Facebook Google+ Twitter

"Senso", czyli na co warto się wybrać do Opery Narodowej

- Czy lubi pan operę? - pytała w pierwszej bodaj rozmowie z Hansem Livia, a ten odpowiedział: - Lubię, kiedy mi się podoba. Piszący te słowa lubi operę nawet wówczas, gdy mu się nie podoba, tymczasem "Senso" powinno się spodobać również tym, którzy dotąd nie mieli okazji polubić opery.

Projekt plakatu: Adam Żebrowski, zdjęcie: Shelli Jensen / Fot. mat. prasowe TWONNiedzielną premierę opery "Senso" autorstwa Marco Tutino, opartej na noweli Camilla Boita pod tym samym tytułem, można nazwać przyjemnym zaskoczeniem. Wchodzących do Sali im. Moniuszki witał wypełniający prostokąt sceny widok neorokokowego pałacowego wnętrza. Utrzymany w odcieniach czerwieni i złota, znakomicie komponował się z wystrojem sali, a przede wszystkim zapowiadał, że nowy spektakl będzie tak długo oczekiwaną ucztą także dla oczu.

Mariusz Treliński przyzwyczaił nas do klasyki operowej interpretowanej bardzo, aż za bardzo nowocześnie. Tym razem na afiszu Opery Narodowej w Warszawie znajdujemy jednak dzieło zupełnie nowe, natomiast inscenizowane przez Hugo de Anę w sposób przyjemnie osadzony w tradycji i stylistyce połowy XIX wieku. Kto tęskni za pysznymi kostiumami, wspaniałymi dekoracjami i imponującymi scenami zbiorowymi, już teraz powinien rezerwować bilety.

Całą recenzję przeczytasz na stronach serwisu PolskaTimes.pl - kliknij

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Elżbieta L.
  • Elżbieta L.
  • 02.03.2012 10:51

Byłam, przeżyłam i zaprzeczam poprzednim komentarzom.
Nikt nie buczał, a okrzyki 'brawo' rozlegały się z każdej strony widowni.
Oklaski były gromkie.
Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Elżbieta L.
  • Elżbieta L.
  • 01.03.2012 14:36

A ja dzisiaj idę i przekonam się sama jak to jest.
Gdyby co, to drugi raz nie pójdę, ale nie obrzydzę chętnym zobaczenia tej opery.
Pozdrawiam Elżbieta

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ewa
  • Ewa
  • 27.02.2012 19:46

Witam
Niestety zgadzam się z moim "przedmówcą" Operomanem.
Bardzo słaba opera.
Nikt chyba nie jest w stanie przebić dzieł duetu Treliński/Kudlićka. To są dzieła, format światowy.
SENSO nie miało zbytniego sensu :( Rzeczywiście znalazł się odważny, zeby głośno dać wyraz jakości i ocenić ten spektakl. Bravo za odwagę.
W ogóle nie zostały wykorzystane możliwości wielu scen naszego teatru, sceny obrotowej, ect. Szkoda, bo przez to byliśmy świadkami wielu przemarszów i zmian scenografii oraz rekwizytów...to było nużące i irytujące.
Werwy spektakl rzeczywiście nie miał. W ogóle!
Żal pieniędzy na wystawienie tej opery...bo można było zrobić kolejny, fantastyczny obraz autorstwa Treliński/Kudlićka.
Nie polecam SENSO.
.
'

Komentarz został ukrytyrozwiń
Gal
  • Gal
  • 27.02.2012 13:59

Dobrze, ale mimo wszystko reakcja publiczności była po prostu słaba, i z tym się Pan zgodzi. Porównując reakcję publiczności na ostatnim przedstawieniu "Nabucco" gdzie wszyscy wstali na sam koniec, czy "Madame Butterfly" w wykonaniu japońskiej odtwórczyni głównej roli, zakończonej również owacją na stojąco, to po wykonaniu "Senso" reakcja była żadna. Szkoda, że nie został Pan na spotkaniu popremierowym, gdzie wyraźne chamskie wręcz zachowanie publiczności (próba uspokojenia rozmów na nic się zdała) dobitnie świadczyło o kiepskim odbiorze opery.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Obawiam się, że myli Pan chamskie zachowanie jednego (literalnie jednego - wiem dobrze, bo siedziałem dwa miejsca od niego) człowieka z "wybuczeniem przez widownię". Kolejny raz potwierdza się, że opera nie jest rozrywką dla mas.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Operoman
  • Operoman
  • 27.02.2012 10:44

???????????????????????!!!!!!!!!!!
Jak można polecać amatorom opery takiego gniota?! Spektakl który był nudny jak flaki z olejem, wybuczany przez widownię, powinien nigdy nie wejść do repertuaru naszej Opery. Absolutnie nikomu nie polecam tego "dzieła", z resztą polecam recenzję z którą absolutnie się zgadzam: http://szwarcman.blog.polityka.pl/2012/02/26/czy-znow-dekadencja-w-twon/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.