania konwencjonalne, czy również nuklearne.
– Eksponaty są dokładnie opisywane. Wszystkie chcemy umieścić w gablotach i zaprezentować zwiedzającym – opowiada Anna Waligóra ze spółki Zamek Książ.

Siedziba dyplomacji III Rzeszy

Według historyków zajmujących się sprawą tajemniczych podziemi w skale pod Książem, miały być one schronem dla przywódców III Rzeszy.
– Wiele wskazuje na to, że zamek planowano przebudować na reprezentacyjną rezydencję ministerstwa spraw zagranicznych – wyjaśnia Andrzej Gaik, przewodnik po zamku Książ.
Taka właśnie wersja przedstawiana jest obecnie turystom zwiedzającym fragmenty tajemniczej budowli. Niestety, w dalszym ciągu niedostępne dla zwiedzających pozostaną największe podziemne pomieszczenia, które użytkuje Polska Akademia Nauk.

Artur Szałkowski
D.P.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Marco
 • Marco
 • 18.10.2011 14:53

Najwięcej to ściemnia Polska Akademia Nauk wnieśli jakiś sprzęcik dla niepoznaki żeby ludzi przepędzić bo niby sprzęt taki czuły. Ja tam wieżę że coś tam jest ukryte,zdarzały się przecież dziwne zgony w pobliżu pałacu lub zniknięcia ludzi SZWABY tego strzegą.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Paul311
 • Paul311
 • 18.09.2011 11:28

Bzdury piszecie,jeżdzenie rowerem po sztolniach! Jasne! Co jeszcze? Trzeba być dobrze pokręconym by napisać taką głupotę!

Komentarz został ukrytyrozwiń
tadek
 • tadek
 • 04.04.2011 05:47

ja jako dzieciak tez tam bylem, podpalalismy podziemia, rozkopywalismy podlogi, kradlismy cegly

Komentarz został ukrytyrozwiń
allah akhbar
 • allah akhbar
 • 02.04.2011 21:40

a ojciec mój opowiadał jak po tych podziemiach jeździli na rowerach

Komentarz został ukrytyrozwiń
radek s
 • radek s
 • 06.02.2011 17:07

jako dzieciak bawilismy sie w podziemiach zamku wchodzilismy do baszty gdzie bylo 9 przyciskow w dol czyli byla winda ganiali nas z tamtad ktos tego pilnowal i dalej pil nuje ? bylo to w latach 60

Komentarz został ukrytyrozwiń
Roni Tornado
 • Roni Tornado
 • 21.01.2011 15:37

Super, w końcu coś się dzieje! Lodzio miodzio! Ciekawe co za wspaniałości jeszcze skrywają te nader przepiękne podziemia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.