Facebook Google+ Twitter

Serbia skrytykowana przez obrońców praw człowieka

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-09-20 20:53

Helsiński Komitet Praw Człowieka w Serbii stwierdził, że kraj ten nie jest gotowy do zdystansowania się od „szowinistycznych sił w społeczeństwie”, po tym jak władze tego kraju odmówiły pomocy organizatorom „Parady Dumy”.

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Gay_Pride_at_Christopher_Street_Parade_Berlin.jpg / Fot. Wikimedia Commons„Parada Dumy”, czyli parada mniejszości seksualnych, miała odbyć się dziś (20.09) w Belgradzie. Dzień wcześniej, po spotkaniu z premierem Mirko Cvetkoviciem, organizatorzy poinformowali jednak, że impreza nie odbędzie się, gdyż władze zapowiedziały, że ryzyko ataków na jej uczestników jest zbyt wielkie, w związku z czym serbska policja nie może zapewnić im dostatecznej ochrony. Serbski premier zaproponował co prawda przeniesienie imprezy w inne miejsce, jednak organizatorzy stanowczo odmówili.

Helsiński Komitet Praw Człowieka w Serbii oskarżył władze tego kraju, służby bezpieczeństwa, policję, a także organy sądownicze i media o „zastraszenie społeczeństwa i sabotaż przeciwko Paradzie Dumy”, co poskutkowało jej odwołaniem.

Helsiński Komitet podkreślił również, jego zdaniem, nie dość zaangażowaną postawę Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Serbii, którego reakcja według obrońców praw człowieka była mocno spóźniona. Jak stwierdził Komitet, postawa ta „nie była deklaratywnym poparciem dla dyskryminowanych grup społeczeństwa”. Jak podkreślił jeden z organizatorów „Parady Dumy”, Dušan Kosanović „serbski rząd ugiął się przed obliczem przemocy”.

Sprzeciw i reakcję wobec parady mniejszości seksualnych zapowiedziały liczne serbskie organizacje ultranacjonalistyczne, w tym jedna z popularniejszych „1389”, której członkowie rozwiesili w Belgradzie plakaty z napisem „czekamy na was (čekamo vas)”.

Źródła: balkaninsight.com, beta.co.yu, wprost.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.