Facebook Google+ Twitter

Serbia. Szczyt państw NATO w Belgradzie znakiem zbliżenia z Unią?

W Belgradzie zakończyła się pierwsza od czasów bombardowania z 1999 roku konferencja z udziałem państw NATO. Szczyt dowódców sił zbrojnych Paktu Północnoatlantyckiego wywołał sporo kontrowersji, przebiegł jednak dość spokojnie.

 / Fot. Paulina JanuszWiększość Serbów wspomina bombardowania z 1999 roku z pewnym rozrzewnieniem. Niektórzy opowiadają o przyjaźniach nawiązanych w schronach, inni o koncertach, grillach, darmowym piciu w knajpach czy wspólnym oglądaniu spadających bomb z punktu widokowego na Kalamegdanie.

Jak wielka nie byłaby jednak serbska nostalgia za czasami nalotów, jeszcze większa pozostaje nieufność wobec tych, którzy tymi nalotami kierowali, czyli wobec Stanów Zjednoczonych i NATO.

 / Fot. Paulina JanuszWielkie było więc zdziwienie opinii publicznej na całym świecie, kiedy minister obrony Serbii Dragan Šutanovac ogłosił na początku lutego tego roku, że Belgrad będzie w czerwcu gościł szczyt obronny NATO i państw partnerskich. Cel i formuła wydarzenia do końca pozostały niejasne, co dało każdej ze stron sceny politycznej możliwość przedstawienia go tak jak jej wygodnie.

Według władz chodzi o „strategiczny szczyt obronny z udziałem państw NATO”, wg nacjonalistycznie nastawionej opozycji „największy szczyt NATO w historii”, gdzieś pośrodku plasują się wypowiedzi urzędników ministerstwa obrony mówiących o „zorganizowanej przez NATO konferencji dotyczącej nowych wyzwań bezpieczeństwa międzynarodowego”.

 / Fot. Paulina JanuszCzym w istocie nie byłoby to spotkanie, samo użycie w zdaniu skrótu NATO musiało wywołać głośną reakcję części opinii publicznej, której to przedstawiciele zdecydowali się na serię protestów. W niedzielę przed Fakultetem Filozoficznym odbył się miting Serbskiej Partii Demokratycznej (DSS) byłego prezydenta i premiera Vojislava Koštunicy, w poniedziałek zaś dygnitarzy państw przybywających na szczyt przywitał protest Serbskiej Partii Radykalnej (SRS) sądzonego w Hadze Vojislava Šešelja zorganizowany przed siedzibą prezydenta.

Protesty te miały charakter partyjny (wiele partii już dziś rozpoczęło kampanię przed przyszłorocznymi wyborami); bardziej spontanicznie wypadły lewicowe manifestacje na Nowym Belgradzie, dość bezwzględnie rozpędzone przez policję, a także przejazd przez miasto samochodów ozdobionych serbskimi flagami i antynatowskimi hasłami zorganizowany przez prawicową „organizację pozarządową” „Dveri srpske” („Serbskie drzwi”).

 / Fot. Paulina JanuszIkonografia protestów nie była zbyt zróżnicowana: były przypomnienia o bombardowaniu z 1999 roku, chętnie w języku angielskim, hasła skierowane przeciwko prezydentowi Borisovi Tadiciovi i ministrowi obrony Dragnovi Šutanovcovi oraz kilka incydentalnych plakatów w obronie Ratka Mladicia i Muamara Kadafiego.

Przeważająca większość transparentów oznaczona była symbolami partii politycznych, brakowało „rękodzieła” widywanego wielokrotnie przy takich okazjach. Zdecydowanie mniejsza była też skala protestów, zupełnie nieporównywalna do tych odbywających się na ulicach Belgradu po ogłoszeniu niepodległości przez Kosowo czy po złapaniu oskarżonego o zbrodnie wojenne Radovana Karadžicia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Dobrze że jesteś i przybliżasz nam problematykę tego regionu. Poznałem ludzi z Gornji Milanovac, nagrałem o nich filmy: <a href="link
Miasto Gornji Milanowak w ramach współpracy pomiędzy miastami, kooperuje z Nowogardem w województwie Zachodniopomorskim w Polsce. Odbywają się coroczne warsztaty tańca, malarstwa, filmu i innych dziedzin kultury, poprzedzając nowogardzki festiwal: "Lato z Muzami": <a href="link
Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Witamy Paulinę, która debiutuje tekstem nie przypominającym debiutanckiego:-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.