Facebook Google+ Twitter

"Separatyści" startują w wyborach. Czy RAŚ zasiądzie w Senacie?

Coraz częściej można usłyszeć o powstawaniu ruchów regionalnych. Od dłuższego czasu sen z powiek polityków spędza, Ruch Autonomii Śląska, a nie dawno powstał Ruch Autonomii Mazur. Co te ruchy chcą osiągnąć??

Ruch Autonomii Śląska już od dłuższego czasu walczy o decentralizację władzy, czyli oto, aby samorządy miały większą moc decydowania o samych sobie.
Można twierdzić, że dzieli on Ślązaków na tych polskich i na tych śląskich. Ale jedno, czego na pewno nie można zarzucić Ruchowi Autonomii Śląska jest to, że nie dba o historię regionu. Liczne akcje, które mają na celu ratowanie przemysłowych zabytków Górnego Śląska, są tego najlepszym dowodem.

Niedawno powstał niemal bliźniaczy do RAŚ-u, Ruch Autonomii Mazur. Na Dolnym Śląsku także słychać głosy o chęci stworzenia ruchy regionalnego. Wszystko to pokazuje, że w ludziach wzrasta świadomość regionalna i czują się oni coraz bardziej związani ze swoim regionem. Nie wstydzą się przyznać skąd pochodzą i nie wstydzą się swojej gwary. Chcą także, aby ich region wyglądał pięknie i był mądrze zarządzany.

Czytaj także: Kazimierz Kutz wspólnym kandydatem PO i RAŚ na senatora?

RAŚ w najbliższych wyborach parlamentarnych wystawia swoich kandydatów do Senatu. Co prawda, jest ich tylko ośmiu, ale to już pokazuje, że Ruch Autonomii Śląska nie chce się dać zamknąć tylko na własnym podwórku, lecz chce walczyć o śląskie sprawy w Senacie. Start kandydatom RAŚ-u ułatwiła zmiana ordynacji wyborczej. Teraz będziemy wybierać tylko jednego senatora w jednym okręgu wyborczym.

Kandydatami RAŚ-u do Senatu są:
- Tomasz Mazur - Opole i powiat opolski
- Marek Czaja - powiat głubczycki, kędzierzyńsko-kozielski, krapkowicki, oleski i strzelecki
- Zenon Lis - Gliwice, powiat gliwicki i tarnogórski

Czytaj więcej -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Mikanopa
  • Mikanopa
  • 28.09.2011 11:16

Nie domyślam się jaka miałaby być kara za taką zdradę?Czy okupowany kraj może zdradzić okupanta.

Komentarz został ukrytyrozwiń
bb
  • bb
  • 27.09.2011 23:57

-WYNIKI WYBORÓW PIS-44% ,PO-27% ,SLD-4,5%, PSL-4,5% ,PJN-0,1% ,POligłup-0,2%
J.KACZYŃSKI premierem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
qw
  • qw
  • 27.09.2011 22:52

- WYNIKI WYBORÓW PIS-44% ,PO-27% ,SLD-4,5%, PSL-4,5% ,PJN-0,1% ,POligłup-0,2% ...- Postradali rozum?-Kuzik,bartek,...-wtyka,zdrajcy,kłamcy,hipokryci,cynicy,...?-plotkują studenci-TO KONIEC ich KARIERY-nie głosujmy na nich.Nawet KOLESIE potępiają działania premiera i rządu-NIE MAMY ZAUFANIA,BOIMY SIĘ Z DNIA NA DZIEŃ,ŻYJE NAM SIĘ CORAZ GORZEJ ZA TEGO RZĄDU,...dlatego wyborcy dadzą temu rządowi CZERWONĄ KARTKĘ.-Studenci-czy postradali rozum?- dziękujemy już premierowi,że prawie NIC nie zrobił przez 4 lata , ale ZDĄŻYŁ ZADŁUŻYĆ POLSKĘ o dodatkowe 400 MILIARDÓW ZŁ pomimo,że PREMIER MIAŁ WIĘKSZOŚĆ W SEJMIE I SWOJEGO PREZYDENTA.W wyborach zdecydujmy,aby ten (nie)rząd(PO,PSL) raz na zawsze ZNIKŁ oraz nie dzielił i ciągle obrażał 3/4 społeczeństwa. DWA OBLICZA PObolszewi?:-KŁAMSTWA nie tylko premiera,tyran, ćpają?,piją,partia KOLESI,nie obchodzą ich ludzie, nie dbają o dobro POLSKI,chcą utrzymać władzę za wszeką cenę dla WŁASNYCH KORZYŚCI,cynicy, prowincjonalna pierdoła ,
prostytułują się,furiatka, histeryczka, ...-to tylko 1% PRAWDY o PO,a gdzie reszta 95%? wg POliglupa,...- nie ciekawi to media?- klęska,katastrofa,hipokryzja,dyktatura, ...,totalitaryzm(prof.Staniszkis)- mówią - PREMIER w kampani ZADŁUŻA NA POTĘGĘ POLSKĘ WYDATKAMI gorzej niż GRECJĘ ,a jeszcze NARAŻA SPOŁECZEŃSTWO NA NOWE KOSZTY;autobusów,paliwa, utrzymanie KOLESI,KOLEŻANEK,OCHRONY,DZIENNIKARZY,ŚNIADANIA,OBIADKI,KOLACJE,HOTELE,PIJAR w MEDIACH, FILMIKI ,bilbordy, Łapanki ludzi,przeszkadza w pracy URZĘDOM,ludziom,dzieciom w szkołach,policji, ... - zamiast TE PIENIĄDZE PRZEZNACZYĆ chociażby na: przedszkola,biedne rodziny i dzieci,ludzi niepełnosprawnych,domy opieki ciężko chorych, niepełnosprawnych,pierwszą pracę dla studentów spłatę długów,które sam rząd zrobił, ... - a NIE BEZSENSOWNE marnotrawienie czasu wielu "WCIĄGANYCH" w to ludzi i przypisywanie (nie)rządowi bardzo często ZASŁUG ludzi z samorzadów. Czy premier STRAJKUJE jeżdząc po kraju?Czy OSTATNIA ustawa miała zamknąć usta dziennikarzom,aby nie pytali prezydenta o UZASADNIENIE sądu w sprawie OFE?(ZAMACH NA SPOŁECZEŃSTWO OBYWATELSKIE-premiera czy prezydenta?-niezgodne z konstytucją?). Krasnodębski pisze, że Donald Tusk w dziedzinie mijania się z prawdą jest rekordzistą świata. POTRZEBNA KOMISJA MIĘDZYNARODOWA DO WYJAŚNIENIA TRAGEDI SMOLEŃSKIEJ. Boją się PRAWDY prof. GILOWSKIEJ w DEBACIE EKSPERCKIEJ(akademickiej jest zgodne z prawem)-chcą jej ZAMKNĄĆ USTA o PRAWDZIWYM ZADŁUŻENIU POLSKI poprzez szantaż? DZIWI TOTALNA NAGONKA pseudo-mediów na J.KACZYŃSKIEGO i 9 ml. wyborców PIS,a WYCHWALANIE i tolerowanie NIERUBSTWA RZĄDU(PO,PSL). Nie głosujmy na nich. TYLKO J.KACZYŃSKI i PIS mogą URATOWAĆ POLAKÓW przed TRAGEDIĄ jaką gotuje nam Tusk i jego rząd.ANIOŁKI-SUPER KANDYDATKI!!! PIS!!!,a MEDIA? jak za stanu wojennego?-reżim jak za póżnego jaruzelskiego.TOTALNA KOMPROMITACJA MEDIÓW,HIPOKRYZJA,CYNIZM,CHAMSTWO,... mediów?(tvn24,info,polsat,superstacja-godz.13,40-robią to zbyt często) przerwanie KONFERENCJI PRASOWYCH J. KACZYŃSKIEGO i pokazywanie premiera Tuska...-czy paranoja mediów?-plotkują studenci-ANARCHIA,totalitaryzm,...?czy premier wraz z mediami będzie gonił za J.KACZYŃSKIM i PRZERYWAŁ KONFERENCJE PRASOWE i pytania do J KACZYŃSKIEGO i ludzi PIS-u?????? -także często są PRZERYWANE KONFERECJE PROGRAMOWE J.KACZYŃSIEGO i PIS. KIEROWCO nie głosuj na obecny (nie)rząd - WSZYSTKO ROBIĄ ,aby ludzie mieli jak najmniej pieniędzy-bo będą karani WIELOMA NOWYMI PUNKTAMI-co będzie prowadziło do zabierania PRAW JAZDY,a więc STRACĄ DUŻE PIENIĄDZE NA ZDANIE NOWEGO EGZAMINU. .PJN może zmądrzeje jak znajdzie sę poza sejmem jak JUREK.Doskonała KONFERECJA PROGRAMOWA PIS :Hofmana i eroposła OBNAŻAJĄCA KŁAMSTWA:Tuska,Sikorskiego,erodeputowanych PO,... .czytamy w "DGP", pieniądze z miejskich spółek miały trafiać do byłego prezydenta miasta P.Kruczkowskiego oraz zasilać konta komitetów wyborczych posłanki Mrzygłockiej, senatora Romana Ludwiczuka oraz byłego szefa klubu PO Zbigniewa Chlebowskiego...

Komentarz został ukrytyrozwiń
nm
  • nm
  • 27.09.2011 22:14

WYNIKI WYBORÓW: PIS - 43 % , PO - 27 % , SLD - 4,8 % , PSL - 4 % , PNJ -0,1% , POligłup-0,1 nie pójdzie 19 % ( zachować i sprawdzić ) . Wbrew temu co mówi Platforma i niektóre pseudo - media nie zajmuje się niczym innym jak właśnie PiS-em i Kaczyńskim. Kłamstwo tak bardzo jednak weszło w krew Platformie i mediom , że platformersi i media nie odróżniają już kłamstwa od rzeczywistości. Platforma bez kłamstwa nie potrafi istnieć. Popatrzcie Polacy , kto nami rządzi . Ludzie , dziennikarze , pracodawcy , profesorzy , politolodzy , psycholodzy , ekonomiści , ... z pierwszej PÓŁKI mówią i piszą - totalna kompromitacja (nie)rządu PO i PSL - zmiażdzeni merytorycznie przez OPOZYCJĘ ministrowie premiera - powinni zostać odwołani już DAWNO - na co czeka premier ? Polityczne , a nie merytoryczne wystąpienie ministrów i premiera. Powtarzające się : SKANDALICZNE , ŻENUJĄCE , NIEGODNE , ... zachowanie v- ice marszałka - znacznie przewyższa POligłupa - dobrze to obrazował " PUSTY ŚMIECH" w sejmie : premiera , ministrów rządu , posłów , dziennikarzy , ... oraz ZBULWERSOWANYCH ludzi oglądających DEBATĘ - czerwona kartka w wyborach dla PO i PSL . Rząd NIC nie widzi i nie WIE - bo twierdził , że podwyżka vatu nie spowoduje wzrostu cen - niech idą po NAUKI do BELKI. Mówią i piszą - po co przedstawiają w mediach takie bzdury , nie ma podstawowych dowodów , zatem WSZYSTKO jest możliwe łącznie z zamachem - niczego nie można wykluczyć , dopuki nie będą wszystkie : dowody i dokumenty w POLSCE , nie zostanie przesłuchanych wielu ludzi , może trzeba będzie zrobić ekshumację zwłok , ... - dopiero wtedy poznamy PRAWDĘ - tego domaga się 3/4 społeczeństwa i nie odpuści wyjaśnienia do KOŃCA tragedi Smolenskiej łącznie z powołaniem komisji międzynarodowej czy śledstwem w STRASBURGU o ile zajdzie taka potrzeba . Wyjaśnienie tragedii , pomnik zakończy żałobę .jak nie to potrzebna będzie KOMISJA MIĘDZYNARODOWA.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No właśnie władza centralna chciała to ostatnio zmienić poprzez nadanie samorządom uprawnień do określenia wysokości opłaty za przedszkola i co z tego wyszło wszyscy już wiemy.
Władza dla samorządów - tak. Jak najszersza - tak, ale tylko wtedy gdy samorząy te będą odgórnie kontrolowane przez silną władzę centralną, bo będzie dochodziło do takich właśnie, jak z przedszkolami, absurdów. Zarówno w sejmie krajowym, jak i w sejmikach wojewódzkich i w najróżniejszych władzach samorządowych są ludzie źli i dobrzy, przygotowani merytorycznie do swojej pracy i tacy, którzy nie mają zielonego pojęcia o tym co robią i co robić powinni. Decentralizacja dla samej decentralizacji nie ma sensu. Trzeba decentralizować, ale mądrze i należy przy tym pamiętać, że decentralizacja musi też mieć granice.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie zgodzę się z Tobą, samorządy w wielu kwestiach mają związane ręce, porozmawiaj z samorządowcami i zobaczysz co Ci powiedzą...

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Separatyści" - dobrze, że ktoś nazywa rzeczy po imieniu, cudzysłów tylko zbędny, bo to separatyści pełną gęłbą.

"Ruch Autonomii Śląska już od dłuższego czasu walczy o decentralizację władzy, czyli oto, aby samorządy miały większą moc decydowania o samych sobie." - z tym się niestety zgodzić nie mogę. RAŚ nie walczy o decentralizację władzy i szerszy zakres uprawnień samorządów (bo władzę już dawno zdecentralizowano, a samorządy mają się całkiem dobrze, tylko nie wiedzą co robić ze swoją władzą). RAŚ dąży o obalenia konstytucyjnego ustroju Państwa Polskiego, złamania zasady integralności terytorialnej RP i ogólnie rzecz biorąc do zdrady. A za zdradę powinien być tylko jeden sąd - wojskowy i tylko jedna kara (domyślcie się jaka).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.