Facebook Google+ Twitter

Sepp Blatter opuszcza fotel prezydenta FIFA

Zaledwie kilka dni wcześniej wybrany po raz piąty na prezydenta FIFA, Sepp Blatter nieoczekiwanie ogłasza rezygnację z pełnionej funkcji. Po 17 latach rozstaje się z szefowaniem światowej piłce nożnej.

Joseph Sepp Blatter, prezydent FIFA. By Antonio Cruz/ABr (Agência Brasil [1]) [CC BY 3.0 br (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/br/deed.en)], via Wikimedia Commons / Fot. Antonio Cruz/ABrJoseph Sepp Blatter zapowiada, że zrezygnuje z funkcji prezydenta FIFA. Wśród domysłów nad powodami tej decyzji pojawiają się oczywiste podejrzenia ze skandalem korupcyjnym w tle. Jednakże szwajcarskie władze oficjalnie oświadczyły dzisiaj, że lokalne organy ścigania nie są zainteresowane Blatterem.

Zaledwie kilka dni wcześniej, 79-letni Szwajcar utrzymał się na stanowisku i został już po raz piąty wybrany prezydentem władz światowej piłki nożnej. Jedynym kontrkandydatem był jordański książę Ali bin Al-Hussein. Reelekcję poprzedziły aresztowania kilku znaczniejszych członków związku przez szwajcarską policję, za wnioskiem amerykańskich śledczych.

Wśród zarzutów jakie przedstawiono aresztowanym działaczom FIFA, są przestępstwa polegające na ściąganiu haraczy, oszustwa telekomunikacyjne i pranie brudnych pieniędzy. Na chwilę obecną podejrzanych jest 14 osób. Osobne śledztwo, jakie jest prowadzone, dotyczy przydzielenia organizacji Mistrzostw Świata 2018 i 2022.

Na dzisiejszej pospiesznie zwołanej konferencji prasowej w siedzibie władz piłkarskiej federacji w Zurychu, Blatter powiedział, że "FIFA wymaga głębokiej restrukturyzacji." Ustępujący prezydent zaznaczył: "Mój mandat zdaje się nie być popierany przez wszystkich."

Joseph Sepp Blatter podkreślał swoje zaangażowanie w dotychczasową pracę: "Jestem bardzo związany z FIFA i jej interesami. Te interesy są mi drogie i dlatego podejmuję taką decyzję". Wyborów nowego prezydenta związku należy spodziewać się w okolicach pomiędzy grudniem a marcem. "Pozostanę na stanowisku, aż do nowej elekcji" - oświadczył Szwajcar.

Prezydent UEFA, Michel Platini wiele krytykował w ostatnim czasie Blattera i zapytywał o jego dymisję. Nic dziwnego, że był jednym z pierwszych, którzy zareagowali na wiadomość o ustąpieniu szefa FIFA: "To była trudna decyzja, odważna decyzja i słuszna decyzja."


źródła: BBC
CNNWybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.