Facebook Google+ Twitter

Sensacyjne odkrycie na wagę Nobla okazało się pomyłką. Naukowcy nie odkryli fal grawitacyjnych w promieniowaniu tła

Naukowcy z Centrum Astronomicznego Harvard-Smithsonian, którzy w marcu ubiegłego roku ogłosili, że odkryli ślady fal grawitacyjnych w promieniowaniu tła musieli zweryfikować swoje badania. Odkrycie typowane do Nagrody Nobla okazało się pomyłką.

 / Fot. By Amble (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) or GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html)], via Wikimedia CommoW marcu 2014 r. badacze z centrum Harvard-Smithsonian ogłosili, że odkryli ślady fal grawitacyjnych w promieniowaniu tła. Wnioski oparto o dane, których dostarczył radioteleskop BICEP2 - podaje serwis discovermagazine.com.

Niestety, odkrycie, które miało dawać odpowiedzi na pytania na temat pierwszych chwil po Wielkim Wybuchu okazało się pomyłką. Zarejestrowane ślady pochodziły z pyłu międzygwiazdowego w naszej galaktyce. Sceptycznie nastawieni naukowcy od początku stawali pod znakiem zapytania wnioski, które wysnuli badacze z Centrum Astronomicznego Harvard-Smithsonian. Kluczem do obalenia teorii były informacje, których dostarczył satelita Europejskiej Agencji Kosmicznej o nazwie Planck. Pozwoliły one obalić sensację.

Czytaj także: Naukowcy z Warszawy odkryli nożyczki do RNA. Molekularne nożyczki ułatwią badania nad RNA


Promieniowanie tła zwane także promieniowaniem reliktowym jest pozostałością po Wielkim Wybuchu i jednorodnie wypełnia wszechświat. Naukowcy starają się badać wszelkie jego ślady. 1 stycznia NASA wysłała instrument badawczy Spider wyposażony w sześć teleskopów refrakcyjnych i instrumenty do badania poświaty Wielkiego Wybuchu. Jego zadaniem było rejestrowanie promieniowania tła. Po 16 dniach spędzonych na wysokości 35 kilometrów balon, który wyniósł aparaturę został sprowadzony na Ziemię.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.